Oxiuri, limbrici, trichocephal - tratamente/info

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

I-am dat simbata Mariutzei o doza de ZENTEL, ei si prima lingurita a, a doua i-am dat-o cu bine, dar apoi, s-a deranjat la burtica, si aproape ca n-a mincat nici simbata nici duminica. Abia a vrut sa bea ceai.
Voi ati ati avut probleme cind ati administrat Zentel?
Postat de Bobita


ENYA
Membru matur

Bobita, noi n-am avut nici un fel de probleme la administrare.
Zentel suspensie i-am dat si eu lui Vladi (la indicatia pediatrului), a fost chiar nevoie de 2 administrari (1 administrare = 5 zile x 1 flaconas/zi, cu o pauza de 3 saptamini intre ele). Nu l-a luat cu placere, dar nu a avut reactiile Mariutzei. Nu stiu ce sa-ti spun...
Pediatrul vostru ce zice ?


Cristina
Moderator

Bobita, si eu i-am dat Sanzienei si n-am avut probleme. Poate este de la altceva.


Bobita
Membru de baza

Vineri a baut o sticla de 330 ml de Tedi de portocale, oare de la asta sa fie. Nu e prima oara cind bea Tedi.


Flower
Membru senior

Pe problema medicamentului nu ma bag , n-am folosit ... Dar la Tedi a avut si Vladutz o reactie de deranjare la burtica si , acum imi aduc aminte , de voma , dar pe la 4 luni. Noi de-atunci nu i-am mai dat prea mult ( e pretentios , nu trebuie tinut deschis decat 24 ore , in frigider ! )
Nu stiu ce sa-ti zic , de la care din cele 2 e , da' am vrut sa stii ca e si asta o posibilitate..


tora97
Membru junior

zentelul ataca ficatul la fel ca si flagyl ul, si in majoritatea cazurilor nu da rezultate.. exista la magazinele naturiste un sirop special.... helmiflores parca se numeste, cu el am scapat o pe fetita si de giardia, dupa ce ne am chinuit cu o multime de medicamente alopate. poti incerca cu tinctura de propolis... 2 picaturi de kilogram de 3 ori pe zi cu o ora inainte de masa, timp de 14 zile. pauza 10 si iar repeti.. vreo 2,3 reprize
este si imunologic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

am un baietel de 1 an si a re oxiuri. Medicul mi-a recomandat ZENTEL. Ce parere aveti? Stiti un alt tratament mai putin daunator ficatului?
Postat de cortago


dddd
Membru matur

cu tinctura de propolis cred. e buna si pentru giardia, chiar foarte buna. dar cred ca exista si alte medicamente mai usoare decat zentelul pentru oxiuri.


Cary
Membru senior

Ceva naturist este servirea semintelor de dovleac neprajite pe stomacul gol dimineata.


mada taba
Membru nou

Eu stiu de un medicament pe baza de plante care se cumpara de la plafar si se numeste HELMIFLUORES.
Este bun si face si pofta de mancare. Inconvenientul este (pentru mine a fost) ca se da inainte de masa si eu ca uitam.
Oricum, are prospect.


ciufulici
Membru matur

Draga cortago, igiena riguroasa pentru ca reinfestarea se poate face imediat cu tot cu tratament.
Daca aveti animale de casa categoric control la veterinar.
Streilizarea sursei de infectie e necesara si ca medicatie mai este si vermigalul care are recomadare in oxiuriaza. Daca este administrat acest vermigal coloreaza scaunul si pateaza in rosu. Doza este recomandat de medic pentru fiecare caz in parte.


vilma
Moderator

Nu uita sa faceti curatenie luna in casa, oule se pot depune in praf, covoare, etc. Spalati foarte bine lenjeria de corp (a intregii familii).


