Clasa a patra, anul scolar 2009-2010

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Buna la toata lumea,
cred ca majoritatea v-ati intors din calatorii, vacante si cum m-am plictisit sa toooot caut subiectul m-am gandit sa va intreb ce mai faceti, cum se pregatesc copiii. Noi am inceput sa ne interesam cum va fi cu admiterea in clasa a cincea si tragem cu ochiul la subictele vecine :) Am gasit si manualele cele mai importante si le-am cumparat, ca doamna noastra trebuie sa se roage de colegi daca vrea sa primeasca manuale folosibile

In alta ordine de idei, asteptam sa vedem daca se intampla ceva cu inceputul anului scolar sau nu daca vom avea vacanta pina in octombrie?

Alina ati revenit de la mare?
Mult succes si scolaritei tale!

Lala felicitari lui Bogdan, noi nu citim asa mult insa scriem. Se vede ca aveti in casa un devorator de carti in devenire


Astept sa mai spuneti cum va pregatiti, daca totul merge bine mai avem zece zile de vacanta si pe cai! Pentru fetele care au inceput scoala,

P.S. Si noi tot dupa caiete cu hannah montana alergam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Asta cu admiterea ma framanta si pe mine zilele astea.
Plus varianta daca sa il mut sau nu la o scoala mai buna din punctul de vedere al rezultatelor la olimpiade/admitere.
Inca cuget adanc la asta.
Laura imi datorezi un miel l-ai botezat pe Bogdan :)

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu il mai datorezi ca ai fost mai rapida si ai modificat
Mutarea la scoala o preconizez din a cincea si nu stiu ce pisici sa fac.Daca se merita, daca nu ...

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


Lala ,daca nu vedeam nik-lul tau ,nu-mi dadeam seama ca e subiectul noostru
eu mu-mi bat capu' deocamdata cu noua lege din mai multe motive dar sper sa fie bine pt copii nostri. felicitari lui Bogdan !

LAura , s-a terminat vacanta, gata ,noi la servici ,fetele incep de luni scoala -o sapt de acomodare (optionala )

Astazi Meli s-a dus la o prietena/colega si va sta peste noapte cu inca 3 colege la o petrecere in pijama

A terminat toate temele de vacanta insa mai are de citit : legendele olimpului dar nu o atrage deloc .
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ce-i cu admiterea in clasa a 5-a?

Aici, in semestrul 1 din clasa a 4-a se "decide" viitorul copilului in functie de notele la germana, mathe si Sachunterricht (care cointine si geografie si istorie si biobogie/anatomie), recomandarea invatatoarei si dorinta parintilor/copilului. Am mai scris eu de asta odata parca. Cel mai bine e sa reuseasca la gimnaziu (nu-mi fac pb de asta, dar nu stiu inca la ce gimnaziu va merge, ca isi schimba optiunea de azi pe maine, in functie de ce colegi mai merg), Realschule (e un fel de liceu industrial) si Integrierte Gesammtschule (o combinatie de ambele, dar e relativ noua forma asta, asa ca.............).

A dat luni examenul teoretic pt carnetul de condus bicicleta. Nu mi-a zis un cuvint vinerea trecuta ca are luni, ca urma sa plecam la Legoland pe WE si s-a gindit ea ca, daca aud, stam acasa sa invatam Am aflat in drum spre Legoland. Insa, luni a luat fara pb examenul Mai urmeaza cel practic, iesit efectiv pe traseu cu politia. E destul de greu, dar, nu ne srtesam caci, si daca nu-l ia, tot va iesi cu bicicleta

Altfel, azi s-a incheiat deja a 2-a sapt. de scoala. La germana fac iar subiectul si predicatul, la mathe au avut ceva recapitulare, iar la Sachuntericht fac despre vreme si continente.
Invatatoarea lor a mai luat si clasa 1, asa ca, a ramas la ei la clasa doar la germana, Sachunterricht si Kunst (desen, lucru manual). In rest, au profe diferite pt mathe, engleza, sport, muzica, religie (ea nu face religie). Au 26 de ore de scoala pe sapt.

Au dat o dictare - simulare la germana imediat dupa vacanta si am avut placuta surpriza sa o scrie fara greseala.

O vad mult mai responsabila si mai cooperanta de cind a inceput clasa a 4-a. si sper sa o "tzina"

Duminica, daca nu ploua ca acum, are primul ei turneu de tenis.

Cam astea sunt primele impresii din clasa a 4-a.

