Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (2)

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (2) | Autor: rosanne

Link direct la acest mesaj

Cine-l vede pe copil cum creste? Nimeni! Numai cei ce vin din alta parte spun: "Vai, ce-a mai crescut!"
Dar, nici mama, nici tata nu l-au vazut cum creste.
El a devenit in timp. Si in fiecare clipa a fost ceea ce urma sa fie.

de Antoine de Saint-Exupery



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.



Capitole:1


Povestea mea... Povestea noastra...
Candva, in 2010 vom fi mamici fericite un grup de 18


Va fi o zi in luna Aprilie, anul Domnului 2010 - un de 1

dorinut@ UM 24.07.2009 DPN 30.04.2010

Va fi o zi in luna Mai, anul Domnului 2010 - un de 17

moni81 (14.12.1979) UM 25.07.2009 DPN 01.05.2010
murica UM 27.07.2009 DPN 03.05.2010
roxanik09 UM 08.07.2009 DPN 04.05.2010
rosanne (11.11.1980) UM 29.07.2009 DPN 05.05.2010, dr.Manuela Neagu, Spit. Panait Sarbu
Jocurban (03.12.1979) UM 02.08.2009 DPN 09.05.2010
jesyika UM 02.08.2009 DPN 09.05.2010
lauriciu (18.07.1980) UM 03.08.2009 DPN 10.05.2010 + Radu Matei (12.05.2007)
libelula UM 06.08.2009 DPN 11.05.2010
T_Ioana (25.08.1980) UM 08.08.2009 DPN 15.05.2010 + Razvan (03.12.2005)
cristina_26 (13.07.1980) UM 10.08.2009 DPN 17.05.2010 + Mihaita (30.07.2008)
mihaela_79(16.06.1979) UM 10.08.2009 DPN 17.05.2010
remy_mv UM 11.08.2009 DPN 18.05.2010
nikolett2445 (26.11.1978) UM 14.08.2009 DPN 20.05.2010 + David (15.05.2006)
discordia (18.11.1983) UM 13.08.2009 DPN 20.05.2010 + Claudia Andrada (09.04.2008)
mommy_to_be (22.04.1985) UM 15.08.2009 DPN 22.05.2010
ralushka UM xx.xx.2009 DPN xx.xx.2010
veronicach UM xx.xx.2009 DPN xx.xx.2010


Va fi o zi in luna Iunie, anul Domnului 2010 - un de x



User comun:mai_iun_2010
Adresa de mail comuna: mai_iun_2010@yahoo.com
user comun ptr poze pe www.webshots.com: mai_iun_2010 apasa aici


Au fost cu noi si ne sunt prietene
cami30 sugubina


Link-uri utile:
www.desprecopii.com/info.asp?id=17" target="_blank">Conceperea unui copil sanatos (cu multumiri ptr DC)
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori hCG
Calculator de ovulatie
www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei de nastere a -ului meu (cu multumiri ptr DC)
www.in-gender.com/cs/forums/t/94345.aspx" target="_blank">Comparatie: bebelusi si fructe...
www.visembryo.com/baby/1.html" target="_blank">Fiecare saptamana de la fertilizare la nastere (cu multumiri ptr oana)
Despre fertilitate (cu multumiri ptr doula)
Feminitate (cu multumiri ptr doula)
Masaj pt evitarea epiziotomiei
www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/fishmercury.htm" target="_blank">Mercurul din peste
www.betabase.info/" target="_blank">Evidenta valorilor beta pt sarcini cu un bebe, gemeni, tripleti etc
Ghid virtual pentru viitorii tatici
Sarcina pe saptamani
www.sarcina-nasterea.ro/" target="_blank"> Sarcina si nasterea
www.ehd.org/" target="_blank">Poze, ecografii si explicatii medicale


Filmulete interesante:
www.youtube.com/watch?v=kNIkpXPhmlc" target="_blank">In pantec 1; www.youtube.com/watch?v=eH7zjTft2FU" target="_blank">In pantec 2; www.youtube.com/watch?v=cY1vsuf2RJI" target="_blank">In pantec 3; www.youtube.com/watch?v=_4vl7D0ZcZQ" target="_blank">In pantec 4; www.youtube.com/watch?v=Y5M9opdkmkw" target="_blank">In pantec 5;
www.youtube.com/watch?v=qZT0bATQjxw" target="_blank">In pantec 6; www.youtube.com/watch?v=iRDssooo_4A" target="_blank">In pantec 7; www.youtube.com/watch?v=rwywzWNHNe0" target="_blank">In pantec 8; www.youtube.com/watch?v=C_XpwKhObTU" target="_blank">In pantec 9; www.youtube.com/watch?v=fNTxvzZ-YWA" target="_blank">In pantec 10


Corespondentul sapt. de sarcina in luni:[/b]
luna 1= 01-05 sapt...........luna 4= 14-18 sapt...........luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt...........luna 5= 19-22 sapt...........luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt...........luna 6= 23-27 sapt...........luna 9= 37-40 sapt.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Sa fie un nou capitol cu vesti bune si fara greturi. Asteptam cu drag si alte burtici sa ni se alature.

A trebuit sa deschid capitol nou cu userul meu, mesajele date cu userul comun azi nu au fost moderate

burticile

Roxy 6+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

T_Ioana, ai PM

Va doresc un sfarsit de saptamana placut.

