echimoze fara lovituri

echimoze fara lovituri | Autor: eunice78

Link direct la acest mesaj

Sambata dimineata, cand m-am trezit am avut un soc. Am pe brate si pe picioare niste vanatai ff urate, fara sa ma fi lovit, vinerei nu am avut nimic. Pe antebratul stang am de fapt, conform medicului, un hematom de cca 3 / 4 cm, dureros, o echimoza mai mica, pe bratul drept am o echimoza de cca 2 cm, iar pe picioare, in spatele genunchilor am - pe cel drept o echimoza de cca 12 cm, iar pe piciorul stang una de 4 cm.
Nu ma doare nimic, doar ca de vreo saptamana ametesc destul de rau (simt ca se duce pamantul sub mine si parca vad in reluare).
Am fost la dr azi mi-a dat o tona de analize de facut, rezultatele le primesc abia peste o saptamana. A zis ca pana nu vede rezultatele nu se pronunta dar ca daca mai ametesc rau, sau mi se face rau sa sun imediat, ca as putea avea si pe interior vase din astea sparte.
A mai avut cineva vanatai din astea fara sa se fi lovit??Si in atatea locuri, aparute peste noapte?? Initial nu i-am dat mare atentie dar acum sunt cam stresata...

Baietzii mei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pot sa apara din cauza trombocitopeniei , purpura trombocitopenica , Purpura Henoch Schonlein, samd.
Cum sa dureze o saptamana analizele? ar fi trebui sa le faci la o clinica , pt. a vedea cauza.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Xio, da, o saptamana. Le-am facut azi dimineata la o clinica privata si mi s-a spus ca sunt gata pe 25.
Adevarul e ca un alt doctor a vrut sa ma trimita la spital pentru internare dar nu am vrut eu sa ma internez, din diverse motive pe care nu are rost sa le insir aici.
Zici ca sunt maltratata, asa arata membrele mele..

Edit: ca sa zic ca mai am o chestie: am momente in care simt asa ca un val fierbinte care imi inunda capul..are vreo logica ce zic eu? sau o fi o simpla migrena pe fond de oboseala..

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Xio, da, o saptamana. Le-am facut azi dimineata la o clinica privata si mi s-a spus ca sunt gata pe 25.
Adevarul e ca un alt doctor a vrut sa ma trimita la spital pentru internare dar nu am vrut eu sa ma internez, din diverse motive pe care nu are rost sa le insir aici.
Zici ca sunt maltratata, asa arata membrele mele..

Edit: ca sa zic ca mai am o chestie: am momente in care simt asa ca un val fierbinte care imi inunda capul..are vreo logica ce zic eu? sau o fi o simpla migrena pe fond de oboseala..

Baietzii mei


Pare a fi o lipsa acuta de calciu...oricum, mergi cu rezultatele analizelor sa ti le interpreteze un medic bun. Daca pe buletinul de rezultate vor fi trecute si valorile min si max pentru fiecare analiza, iti vei putea da seama si singura ce anume nu se incadreaza in parametrii normali.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lipsa acuta de calciu se manifesta altfel.


Eunice , daca te simti rau sau mai ciudat sa te duci la doctor , nu astepta aiurea !

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eunice baiatul meu a avut un episod de trombocitopenie anul trecut si am tras o sperietura mama mama! Tot la fel, s-a trezit intr-o dimineata cu ditai hematomul (initial am crezut ca l-a muscat un paianjen) dar pina spre seara au aparut foarte mici vase de singe sparte (ca niste urme fine de ac rosii) pe la glezne.
Am fost la spital si ne-au spus ca trebuie sa ramina imediat in spital, altfel ne asumam orice risc. ORICE!
Dupa analizele facute urgent, a reiesit ca avea trombocitele extrem de reduse si i s-au facut tratamente si au crescut in cateva zile la loc.
In acest caz, riscul de hemoragie interna este foarte mare!!!!!
fara nici un alt simptom. Imagineaza-ti, copilul se simtea fizic foarte bine, dar nu avea voie sa se miste din pat, pt ca orice lovitura ar fi putut avea urmari grave. Nu ai voie nici un fel de efort.
Sper ca la tine sa nu fie ceva grav, insa studiaza-te si daca cumva vezi ceva suspect in plus du-te urgent la spital.
Poate era mai bine sa te interneze macar ca iti faceau mai rapid analizele...

Sanatate!



Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
www.youtube.com/watch?v=l9lq8oaK5Mw" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Dana, tot ceva de trombocitopenie vorbea si dr la care am fost eu azi, da nu mi-a zis ca nu am voie sa fac nici un efort.
Xio, ce inseamna "ciudat" , fierbintelile astea la cap se incadreaza in aceasta categorie? Ca in afara de asta si de faptul ca ametesc..nu simt nimic. Decat oboseala, da la mine asta e deja o regula.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

http://209.85.129.132/search?q=cache:rxWgbj98IMsJ:www.ieseanul.ro/ce-trebuie-sa-stii/o-frecventa-mare-a-vanatailor-pe-corp-poate-ascunde-boli-cronice-3996530+vanatai+pe+corp+fara+lovituri&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro&client=qsb-win

Poate te ajuta.

La Euroclinic, de exemplu un set complet de analize duce la vreo 4 milioane, plus sunt medici ff buni si ti se recolteaza pe loc, indiferent de ora. Si mare parte dintre rezultate ies in 24 de ore, mai ales hemoleucograma, pt care cred ca ti-a recoltat si tie. Poti da un telefon sa intrebi macar.

Multa sanatate si sa ne tii la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

o hemograma se face de pe o zi pe alta! cum ti-au spus si Xio si Dana e caz de urgenta, daca ai trombocitele mici, nu astepta pina luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

La mine dureaza asa de mult pentru ca, presupun, fiind multe analize, la unele o fi timpul de procesare mai mare.
Mi s-a recoltat pentru:
feritina
bilirubina
TSH
Complement C3c
proteina Creactiva
fibrinogen
ASMA
AMA
anticorpi nucleari
aANCA
Calciu ionic
acid uric seric
GPT/ALAT/ALT
GOT/ASAT/AST
calciu seric
colesterol total
creatinina serica
glucoza serica
trigliceride
uree serica
hemograma cz formula leucocitara cu Hb, Ht si indici
timp de protrombina QUICK
VSH
electroforeza proteinelor serice
magneziu seric
sideremie
urina biochimie si sediment

Doar atatea, ca am ametit numai scriindu-le. Nu am facut in viata mea atatea analize. O sa sun maine la clinica sa intreb daca e posibil sa iau mai repede rezultatele, barem partiale.
Va tin la curent.
XIOOO, ce inseamna sa ma simt ciudat??


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

F bine faci. Trebuie sa fie gata si partiale fiind particulara clinica.
Nu iti spun sa incerci sa te odihnesti pentru ca oricum nu vei putea....stiu cum e sa muncesti pana la epuizare si sa mai ai si copii si casa si sotz...si parca toti sa vrea cate ceva atunci cand chiar nu ai chef pur si simplu (cel putin cam asa e la mine). Dar ai grija de tine.

Mergi la inceput