cortago
Nou venit

Multumesc mult pentru sfaturi.
Stiu ca trebuie sa schimb toate lenjeriile din casa sa o fierb plus hainutele maimutzicii. Si toti din casa tratament.
Maine o sa-i dau totusi zentel. Si am inceput cu clismute usoare cu apa cu usturoi. Plus ceaiuri.
Sa speram ca o sa mearga si zentelul nu-i va distruge ficatelul :((


gogosica
Membru junior

Clisme cu apa si usturoi, tinut de poponet jumate de minut si apoi pus pe olita ca sa elimine tot. Eram mica atunci cand mama mea mi-a facut tratamentul asta si nu mai stiu daca luam si medicamente. Dar stiu sigur ca dupa o saptamana nu mai aveam oxiuri. Si toata lenjeria de corp fiarta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Stie cineva tratamente naturiste pentru eliminarea limbricilor?
FlorentinaE

mamica dulce
Membru senior

1.zeama de varza murata,inainte de masa cu jumatate de ora
2.samburi de bostan pisati bine,tot inainte de masa
3.in ceai picaturi de biter suedez si propolis,functie de varsta copilului(o jumatate....o lingurita)tot inainte de masa
4.este un om in alba .iulia,M. Bocan,inginer chimist,care are un fel de argila buna pt o gama extrem de larga de boli,inclusiv limbrici.Nr de tel 058833487-acasa,depozit 865677.Asta iarna costa 200000 o punga de 2 kg,cu prospect detaliat..are si tratamente pt viemi,daca te hotarasti vb la tel.
mama a auzit de el si a cumparat pt sora mea si e foarte eficient intr.adevar.
cam asta isi aminteste mama acum,mai revin,sper sa te ajute ceva.


talexia
Membru junior

Usturoiul, de asemenea,face f. bine, dupa cum dulciurile concentrate fac rau intrucat ajuta la dezvoltarea oalelor si larvelor deja existente. Foarte importantă este si igiena locala pentru prevenirea reinfestarii continue. Argilă se poate lua si din plafaruri sau farmacii (aceea de Favisan este f. buna). Nu stiu daca este mai buna neaparat argila din Alba Iulia (mi se pare ca este argila rosie, cea de Favisan e alba), dar din farmacie o poti procura imediat. Mai există si diverse plante sub forma de ceaiuri sau extracte (se gasesc cam in orice Plafar), dar atenție, ca si la argilă, la varsta copilului. Oricum, cred ca orice tratament naturist prezinta mult mai putine riscuri si reactii adverse decat medicamentele specifice care au un mare grad de toxicitate. MAi poti consulta www.formula-as.ro, un cabinet Favisan, cartea de leacuri pentru copii a Mariei Treben s.a.
Pe vremuri mai exista un tratament cu zahar cubic pe care se puneau cateva picaturi de gaz (petrol de lampa), dar nu stiu exact daca era pentru limbrici sau pentru oxiuri, si nici cu ce frecventa se administrau "dozele". Poate ne mai ajuta cineva.


Julie
Moderator

Seminte de dovleac, usturoi...
Dar eu te sfatuiesc sa mergi la medic, care o sa-ti prescrie tatamentul adecvat, sa dezinfectezi toate lucrurile din casa, sa fierbi lenjeria si sa respecti regulile de igiena gen spalat legumele/fructele si manutele, unghiile sa fie taiate cat mai scurt etc - cred ca stii.


FlorentinaE
Nou venit

Am fost cu baietelul la medic si am primit tratament cu ZENTEL.Insa n-a vrut sa inghita tot si vroiam sa suplimentez prin tratamente naturiste.Baietelul are aproape 3 ani si e cam greu cu usturoiul si varza acra.Ma bucur ca mananca cu placere semintele de dovleac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Doresc sa cunosc mai multe despre paraziti intestinali la om. (simptome, tratamente, tipuri de paraziti).
Eu i-am facut analizele copilului meu (3 ani si jumatate) si au rezultat prezente oua de TRICOCEPHAL (sper ca am scris corect).
Astazi ma duc la medicul de familie pentru tratament dar totusi as dorii mai multe informatii.
Poate ma ajutati voi...
Postat de Karla

Luizax
Membru de baza

da search dupa Trichocephalus trichiuris.


Karla
Membru matur

Multumesc mult Luiza. M-am documentat si acum merg la doctor pentru tratament. Sper sa-mi propuna un tratament cu medicamentele pe care le-am gasit si eu.
Off!!
Cand te gandesti ca sunt o fiinta de-a dreptul exagerata cu curatenia si cu spalatul...tocmai mie trebuia sa mi se intample!!
Am citit ca in general infectia este cauzata de maini in contact cu sol sau mancare contaminate cu oua de paraziti luate de la mamifere (caini, pisici, porci, etc).
Totdeauna am luat numai mancare de f. buna calitate si totdeauna primul lucru pe care-l fac/facem cand vin/venim din parc/oras/etc este sa ne spalam pe maini.


Andrada
Moderator


Care sint simptomele copiilor cu paraziti intestinali? Multumesc,
Andrada


ponicid
Membru matur

Trichocephalul este un parazit similar cu limbricul (ascaris) numai ca se gaseste de obicei in minele de carbuni, in pamant. Se manifesta si se trateaza cu aceleasi medicamente ca si limbricul.
Simptomele unui copil infestat cu paraziti intestinali sunt foarte diferite de la un parazit la altul si pentru acelasi parazit de la o perioada la alta.
Din ce am observat eu si am si citit ar fi cam urmatoarele:
- greata, varsaturi, cearcane, lipsa poftei de mancare, mirosul respiratiei;
- dureri (disconfort) in jurul ombilicului sau in zona duodenului si vezicii biliare, dureri de cap;
- mancarimi in fundulet (numai pentru oxiuri), mancarimi de nas;
- agitatie in timpul zilei, agitatie in timpul somnului;
- stare subfebrila in cazul parazitilor ale caror oua trec in circulatia sanguina (limbricii, tricocepthal);
- manifestari precum un guturai, tot pentru parazitii care au ciclu perienteric si numai in perioada de inmultire cand ouale trec prin sange si ajung in plamani
Aceste manifestari nu este musai sa apara toate odata. Unele apar numai in cazul unor manifestari masive.


Karla
Membru matur

Dragele mele dupa ce Luixax m-a informat care este denumirea exacta a fiarei m-am documentat si am tradus si apoi am fost la medic.Dimineata i-am administrat tratamentul care este un siropel dulce si se da intr-o singura doza unica si GATA!!!-Nu sariti ca o sa-i repet analizele dupa trei saptamani.
Deci ce este TRICHOCEPHALUL (Trichuris trichiura)?
Se numeste si viermele bici.
Este un parazit al intestinului gros (cecul, colonul, rectul)care atunci cand intra in tubul digestiv al omului, larva iese din ou si patrunde in grosimea peretelui intestinal, sufera transformari si se transforma in virme adult.
Cand se gaseste in numar mic, rolul sau patogen este cu totul neansemnat, dar cand este in numar mare, produce enterita, colita, diaree, anemie marcata si nervozitate.
Daca nu este tratata la timp se cronicizeaza si apar complicatii: pseudoulcere, dureri, infectii la baza apendicelui, inflamatii ale mucoasei, tulburari nervoase.
Diagnosticul trichocefalozei e foarte usor de pus prin gasirea oualor caracteristice in materiile fecale.
Tratament: Zentel, Mebendazol, etc.
Ouale de trichocefal se raspandesc in natura prin intermediul materiilor fecale de la caini, pisici.
Viemele are o lungime de 4-5 cm paraziteaza in cec si atunci cand este numeros si in colon.
Asa ca fetelor nu mai lasati copilasii sa se joace in parcuri in nisip sau pamant mai ales acolo unde sunt multi caini.
Eu il spal totdeauna (fara exceptie) pe manute dar va trebui sa-i explic ca nu se pune manuta in gurita niciodata.
Si n-are sens sa va mai povestesc de ceilalti paraziti ca va speriati rau de tot si nu mai iesiti afara din casa.
Dar pentru a preveni trebuie sa cunosti ca sa poti sa lupti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Fetita mea de 1an si 9luni are limbrici. Va rog sa-mi spuneti un tratament care garanteaza ca va scapa de ei.
Acum 6 luni fetita mea nu mai manca deloc si am fost la de usgenta la doctor. Mi -a dat niste vitamine si....atat. A inceput sa rontaie cate ceva , dar putin si dupa o saptamana m-am dus iar la doctor. Madam doctor mi-a zis sa am rabdare ca am un copil cu personalitate. N-am putut avea rabdare si i-am facut din proprie initiativa niste analize (ce mi-a trecut mie prin cap) si am nimerit-o: avea oua de limbrici. M-am dus inapoi la doctor si mi-a prescris DECARIS . Dupa doua saptamani i-am repetat analiza si nu mai avea nimic.
STUPOARE!!!!!!!
I-am gasit acum 2 zile un limbric in pampers!!!!!
Ce tratament sa-i mai dau ca m-am lamurit cu doctorii???????