Roxy 6+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Roxy iti multumim pentru munca depusa,votez si eu pentru ,,flori de liliac,, cand o sa schimbi lista te rog sa-mi treci ,,mocociclistlul,, meu mic DAVID 15 05 06..
am mai facut un test de sarcina si s-au vazut cele doua liniute corect,deci e oficial sunt graviduta din nou,inca nu am alte simptome ,cu greturi si varsaturi,nici cu somnul nu stau rau,am chiar insomni,probabil ca o sa se instaleze toate din saptamana 6+,eu am abia 4+ saptamani,o sa vina toate gramada

NIKOL si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Gata, am adaugat. Si bine ai venit in grupul nostru
Scuze nu am fost atenta.

Roxy 6+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Roxy
Va doresc noapte buna dragelor!


Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3 NOUTATI



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Buna dimineata!!

EU sufar de insomnii!!

Mai, pana acum suntem numai gravidute care au numai baietei .

Nicoleta, nu stiu daca ti-am mai urat pana acum bine ai venit , sarcina usoara si bebe santos, asa ca tocmai am mai facut-o o data1

Roxy, multumim de lusta, drum bun. Si eu tot medic sunt,!!

Eu ma duc azi sa ii fac domnisorului vaccinul de un an si-o luna...Fetele care aveti copii mai mari, am nevoie de un sfat. Cum intram in cabinet la dr, desi nu ii face nimic, MIhaita izbucneste intr-un plans din acela cu suspine , din care se opreste abia acand iesim afara... AM inceercat cu jucarii, sa ii vorbesc , sa ma joc cu el, nimic !... Ce as mai putea incerca?

Cristina, 4+ si mamica de poznas

Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
E "oficial" si la mine, sunt . Asta ca sa va faceti o idee de ce sunt eu treaza la ora asta: nu mai aveam rabdare pana sa repet testul. Bine, a avut si piciul meu un "accident" asa ca a venit tare spasit si miorlaind la noi in dormitor si a fost musai sa ma trezesc.
Nikol, lasa ca poate nici nu apar simptomele nesuferite ale sarcinii.
Paradoxal, mie mi-e cam greata seara iar sanii ma ucid. Tare greu am dormit asta noapte. Ma gandesc ca iar voi suferi la greu cu somnul pt ca dorm pe burta si desi burtica nu e o problema acum e greu cu sanii... vor fi 9 luni "vesele"....dar finalul merita cu prisosinta
Cristina, nu exista posibilitatea sa vina doamna dr acasa sa-i faca vaccinul? La dr noastra de familie noi mergem acasa (are cabinetul in alta localitate) pt consultatii si vaccinari si tin minte ca la vaccinul ROR Razvan tragea pisica dr de coada cand l-a intepat. Nici nu a apucat sa se dezmeticeasca. Eventual sa o rogi pe doamna dr sa isi scoata halatul (si evident, si asistentele) ca sa nu asocieze Mihaita culoarea imbracamintii cu intepatura. Banuiesc eu ca tot de la vaccinuri/injectii i se trage "fobia" asta, nu?
Merg sa-i dau Corizalya lui Razvan ca vad ca a inceput sa stranute.


Ioana 5 fix si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3 NOUTATI



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ioana, felicitari inca o data!! Bine aai venit " oficial"!!
La posibilitatea ca d-na dr sa vina acasa, nu m-am gandit.. probabil ca va trebui sa recurgem la aceasta metoda, fiindca mi-e mila de bietul copilas; imi vine mie sa plang o data cu el. NU, nu de la vaccin i se trage ci, acum 5 luni, i-a decalotat preputul, desi nu se lipise decat foarte putin..dar a zis ca decat sa se infecteze mai bine il decaloteaza , iar de atunci a ainceptu nebunia..

Cristina, 4+ si mamica de Mihai-Daniel (30 iulie 2008)



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

o noua odisee...

fetelor, va doresc tuturor sarcini usoare, fara simptome si bebei sanatosi

imi plac tare mult titlul odiseei voastre si citatul de pe prima pagina...am tras un ochi cautand-o pe happymum pe listuta

15+ viitoare mamica de David Nicholas, asteptat pe 6 Martie 2010
Asa creste bebe

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Cristina, multumesc mult.
Ma gandeam ca ar fi o varianta sa vina dr acasa (chiar daca ii platesti consultatia) dar conditia este sa ii faci un vaccin cumparat. Ca daca ii faci vaccinul gratuit eu stiu ca nu sunt in doze unice si asta inseamna ca trebuie facut la dispensar/circa imediat dupa deschidere mai multor copilasi. Nu stiu daca am fost coerenta dar sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.
Cu decalotarea....hm, marea mea dilema. Eu pe Razvan nu l-am decalotat, jetul este puternic si fara intermitente, si sper sa nu fiu in situatia asta ca mi-e groaza de suferinta baietilor, dragii de ei. Si asa sunt cu inima cat un purice ca trebuie sa-l operez de polipi si mi-e frica de mor de anestezie si de reactiile post-operatorii. Tot incerc sa aman momentul dar cred ca in primavara este MUSAI sa o facem si pe asta!
uta_ciun multumim si o sarcina usoara in continuare si tie. Doamne ce trece timpul ....ma uitam la semnatura ta si ma gandeam ca nashica mea trebuie sa nasca in 8 martie, deci tot cam 15 saptamani are....nu-mi vine sa cred!!!


Ioana 5 fix si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3 NOUTATI



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput