prajitura cu branza de vaci

prajitura cu branza de vaci | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Ajutati-ma sa fac o prajitura, am branza de vaci naturala de la "sursa" si cum ai mei nu o mananca cu smantana sau mamaliga m-am gandit sa o "maschez" prin prajituri. Am incercat 2 retete de pe net dar nu mi-a iesit aluatul, a iesit lipicios.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Poti face placinta dobrogeana cu branza si stafide . Iei foi de placinta (din alea subtiri ca foita de tigara), le separi 2 cate 2, le ungi cu ulei, pui pe ele melanjul de branza in acelasi fel in care pui umplutura in clatite, le rulezi, le pui intr-o tava unsa si tapetata cu faina, le rastorni in cap 1 borcan mare de iaurt gras/smantana slaba si jap cu tava la cuptor.

Melanjul de branza consta in branza proaspata, putina branza telemea (daca vrei si va place amestecul dulce-sarat), o mana de stafide imbatate din timp in apacu esenta de rom, zahar (dupa gust), zahar vanilat si 1-2 oua.

Deci, deja ma tavalesc pe jos de pofta. Iaurtul/smantana turnata peste rulouri le face sa se gonfleze, foile nu se mai usuca deci nu se faramitzeaza iar gustul este..., ahhh, gustuuuul...

Sau poti sa mai faci dulciuri cu umplutura gen pasca...

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

www.bucataras.ro/retete/1571/prajitura_cu_branza_si_prune.html" target="_blank">Prajitura cu branza de vaci si prune
www.bucataras.ro/retete/1505/cheesecake_cu_afine.html" target="_blank">Cheesecake cu afine
www.bucataras.ro/retete/1689/prajitura_cu_branza_si_caise.html" target="_blank">Prajitura cu branza si caise
Ti-am pus cateva linkuri, dar iata si toata sectiunea de dulciuri si nu numai cu "branza de vaci":
http://www.bucataras.ro/cautare/?ws=3&key=branza+de+vaci
Spor la treaba!

Baietii mei sunt lesinati dupa prajiturile cu branza de vaci si fructe! Si dupa acesti www.bucataras.ro/retete/489/papanasi_pentru_copii.html" target="_blank">papanasi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Poti face placinta dobrogeana cu branza si stafide . Iei foi de placinta (din alea subtiri ca foita de tigara), le separi 2 cate 2, le ungi cu ulei, pui pe ele melanjul de branza in acelasi fel in care pui umplutura in clatite, le rulezi, le pui intr-o tava unsa si tapetata cu faina, le rastorni in cap 1 borcan mare de iaurt gras/smantana slaba si jap cu tava la cuptor.

Melanjul de branza consta in branza proaspata, putina branza telemea (daca vrei si va place amestecul dulce-sarat), o mana de stafide imbatate din timp in apacu esenta de rom, zahar (dupa gust), zahar vanilat si 1-2 oua.

Deci, deja ma tavalesc pe jos de pofta. Iaurtul/smantana turnata peste rulouri le face sa se gonfleze, foile nu se mai usuca deci nu se faramitzeaza iar gustul este..., ahhh, gustuuuul...

Sau poti sa mai faci dulciuri cu umplutura gen pasca...

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"


eu deja inghit in sec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Tarta cu branza si ciocolata

Tarta cu branza

Cheescake cu ciocolata

Budinca de clatite cu branza

Clatite banatene





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Multumesc, am sa le incerc daca nu pe toate, macar pe jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Iulia, azi am facut prajitura asta
http://www.bucataras.ro/retete/1772/prajitura_cu_branza_de_vaci_si_afine.html




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Boticellina, placinta dobrogeana eu stiu ca e sarata, si n-am mancat-o cu stafide pana acum..
Eu chiar vreau reteta de placinta dobrogeana autentica, cum e? Scot doar stafidele si las telemeaua din reteta ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Puteti incerca si urmatoarea reteta:

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/prajituri-cu-imagini-f14/prajitura-cu-branza-si-visine-t475.htm

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Sau acest tort delicios, cu crema de branza. E nevoie insa de o branza cremoasa, ca sa iasa crema foarte fina.

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/torturi-cu-imagini-f4/tort-cu-branza-si-frisca-t376.htm

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput