Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Calendarul vaccinarilor obligatorii si optionale

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Calendarul vaccinarilor obligatorii si optionale

Desprecopii iti prezintawww.desprecopii.com/info.asp?id=1207" target="_blank"> schema (calendarul) vaccinurilor obligatorii si gratuite si trece in revista vaccinurile optionale.

Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
patrisuca
patrisuca

364 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite patrisuca un Mesaj Privat  Reply with Quote
la 2 luni, am fost la medicul de familie cu fetita si mi s-a spus ca nu au vaccinurile si sa revin peste 2 saptamani. astazi am fost iarasi si acelasi raspuns am primit.cred ca astea se fac si ele la varsta exacta adik la 2 luni nu la 3 luni cum m-a chemat pe mine cu fetita.as vrea un raspuns de la mamicile care stiu cate ceva despre acest subiect. e problema daca ii fac vaccinurile la 3 luni si nu la 2?
Mergi la inceput
T_Andreea
T_Andreea

34 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiT_Andreea Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu am patit tot la fel la primul vaccin, nu i l-a facut la 2 luni , ci la 3 luni; si pe cel de la 4 luni tot mai tarziu i l-a facut.Mie mi-a zis asistenta ca nu e nici un fel de problema daca le-a facut mai tarziu.

Andreea, mami de David
Mergi la inceput

alinamoro

9817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialinamoro Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinamoro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mirela, in calendarul de pe DC exista o greseala: la 2 si 4 luni nu se mai administreaza niciun vaccin oral, DTPa-VPI ii un singur vaccin care se face intramuscular (Tetraxim se adm. la medicul de familie, poate exista si cu alte denumiri...).

Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze
Mergi la inceput
deliuzta
deliuzta

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luideliuzta Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
nu cred sa fie vreo problema pt k fetita mea are 2anisori si 4 luni si tot are de facut.e bine si mai tarziu decat deloc
Mergi la inceput

zmotocel

464 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui zmotocel  Trimite mesaj yahoo luizmotocel Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
nu stiu cine a scris schema asta dar e cam inexacta.
la varsta de 12 luni e trcut vaccinul ROR
iar apoi la cele optionale sunt trecute cele antirubeolic si antiurlian (adica anti oreion)
pai ROR e prescurtarea de la : rubeola, oreion, rujeola!
poate ar mai trebui revizuita putin inainte de a i se face asa mare reclama pe forum

si nicaieri nu apare cel mai comun dintre ele... cel antigripal ...

Editat de - zmotocel on 26/05/2010 19:07:58
Mergi la inceput

desprecopii

8061 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la raspuns Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote
zmotocel - vaccinul antigripal este obligatoriu in Romania?

Linkurile mele: www.supereva.ro" target="_blank"> Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook
Mergi la inceput

zmotocel

464 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui zmotocel  Trimite mesaj yahoo luizmotocel Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
stiu bine ca este optional..... dar nici pe lista aia nu e ;)

iar la 14 ani una scrie in coloana vaccin, altceva in cea cu descrierea vaccinului .....
daca ma mai uit probabil mai gasesc. fara suparare acum.....
Mergi la inceput

desprecopii

8061 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la raspuns Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote
zmoto - nici o suparare - devenim mai buni cu ajutorul voastru. In curand o sa reactualizam lista!

Linkurile mele: www.supereva.ro" target="_blank"> Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com