Reteta tort, ofer recompensa!

Reteta tort, ofer recompensa! | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Salutare bucatareselor,

M-ati prins ,nu am nicio reteta de tort extraordinar de bun(asa spune Sophia), e ziua ei pe 6 septembrie si as avea vreo 30-35 invitati,va rog din suflet dati-mi o reteta buna ,spectaculara ,sa placa si la ochi si la gust!

Ofer recompensa retetei cele mai originale si pe care o voi alege !

*recompensa consta in 1 milion de pupici si o poza mare cu tortul realizat.

N.B. doresc un tort rectangular si sa fie de culoare roz,
Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pentru atatea persoane, iti recomand diplomatul cu fructe, in care poti pune budinca de capsuni si un pic de colorant alimentar rosu pentru a-l face roz. Reteta nu are cum sa nu-ti iasa, nu se coc blaturi, nu se pierde timpul deloc si ia forma pe care o doresti . E usoara si poti pune ce fructe vrei.



-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Uite aici o idee de blat si umplutura si crema roz naturala, fara coloranti
http://www.bucataras.ro/retete/200/la_multi_ani_iepuras_de_un_anisor.html
Forma tortului o faci tu dupa plac



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Pentru atatea persoane, iti recomand diplomatul cu fructe, in care poti pune budinca de capsuni si un pic de colorant alimentar rosu pentru a-l face roz. Reteta nu are cum sa nu-ti iasa, nu se coc blaturi, nu se pierde timpul deloc si ia forma pe care o doresti . E usoara si poti pune ce fructe vrei.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !




si reteta ...

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu tocmai ce am in minte amintirea proaspata a tortului ce l-am facut pentru ziua lu' tati.Un tort foarte foarte bun,de care toata lumea a fost incantata.
Poti inlocui glazura de cacao cu frisca roz.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Copiilor mei le place tare mult acest tort
TORT DE BISCUITI







Ingrediente

12 oua

zahar aprox. 1 kg

900 gr biscuiti(Pettit beure cu lapte)

1 pachet unt

2 ciocolati albe Milka (simple)

2 ciocolati de cacao Milka (simple)




Se bat albusurile pana se fac spuma si se adauga treptat 10 linguri de zahar; galbenusurile se amesteca si ele cu 10 linguri de zahar pana se obtine o crema. Untul se amesteca cu 10 linguri de zahar pudra, apoi se amesteca albusul, galbenusul si untul.

600 grame de biscuiti se macina si se amesteca cu compozitia de mai sus, apoi se imparte compozitia in doua parti egale. Se topeste ciocolata alba pana se face crema si se amesteca cu jumatate de compozitie, apoi se procedeaza la fel cu ciocolata neagra si se amesteca cu cealalata jumatate de compozitie.

Intr-o oala se pune o punga suficient de mare sa acopere toata oala in care se va turna compozitia cu cioco alba, apoi cea cu cioco neagra.

300 gr. Biscuiti inmuiati in lapte si se pun deasupra compozitiei sa acopere toata suprafata tortului.

Se pune la frigider si se lasa cel putin 12 ore, sau daca vrei mai repede se pune la congelator. Cand se scoate se rastoarna pe un platou mare (se intoarce oala) si se orneaza cu frisca.

Acest tort se poate face si cu jumatate din cantitati, iese f. dulce, iar daca nu vrei f. dulce mai reduci cu 1-2 linguri zaharul in fiecare amestec,

Pofta buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Tortul cu biscuiti imi suna super bine,am salvat reteta!

Multumesc din suflet.

Fetele, eu nu stiu sa gatesc prea tare patiserie, mi se pare atat de greu si atat de mult timp pierdut in bucatarieimi este mai usor sa cumpar un tort este adevarat ,dar vreau sa-l fac eu de data asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

miki n-ai poze pt tortul asta de biscuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Poate gasesc ceva poze, dar nu arata deloc spectaculos, este un tort rotund obisnuit, eventual il poti pune in ce forma vrei. Eu de obicei fac doua torturi, iar cel de biscuiti nu il mai ornez cu frisca ca nu le place copiilor. Oricum are foarte mult succes tortul, toata lumea il asteapta la aniversari. Eventual sa faci jumatate de portie prima data sa vezi daca va place si sa vezi cum este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Ionica: http://andaoana.wordpress.com/2009/07/03/vacation-and-a-blueberry-chamomile-cake/
sau
http://andaoana.wordpress.com/2009/04/16/cassata-and-the-easter-that-passed/
sau
http://andaoana.wordpress.com/2009/02/23/a-strong-cake-for-a-strong-man-matchachocolate/ (fiica-mea il devoreaza) si pentru imbracat poti folosi http://www.bakingobsession.com/2008/05/27/chocolate-plastic-roses/#more-311 in care pui un strop de colorant rosu.

Spor,

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blagabodea spune:

O reteta facuta de noi.

Tort de ciocolata cu mango si cocos

Ingrediente pentru blat

* 500 grame cozonac simplu, 3 cani de lapte, 2 linguri smantana dulce, 200 grame de zahar, 2 linguri de cacao, 2 plicuri de zahar vanilat, 2 linguri lichior de ciocolata, 1 lingurita rasa de scortisoara, 6 oua intregi,100 grame ciocolata neagra rasa.

Ingrediente pentru umplutura

* 2 fructe de mango, 1 linguri de lapte, 500 ml lapte condensat, 400 ml lapte de cocos, 30 grame gelatina;, 1 plic de zahar vanilat

Ingrediente pentru glazura:

* 70 grame de ciocolata amaruie, 20 grame fulgi de ciocolata

Preparare:

1. Se incalzeste laptele cu smantana, lichiorul de ciocolata, 2 plicuri de zahar vanilat la foc mic. Se lasa la racorit.
2. Se bat ouale cu zaharul, cu pudra de cacao si scortisoara.
3. Se taie cozonacul cubulete.

4. Intr-o forma de tort cu marginile detasabile unsa cu unt se pune amestecul de smantana in care ati incorporat amestecul cu ou. NU INVERS!
5. Se imparte cozonacul si amestecul obtinut mai sus in 2 parti egale.
6. Se incalzeste cuptorul la 170 grade (foc mediu).
7. Intr-un bol se amesteca una din cele 2 parti de cozonac cu amestecul de lapte-ou-smanata. Se lasa 15 minute sa absoarba cozonacul lichid.
8. Se toarna amestecul in tava unsa cu unt si se baga la cuptor 15-20 de minute.
9. Dupa ce s-a facut si l-ati racit, se scoate blatul si se procedeaza la fel cu cealalta jumatate.

Aici se termina partea cu blatul.

Pentru umplutura, se dizolva gelatina in 4 linguri de lapte rece, se amesteca zaharul vanilat cu laptele de cocos si cu laptele condensat si se incorporeaza gelatina dizolvata. Se adauga fructele de mango taiate cubulete (sa nu uitati sa pastrati 2 felii pentru decor).


Ca sa montati tortul, ungeti tava de tort (pe care ati spalat-o bine si ati uns-o iar cu unt). Prima data puneti blat, apoi crema, si iar blat. Pune#539;i tava la rece pentru 2 ore.

Se decoreaza cu glazura de ciocolata si cu fulgi. Ca sa dati luciu, puteti sa folositi o tortza de prajituri si sa dati o flacara pe deasupra.


am si poze dar nu stiu cum sa le pun
# www.cevabun.ro/wp-content/uploads/tortmango81.jpg" border="0">

Mergi la inceput