Pana la urma tot voi merge la un pediatru ca nupot sa-i dau copilului medicamente dupa ureche , dar vreau sa stiu daca nu sunt sialte medicamente mai eficace , mai ales ca am inteles ca s-au modernizat si viermii, iar Decaris am luat si eu cand eram copil.
Postat de iulia 11


dodo
Membru senior

Eu stiu ca Decaris-ul e cel mai bun medicament pt. limbrici. Tine bb sub observatie citeva zile si, daca are aceleasi simptome, cred ca va trebui repetat tratamentul. In acelasi timp ai grija sa nu mai ia cite ceva de pe jos si sa bage in gura- boala lor! si ai grija si cu cine intra in contact-copii, adulti.


Lia
Moderator

Eu ma-ndoiesc de faptul ca viermii s-au "modernizat".Si sunt convinsa ca dupa ce a luat Decaris toti viermishorii au murit.
Probabil ca s-a produs o reinfestare.E bine ca ai descoperit ca are din nou viermi intestinali.Mergi la pediatru.Presupun ca-i va da din nou Decaris(poate n-ar fi rau sa ia doua doze-a doua la nu stiu cate zile diferenta,cand apare "generatia tanara",pentru ca Decarisul are efect doar asupra viermilor,nu si oualelor).
Si ai grija ca manutele sa fie curate mereu,sa nu manance nimic de pe jos,etc.


ponicid
Membru matur

Ouale de limbrici au un ciclu perienteric adica trec prin sange, pot ajunge in saliva si astfel se pot transmite. Mai scrie prin carti ca in jurul persoanei infestate se creaza un asa numit mediu fecaloid care infesteaza si persoanele din jurul bolnavului si mediul inconjurator. Deci este necesar ca toti cei din casa sa ia tratament odata cu bolnavul si sa se curete foarte bine obiectele cu care vine in contact bolnavul.
Medicii de la Sanepid mi-au spus ca intodeauna ei repeta tratamentul administrat si ca prefera tratamentele care dureaza mai multe zile.
Decarisul se ia in doza unica. Vermoxul, Thelmoxul sau Zentelul se administreaza mai multe zile pentru combaterea limbricilor.
Un medicament modern este Zentelul care se gaseste si sub forma de suspensie foarte buna la gust pentru copii. Zentelul este singurul medicament in prospectul caruia scrie ca omoara si ouale aflate in interiorul organismului dar chiar si in acest caz medicii recomanda repetarea tratamentului dupa 10-21zile.
Fetita mea a facut tratament cu Zentel suspensie doua sticlute, cate o sticluta pe zi in doza unica, doua zile la rand, dupa care am repetat tratamentul la 20 zile. I-am dat continutul unei sticlute in decurs de 1 ora pentru ca nu cumva sa vomite sau sa i se faca rau. In paralel cu ea am facut tratament toti din casa cu Thelmox si am dezinfectat tot ce se putea dezinfecta prin casa.
Toate medicamentele acestea sunt foarte toxice pentru organism dar Zentelul este mai bine tolerat si de cei mici si de cei mari. Oricum nici sa lasi organismul copilului sa suporte acesti paraziti nu este de dorit.


iulia11
Membru junior

Era foarte viu limbricul si era lung de 15 cm, deci era un limbric matur de cel putin 6 luni. Eu cred ca tratamentul cu Decaris (o pastila azi si un dupa 7 zile) nu a avut nici un efect .Atunci am facut toti tratamentul cu repetare la 7 zile si apoi am repetat analizele dupa 2 sapt.Eu nu stiu daca dupa tratament in scaunul copilului trebuie sa apara viermii morti pentru ca acum 6 luni , cand am facut tratamentul am verificat f. amanuntit fiecre scaun timp de 2 sapt si nu am vazut nimic .Rog mamicile care au trecut prin asa ceva sa ma ajute ca am tras o spaima sora cu moartea.
Multumesc pt raspunsurile primite pana acum , dar si anticipat pt cele ce vor urma .
SANATATE si FEREASCA DUMNEZEU DE ASA CEVA PE ORCE COPIL!


maria98
Membru nou

la ce perioada tb repetate analizele pt. a determinarea daca au mai ramas sau nu viermisori sau oua ?


palmyrah2002
Membru de baza

Mie mi-a zis dr.ca la interval de 1 luna,dupa inceperea tratamentului!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza bella spune:

Si noi ne confruntam cu parazitii.Este vorva de ENTAMOEBA COLI.
L-a mai intilnit cineva? Ce tratamente ati folosit? Noi am incercat cu Zentel si degeaba.

Mergi la inceput