WE placut si vacanta frumoasa pe ultima suta de metri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am inceput si noi scoala, avem deja o saptamina si jumatate Deocamdata a inceput cu dreptul: are o invatatoare super draguta si pare si f.buna profesional. Antonia o place tare mult (nu ca pe cea de anul trecut ) si deja efectele pozitive se vad: se duce cu placere la scoala, isi face lectiile singura cind vine de la scoala, ,a aprimit deja note f.bune. Intr-un cuvint sintem multumiti . In plus este in clasa cu cea mai buna prietena a ei. In rest vor pleca o saptamina in tabara la munte la sfirsitul lui septembrie (asa merge in fiecare an, de cind aveau 5 ani), deja este super obisnuita si nu mai avem emotii.
Antonia nu are nici un examen pina la sfirsitul liceului (cind va avea bacalaureatul francez ) pentru ca va ramine la aceeasi scoala toti cei 12 ani. Acesta este unul din motive pentru cae am ales-o.
La Montreal ne bucuram inca de vreme frumoasa si calda, asa ca stam pe afara cit putem (in parc, la tenis etc), asat duap ce si-a facut lectiile bineinteles.
Un weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Buna fetelor, se pare ca la noi incepe cel mai tarziu scoala.
Despre examenul din clasa a IV a noi stim de cativa ani pt ca asta-i regula la scoala noastra. Cred ca am mai spus pe aici ca din 6 clase se fac doua speciale (cica): una de mate si una de engleza, iar restul la gramada. Adica cele doua clase au cate o ora in plus pe saptamana la materia respectiva. Noi cred ca o sa optam pentru engleza. Din ce am mai discutat si cu alti parinti cam multi merg pe engleza, asa ca o sa vedem. Examenul de anul acesta a fost unul deosebit de greu...sunt cuvintele invatatoarei.

A mai ramas o saptamana de vacanta....de fapt e o trecere usoara spre scoala pt ca de o sapt am pus-o sa treaca in revista probleme la mate, sa repete unitatile de masura...cu surprindere sau nu...a cam uitat. E prea lunga vacanta asta :)) Dar isi revine....

Cumparaturi am facut cat de cat....mai avem de luat unele chestii.
Sper sa-si intre repede in ritm, e lucrul de care mi-e cel mai groaza.


Andreia, felicitari Biancai pentru examenul luat!!! si transmite-i pupici multi.

Alina, cum a fost in Turcia? Succes lui Meli.

mgabi, bine ai venit.

Lala, wow de cand n-ai mai trecut pe aici...cred ca esti ocupata cu cel mic. Succes lui Bogdan!

Oana, conteaza foarte mult pentru copil sa-si indrageasca invatatoarea.

Laura XXX, de mult n-ai mai dat si tu pe aici....si noi tot cu Hannah Montana, ca toate fetitele :)) Succes si voua si tuturor scolareilor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

A inceput si Victor scoala de aproape 2 sapt.

Ii place la noua scoala, are un invatator, deci nu-i pericol sa intre in maternitate.
Si ca profesor de engleza ghiciti? un profesor roman.
Asa ca cele mai multe teme le are la.. engleza.

In rest, de cand cu scoala de lg. casa, canta la fluier.

De we trecut a reluat lectiile de inot si de we asta incepe cursurile de.. bucatareala.
Asa ca o sa imi plangeti de mila gatind dupa retele lui si ascultand "Au clair de la lune" cantat la fluier. Glumesc, bineinteles !!

Maine seara am sedinta cu parintii.

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Azi am fost si eu pe la scoala sa vorbesc cu doamna daca e cazul sau nu sa il mut la alta scoala incepand cu clasa a cincea. Se pare ca momentan mai asteptam. Anul acesta se mai schimba din profesorii din scoala si mai vad ce se intampla.
In rest doamna m-a asigurat ca se va pune cu "bata" pe ei ceea ce ma bucura. Chiar vreau sa lucreze mai mult, sa ii introduca un pic in sistemul de note chiar daca nu le scrie undeva macar sa le spuna ce inseamna.In plus anul acesta sunt si olimpiade si as vrea ca Bogdan sa mearga ca sa se obisnuiasca cu altfel de teste/examene.
Se anunta un an greu.
Mult succes elevilor si numai rezultate bune !

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Bine v-am regasit, fetelor!

Noi mai avem pana intram in clasa a 4-a, mai tragem un trimestru la clasa a 3-a. Plus o saptamana si o vacanta de 2 saptamani asteptata cu nerabdare.
Intre timp, Mihai a avut gripa, iar ca urmare a ramas cu o inflamatie a plamanilor similara cu astmul. Dar nu e astm. Insa tuseste de ma inebuneste - ceva mai putin insa de cand are niste puffs dimineata si seara. E rau cand alearga si se agita.
A fost si in tabara de 3 zile, plecare cu emotii, caci era prima data departe de casa mai mult de o noapte. Dar i-a placut mult, a venit incantat, asa ca sper ca anul urmator sa fie si mai bine.

Cam asta, pe scurt, de pe la noi. Acum asteptam vara, care ne-a facut ieri o demonstratie cu o prima zi cu 29 de grade, si ne bucuram de flori, ploi si vanturi de primavara pana atunci.

Mult succes scolareilor in noul an scolar.

Mergi la inceput