o sa reziste?

o sa reziste? | Autor: bobocel_07

Link direct la acest mesaj

Dupa cum am scris la alt subiect am gasit o catelusa mica.E foarte frumoasa si foarte jucausa.Am prins mare drag de ea.Dar la iarna trebuie sa o tin afara.Daca ar fi dupa mine as tine-o la mine in camera dar stau cu socrii si nu le plac animalele.Asa ca eu si sotul meu i-am facut o cusca si i-am pus pluta si in interiorul custii si in afara tocmai ca sa-i fie cat de cat bine la iarna.Eu cred ca nu mai creste o sa ramana asa mica si mi e teama ca la temperaturile scazute care or sa fie nu o sa reziste la frig.Daca as fi gasit pe cineva care sa o tina in casa as fi dat-o chiar daca mi-ar fi parut tare rau de ea dar nu am gasit pe nimeni.Intrebarea este rezista sau nu la temperaturile scazute ale iernii?

alexia_07

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Scuze, datorita faptului ca nu pre merge DC am creat 4 subiecte,va rog sa il luati in considerare decat pe asta si cine se pricepe sa le stearga pe celelale 3.Inca o data imi cer scuze.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

daca o lashi de acum afara ca sa se obisnuiasca treptat cu scaderea temperaturii,va rezista.si cand e frigul-frig pune-i ca usa o patura de care ai lipit pe partea ext un nailon ca sa nu intre umezeala.sa-i dai mancare calda si apa calduta si mancare mai grasa decat vara.
eu am un cocker care sta afara si un dobermann.o vecina se isteriza ca moare cockerul, ca nu-i caine de ext,alta ca moare dobermann-ul ca are parul scurt.nu s-au racit niciodata.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Draga Alexia,am si e; catel si nu pot concepe viata fara catel.Am sa deschid un subiect nou despre animalul preferat.
Raspunsul la intrebarea ta este DA!
Cateii rezista iarna afara,dar daca are parul scurt ii va fi frig asa ca este indicat sa ii faci o vestuta si sa i-o pui seara sau cand e mai frig afara.Daca nu poti,pune-i in cusca o paturica sau un pres sau macar niste haine vechi din care sa-si faca culcus si ii poti pune la intrarea in cusca o carpa sau o bucata de plastic sau cauciuc care sa acopere intrarea dar sa nu fie prinsa decat in partea de sus ca sa poata sa treaca pe sub ea.
Succes cu catelul!
Cu drag,Ade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.Am mai scris si mai sus toata cusca este cu pluta interior exterior si pe margini i-am pus silicon ca nu cumva sa intre frigul pe acolo.Paturica i-am pus deja una dar la iarna fiind mai frig ii pun ceva si mai gros numai sa reziste si sa nu sufere de frig mititica.Zilele astea a fost un pic mai frig noapte si ma cam mustra constiinta si ieseam mereu sa vad daca dardaie de frig.La inceput a tremurat un pic dar acum deocamdata este totul ok.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

-polistirenul izoleaza foarte bine cusca!
-sa-i pui intr-adevar cand este frig o patura groasa in cusca, plus sa te asiguri ca nu sta uda de ploaie sau zapada...
-si da cum a spus cineva mai sus cand este tare frig sa-i pui ceva la intrare, noi am facut o cusca pt cineva si la intrare am pus un covor de baie care are o parte de cauciuc, l-am prins in doua puncte sus si catelul il impinge cu botul si intra singur in casuta:-)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

din cate stiu eu nu este bine ca pe perioada iernii, sau mai bine zos pe perioada friguroasa sa ii pui patura sau ceva textil in cusca. Si eu am caini care stau afara dar le pun paie (fan) pe jos pe care il schimb destul de des tocmai pentru a nu sta in udatura.
Sa stii ca paiele tin foarte cald asa ca fara grija.....

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

M-am gandit si la varianta cu paiele dar nu am de unde sa iau.Poate fac rost pana la urma si ii va fi bine pe perioada iernii.Oricum sunt stresata si cum aud de frig instantaneu imi fuge gandul la ea si la cum va rezista.Sper sa fie bine.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Iata ca a venit vremea cat de cat mai friguroasa si cu ea a inceput si ploile.Ploua cam rau astazi iar cateaua sta numai in ploaie e uda leoarca din cap pana in picioare, eu o sterg cu un prosop si cum ii dau drumu direct in ploaie se duce, nu tremura deloc desi este cam frig.O sa raceasca? Am incercat sa o usuc cu feonul dar nu sta fuge de rupe pamantul.O sa astept sa isi faca damblua si apoi cand va dori sa se culce o sa incerc sa o sterg din nou.Sper sa fie bine.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Iata ca a venit vremea cat de cat mai friguroasa si cu ea a inceput si ploile.Ploua cam rau astazi iar cateaua sta numai in ploaie e uda leoarca din cap pana in picioare, eu o sterg cu un prosop si cum ii dau drumu direct in ploaie se duce, nu tremura deloc desi este cam frig.O sa raceasca? Am incercat sa o usuc cu feonul dar nu sta fuge de rupe pamantul.O sa astept sa isi faca damblua si apoi cand va dori sa se culce o sa incerc sa o sterg din nou.Sper sa fie bine.

alexia_07


daca are o cusca buna, izolata si uscata, ea si dupa ce se uda se duce in cusca si este ok!sa-i pui paie sau paturi in cusca sa aiba in ce sa se infofoleasca! important este sa ridicati cusca sa nu stea direct pe pamant sa aiba ceva pe care sa stea afara din cusca fara sa fie noroi sau zapada(normal ca o sa fie nevoie sa-i maturati si ei terasa)

Numai bine!

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Are o cusca bine izolata si curata ii schimb paturicile mereu, insa mi-e asa de mila de ea cand intra in casa pe sub picioare, se bucura asa de tare si fuge direct in pat la mine si mi-e tare mila cand o dau afara, sau cand aude zgomot in casa se uita direct la usa poate, poate iese cineva sa se joace cu ea.Deocamdata a reactionat bine la vremea putin mai friguroasa sa vedem cand o sa fie ger cum o sa fie si cum se comporta.

alexia_07

Mergi la inceput