palmuirea copiilor

palmuirea copiilor | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Pe mine una m-a socat aceasta stire:

http://www.hotnews.ro/stiri-international-6070158-neozeelandezii-votat-prin-referendum-permita-palmuirea-copiilor.htm

Avem nevoie de o lege sa ne spuna ca suntem fizic mai puternici si putem sa ne impunem asa?
Pe de alta parte cred ca o lege care sa interzica in mod clar corectiile fizice in Romania este absolut necesara din punctul meu de vedere pentru a inlatura axioma ca unde da mama/tata creste


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

mda, de ce doar palmuirea copiilor? in acest caz ar trebuii sa se permita si trosnirea adultilor (mai ales a celor care au votat asa ceva).

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

pana la urma se pare ca educarea adultilor nu se face prin legi...

Magda 22+ cu
si IARINA 31.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

adevaru-i ca foarte multi parinti isi palia o pauzasc odraslele si in unele tari risca pt asta inchisoarea sau sa le fie luati de catre serv. sociale.
Nu vorbesc de bataie, nu disec aici cat este de gresit sa-ti folosesti forta pe un copilas , spun doar, ca, in unele cazuri pt o palma le-au luat copilasii serviciile sociale. Sunt deja prea multe extreme.

Da, educatie trebuie facuta in primul rand adultilor!



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

mda, de ce doar palmuirea copiilor? in acest caz ar trebuii sa se permita si trosnirea adultilor (mai ales a celor care au votat asa ceva).
Bucurie!



bine zis !!!

Atata timp cat exista legi care interzic asa ceva trebuie sa se faca o lege care sa o anuleze pe prima ! Logic ? Nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Pe mine una m-a socat aceasta stire:

http://www.hotnews.ro/stiri-international-6070158-neozeelandezii-votat-prin-referendum-permita-palmuirea-copiilor.htm

Avem nevoie de o lege sa ne spuna ca suntem fizic mai puternici si putem sa ne impunem asa?
Pe de alta parte cred ca o lege care sa interzica in mod clar corectiile fizice in Romania este absolut necesara din punctul meu de vedere pentru a inlatura axioma ca unde da mama/tata creste

Marina


pai uite ce spune articolul asta penibil, ca deja e interzisa in Romania palmuirea copiilor:

<Potrivit Endcorporalpunishment.org, palmuirea copiilor este interzisa in Austria, Bulgaria, Costa Rica, Croatia, Cipru, Danemarca, Finlanda, Germania, Grecia, Ungaria, Islanda, Letonia, Moldova, Olanda, Noua Zeelanda, Norvegia, Portugalia, Romania, Spania, Suedia, Ucraina, Uruguay, Venezuela.>



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Discutia despre acest referendum din Nz e mai lunga si mai complicata. Articolul din ziarul romanesc e de tot rahatul....foarte superficial.
La referendumul daca sa se pastreze legea sau nu eu am votat ca sa se pastreze....pt ca nu practic smackingul asa ca nu ma deranjeza daca e interzis prin lege.
Legea impotriva smackingului a fost votata acu doi ani insa inca de atunci s-a spus ca "o lege impotriva bataii nu va rezolva problema, vor exista in continuare parinti care isi vor abuza copiii". Problema abuzului impotriva copiilor in anumite comunitati din NZ este foarte grava, Nz e pe locul 3 in lume din acest punct de vedere, iar legea asta nu e solutia.
Cine are timp sa citesca pro si contra argumente pt lege poate sa citeasca comentariile cititorilor la articolul asta:
http://tvnz.co.nz/one-news/govt-should-urgently-amend-smacking-law-organiser-2936597


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gnm spune:

pai sa stiti ca unde da mama/tata creste!
pe bune!
daca a-ti vedea ce poponet am...si ce capsor...
cred ca ai mei au dat cu mare drag si spor, de-au crescut atata!!!!!
adevarul e ca pana cand m-am maritat au tot muncit ca sa-mi creasca atata.
eu am incercat cu al meu odor, dar se pare ca nu prea am avut spor, caci poponet nu prea are!
ce sa fac,sa mai incerc?
e adevarat ca luna viitoare implineste 18 ani,dar pot sa stiu? se spune ca baietii cresc pana pe la 20 de ani,asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui gnm

pai sa stiti ca unde da mama/tata creste!
pe bune!
daca a-ti vedea ce poponet am...si ce capsor...
cred ca ai mei au dat cu mare drag si spor, de-au crescut atata!!!!!
adevarul e ca pana cand m-am maritat au tot muncit ca sa-mi creasca atata.
eu am incercat cu al meu odor, dar se pare ca nu prea am avut spor, caci poponet nu prea are!
ce sa fac,sa mai incerc?
e adevarat ca luna viitoare implineste 18 ani,dar pot sa stiu? se spune ca baietii cresc pana pe la 20 de ani,asa ca...



