Caderea parului si alimentatia

Caderea parului si alimentatia | Autor: blue eyes

Link direct la acest mesaj

Ma confrunt cu o cadere a parului care dureaza de prea multe luni. Am incercat fiole, samponuri, vitamine; fara succes. Acum ma intreb si va intreb: ce alimente favorizeaza intarirea bulbului capilar si regenerarea parului? Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bun subiect!
Si pt mine asta este o problema majora in ultima jumatate de an. Am perioade cand imi cade parul de imi vine sa pling stringandu-l cu mopul Nu mai zic la spalatul parului, efectiv scot palme intregi pline de par.
Acum am inceput un tratament saptaminal cu ulei ricin, vit A uleioasa, miere si propolis. Astazi am adaugat si cafea (ca am observat ca toate solutiile din comert contra caderii parului contin cofeina). Nu mai stiu ce sa mai fac. Am cumparat Alpecin si ma dau zilnc. Parca se observa o mica ameliorare, insa prea putin.
Eu cred ca, cauzele sunt mai ales hormonale. SI cum hormoni nu ma apuc sa iau, trebuie sa gasesc o solutie pt echilibrarea acestora (precizez ca tocmai am facut 40 de ani si o cunostinta mi-a spus "asa se intampla draga, ce sa-i faci, daca ai trecut de 40...)
Mai imi ramine sa ma frec pe pielea capului cu mujdei de usturoi, care chiar am inteles ca stimuleaza cresterea si regenerarea parului cu riscul de a sta toti ai casei la 5 m de mine.



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

da cit se tine duhoarea aia de usturoi pe par,si daca se piseaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

intai trebuie stabilita cauza caderii parului...este hormonala?este din cauza stresului?sau chiar ereditara?ai nascut de curand(~1an?)
Ar trebui sa mergi la un dermatolog pt un test, asta daca nu ai fost inca...apoi impreuna veti stabili ce tratament sa urmezi...poate ai lipsa de fier sau de vitaminele B...
Ca alimentatie trebuie sa fie diversa,carne,peste,oua,lapte,nuci,alune,fructe,etc
Intre timp un masaj cu ulei de masline extravirgin 1-2 ori pe saptamana cu o ora inainte de a iti spala parul ajuta,parul se spala de 2 ori pe saptamana(sampon/balsam din gama potrivita parului tau uscat/normal/gras),nu prea rar ca se ingrasa radacina si o sufoci si cade parul si nu prea des ca apa e dura si deteriorezi scalpul si iar duce la caderea parului.iti recomand samponuri mai bune ,evita plafarul cu urzica ca e posibil sa faci alergii,nu e pt toata lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

parerea mea: stresul este cauza nr 1 a multor boli, printre care si caderea parului...
stresul da peste cap si hormonii care mai departe afecteaza altele...
NU, la 40 de ani nu esti batrina si nu e normal sa ai asemenea simptome...ceva e in neregula.
Fa-ti analize de singe complete, analizea-ti stilul de viata (dieta, somn, etc) si fa schimbari in bine.
Miscare faci regulat? Apa bei suficienta? Fumezi? Te vopsesti? Toate astea conteaza...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput