cum poate fi testat IQ-ul unui copil de doi ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Testul Portage releva COEFICIENTUL DE DEZVOLTARE GLOBALA a copilului, avand legatura si cu inteligenta copilului.
Ce se obtine la sfarsit, dupa interpretarea testului, inseamna numarul de luni = varsta copilului.
Teste numai pt. IQ cu siguranta trebuiesc cautate in alte parti, nu la Portage.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

poze (1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kya

Lalilu ca sa ajungi la sectiunea pentru copii mai mari de un an, trebuie sa bifezi tot pentru 0-1 ani, si apoi te duce testul la grupa urmatoare de varsta.

Dar chiar putem avea incredere in testul asta? Eu i l-am facut fii-mii si i-a iesit un IQ de 130 (adica mai mult decat maxim, de la excelent in sus) Geniala lu' mama!
Si chiar l-am facut foarte serios si exact.



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Din cate stiu,testele de inteligenta standard (gen Stanford-Binet) se fac de la 2 ani in sus ori,din cate inteleg,copilul tau are sub un an jumate.
Pentru supradotati,testati in mod corect,exista MENSA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Ce e MENSA? Al meu baiat are 3 ani. I-am facut testul si a iesit IQ 126.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalilu

Ce e MENSA? Al meu baiat are 3 ani. I-am facut testul si a iesit IQ 126.


Uite detalii despre MENSA.

Cum a fost testat baietelul tau? Eu am fost testata pe la 12 ani sau 13 de o psiholoaga si tin minte ca 124 mi-a iesit. Eu am dat testul acela cu figurile din care lipsesc bucati.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Care dintre ele si in ce conditii?
MENSA este o organizatie internationala a supradotatilor/genialilor,doar ca varsta minima se pare ca e 4 ani si IQ testat in conditiile lor pentru veridicitate peste 132.Ei insa spun ca multe dintre testele de inteligenta "are not valid for people under the age of 16".
http://mensa-romania.ro/
Cica in Ro sunt doar 87 de membri si ,din cauza asta,nu pot desfasura niciun fel de activitati.Dar,avand in vedere numarul mare de copilasi(cati or mai fi netestati???)cu un iq de geniu filiala Ro are mari sanse de dezvoltare in 10-15 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

va las cateva subiecte care au avut aceeasi tema de discutie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124080&whichpage=1

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40463&whichpage=1

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=62917

Exista si testul Wisc, dar eu abia am auzit de el (mi l-a spus o amica despre el recent).
http://en.wikipedia.org/wiki/Wechsler_Intelligence_Scale_for_Children

Testul Portage trebui completat pe paliere de varsta. De exemplu 0-1 ani..bifezi ceea ce facea in perioada aia copilul, nu conteaza ca acum la 3 ani face treburile acelea.

Cine doreste cartea sa-mi trimita PM cu adresa de email.



KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Citat:
citat din mesajul lui Kya

Lalilu ca sa ajungi la sectiunea pentru copii mai mari de un an, trebuie sa bifezi tot pentru 0-1 ani, si apoi te duce testul la grupa urmatoare de varsta.

Dar chiar putem avea incredere in testul asta? Eu i l-am facut fii-mii si i-a iesit un IQ de 130 (adica mai mult decat maxim, de la excelent in sus) Geniala lu' mama!
Si chiar l-am facut foarte serios si exact.



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Din cate stiu,testele de inteligenta standard (gen Stanford-Binet) se fac de la 2 ani in sus ori,din cate inteleg,copilul tau are sub un an jumate.
Pentru supradotati,testati in mod corect,exista MENSA.

Stiu, si nici nu l-am luat ca atare. Testul Portage are alt scop. M-a distrat doar rezultatul. Nu am de gand sa incep de acum sa-i testez IQ-ul.



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

As vrea si eu cartea te rog,adresa mea e erika_bap@yahoo.com
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka spune:

Si Ana mea s-a manifestatde la 1 an si 4 luni ca un copil supradotat.La varsta asta vorbea deja absolut clar si corect,stateam cate o ora sa citim din enciclopedia copiilor fara sa se plictiseasca(cerea ea sa mai citim).La 5 ani stia sa scrie si sa citeasca prin proprie vointa.La 7 ani(la scoala a fost sefa clasei si a terminat cls 1 cu calificativul exceptional)Acum are 8 ani.Ii place matematica si lucram deja cu fractii,impartire inmultire, ridicare la putere,radacina patrata).Am dus-o la dl profesor Colceag sa o testeze si ne-a confirmat ca este dezvoltata intelectual la nivelul unui copil de 16 ani si ne-a recomandat sa ii hranim creierul in continuare.Ne-a spus ca,fiind timida se va remarca mai tarziu,abia pe la 30 de ani.Va sfatuiesc sa-i dati toate informatiile pe care le cere,sa-l incurajati sa citeasca singur si sa mergeti mai mult pe cultura generala ca sa nu se plictiseasca apoi la scoala.Mult succes!

Mergi la inceput