Ai incercat sa vezi daca iti creste copilul din palmele tale?Scuza-ma dar ...cu riscul de a-mi lua avertisment tot o zic...ai nevoie de cateva sedinte la psiholog!Cum sa-ti bati copilul?Fi-mea nu a luat o palma in 12 ani si e intreaga,sanatoasa,desteapta ca mi-a luat premiu in fiecare an si politicoasa pana la exagerare si asta fara smacking sau yelling !

Cei care au facut legea aia si o vor aprobata ar trebui sa fie ei primii palmuiti dar cu bata,nu cu palma !Mare ti-e gradina,Doamne dar prea multi sar gardul si cad in cap!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

legea e buna, insa atunci ar trebui sa se monteze in casa fiecaruia camere de supraveghere, in capul fiecaruia cipuri de supraveghere si sa se infiinteze postul de supraveghetor de case, samd....:P

nu votez cu bataia dar nici sa nu-si mai prea puna nimeni galoane cum ca nu a dat nici o palma copilului la fund sau ca nu a tipat la el macar o data. Si chiar de ar fi asa, tot e o discutie suoerficiala si simplista sa ne etalam aici calitatile de parinti perfecti...ia sa vedem, cum ar fi daca am fi putin mai sinceri? cred ca lumea o ia razna pt ca nu mai exista comunicare sincera si fara teama de a fi interpretat gresit, si tocmai asta sta la baza abuzului emotional, verbal, fizic, etc.

eu am doi copii mici si nu ma mandresc cu faptul ca le-am dat la fund cate o palma {maxim una pe an si fara sa-i inrosesc, invinetesc, amortesc} sau ca am tipat/strigat la ei cand a fost cazul sa-i opresc din actiuni periculoase pt ei, ca i-am certat cand au luat-o rau prin buruieni. Nu e asta metoda perfecta de disciplinare sau readucere a controlului pe situatie si nu e cu nimic scuzabila insa sigur nu se poate numi abuz fizic sau emotional asupra lor.

eu una am fost genul de copil timorat ce nu scoteam omul din sarite cu nimic pt ca nu ma manifestam decat cum dorea fiecare si totusi fara sa fiu batuta am fost abuzata pt ca eram certata sa mananc, certata sa vorbesc mai tare, sa invat mai mult, sa, sa sa etc ??? Nu asta era abuzul de fapt ci faptul ca in rest nu era nimic altceva, nimic compensatoriu, nu se comunica in adevaratul sens al cuvantului deloc cu mine, nu mi se cerea parerea, nu eram pupacita, laudata si inconjurata cu iubire, intr-o atmosfera de armonie intre membri, liniste si calm. Asta era adevaratul abuz, nu cate o cearta la zile mari a carei tinta eram.

Un abuz e ceva mult mai complex si e de evaluat altfel nu se poate pune eticheta de abuz daca un parinte da o palma la fund candva copilului sau il cearta.

la scoala invatatoarea ne lovea cu rigla peste palme, ne punea in genunchi pe scaun cate o ora, ne tragea de par, apoi mai tarziu erau profesori care ne dadeau palme peste cap daca greseam vreo ecuatie la tabla, ne dadea cu capul de tabla, arunca bucati de creta dupa noi, suturi in fund prin curtea scolii daca alergam prea tare etc. Ei bine, nu m-a marcat asta intr-atat incat sa fi devenit un delicvent sau criminal. Si da, am fost un copil si apoi un tanar premiant si superpoliticos din primul an la gradinita pana-n ultimul an de facultate. Tristetea mea cea mare provenea doar din lipsa aprecierii si lipsa unei atmosfere calde si linistite acasa, nimeni nu avea timp de pierdut cu mine pt o flecareala, pt un sfat, o discutie prieteneasca, apropiata, o poveste, o gluma, un banc, o bataie pe umar. Toti erau prinsi cu jobul, cu problemele cotidiene, cu certurile intre ei si cu ograda vecinului .... cine sa-si bata capul cu mica cenusareasa? care oricum ducea la indeplinire toate ordinele fara cracnire si nu crea probleme, era mica si incerca sa se strecoare ca o umbra prin viata, sa faca totul cat mai bine in speranta ca poate asa o sa fie toti mai multumiti si o sa primeasca si ea o bulina rosie

Stiam eu ca pana la urma credinta si sarguinta mea o sa fie rasplatite, daca nu de pamanteni macar de Cel de sus, pt ca am primit mereu cam ce mi-am dorit si a fost vital pt mine, iata: privilegiul de a deveni mamica celor doua minuni ale mele.

Subiectul e ok, dar e sensibil si discutabil pana la adanci batranete, iar abuzul copilului e o tema vasta ce ar trebui discutata foarte deschis si fara sa se emita judecati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

eu nu sint de parere sa-ti palia o pauzasti copilul...dar citeodata ii mai scap cite o palma baiatului..citeodata o cere singur...asa ca..asta nu inseamna ca-l bat...

Mergi la inceput