aparat dentar

aparat dentar | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are maxilarul superior iesit in afara si medicul ortodont i-a recomandat urmatoarea schema de indreptare, in 3 etape: - bite plate (6-8 luni, 480 eur); - HG cervical (6-8 luni, 600 eur); - brackets (4-6 luni, 540 eur).

Vroiam sa va intreb pentru cine a mai avut probleme similare, cum vi se par preturile? sunt curioasa pentru ca nu am un termen de comparatie si mie mi se par cam mari.

Pentru cine a mai avut HG cervical, cum este? este incomod de purtat? Ea deja are bite plate-ul si sapt. urmatoare urmeaza sa ii puna aces headgear cervical.

Multumesc anticipat.


_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Nu am avut probleme similare, dar mergand la dentist cu baietelul meu si uitandu-ma pe lista de preturi, aparatele dentare tot in jurul sumelor mentionate de tine se invarteau. Am vazut chiar si mai mari, sarind de 1000 euro. Si noi am dat in jur de 100 euro pentru o gutiera pentru bruxism, si nu se poate compara cu un aparat dentar.
Multa sanatate!
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Baiatul mea are cm aceleeasi probleme, si dintii de sus , ca si cei de josi, impinsi inafara.El are 12 ani si am recurs la aparat dentar, care dureaza 2 ani, dar din cauza dintilor care au iesit , dintii permanenti, au fost nevoie de 4 extractii, numai in felul acesta dintii pot revenii la forma normala.E bine sa incepi dupa ce a schimbat toti dintii.El merge la control la fiecare 6 sapt, de-i schimba, strige acea bratara, iar ultima data i-a pus si niste rubber , de-i apropie dintii.Ca preturi nu stiu , aici e f scump,dar e ceva c trebuie, el nici nu mai vroia sa zimbeasca , erau inestetici.Cu cit mai repede cu atit mai bine, aici totul dureaza 2 ani d ezile.Nu exita o metoda d ea plati in rate?In felul acesta ar fi mai usor d esuportat.Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, Maadi si Gabriela!

Ma interesa sa stiu aproximativ cam care sunt preturile; cabinetul unde mergem este asa, mai 'de fitze' dupa cum imi pare mie si d-aia ma gandeam ca si preturile sunt mai umflate, dar inteleg de la Maadi ca nu este asa.

Gabriela, da, se poate plati si in rate si chiar asa si facem. E clar ca merita orice efort pentru puii nostri!


_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput