gravida cu trompele legate

gravida cu trompele legate | Autor: psiho_log

Link direct la acest mesaj

daca nu va vine sa credeti uite ca ...este adevarat....am verificat la eco si mi-a spus suta la suta cea e sarcina in uter....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psiho_log spune:

ce e greu ca nu am nici un sprijin...sotul nu este de acord si eu nu vreau sa fac avort....nici nu ma pot gandi....am o fetita de 1 an si 7 luni, o minune..o fata , o domnisoara de 10 ani si un baiat de 14 ani...off nu mi-e deloc usor...cum s-a putut intampla ? in istoria spitalului din franckfurt au avut trei cazuri asemanatoare...se intampla fff rar ...si nu inteleg de ce tocmai mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Nu ma pot abtine, am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni inca...
Pe mine intamplarea ta nu poate decat sa ma bucure.
Iarta-mi egoismul, dar sunt una din "veteranele" problemelor cu trompele, si astfel de cazuri imi intaresc convingerea ca medicina nu stie inca "totul" si ca organismul nostru e cel care "stie" mai bine.
Iti doresc sanatate tie si copiilor tai, si ce sa zic, tu stii cel mai bine, multa putere, daca asa a fost sa fie... sa iti traieasca si cel de-al patrulea!
Si inca ceva, n-am inteles niciodata de ce nu se sectioneaza trompele atunci cand pacienta nu isi mai doreste copii, daca tot se face interventia, probabil ca din p. de vedere medical sunt unele explicatii logice.
Am mai auzit de cazuri de sarcina dupa legare de trompe, dar din nefericire (sau poate nu) sarcina obtinuta a fost extrauterina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psiho_log spune:

da se pot sectiona trompele insa medicul mi-a zis acum ca se poate intampla chiar si cu trompele sectionate ....daca e sa se intample... Nu te pui cu Natura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Se pare ca e posibil - si eu care ma gandeam sa-mi leg trompele - m-ai pus pe ganduri...

Pe de alta parte, se pare ca in acest moment nu de explicatii ai nevoie, ci de sprijin. Sotul tau probabil e speriat de ideea unui nou inceput cand doi dintre copii sunt deja mari si al treilea abia a prins picioruse...
Nici copiii tai cem marisori - in special baiatul - poate nu vor fi prea incantati in prima faza.
Dar cunosc multe femei pentru care o sarcina neasteptata e o grea incercare - mai ales daca nu ai sprijinul familiei. Insa e important sa inerci sa vorbesti cu cineva "din afara" - de exemplu cateva sedinte de consiliere psihologica (la care ar fi ideal daca ar vrea sa te insoteasca si sotul...).

Un avort - indiferent de varsta si de context e o trauma majora pentru orice femeie. E ceva ce te urmareste tot restul vietii, umbrind bucuria pe care o ai cand iti privesti copiii... fiindca nu vei putea sa te gandesti la celalalt copil... Iar daca vei face un avort la insistentele sotului, vei avea tendinta sa-l invinovatesti pe el pentru aceasta decizie si pentru suferinta ta. Si astfel relatia dintre voi va fi serios pusa in pericol.

De aceea e important sa vorbesti mult cu el - si cat poti de deschis - iar daca discutiile sunt dificile, incearca sa-l convingi ca ai nevoie de consiliere inainte de a lua o decizie.

Si ca incurajare - iti spun o poveste adevarata: mama ne avea pe mine si pe fratele meu - si pe tata - cu care avea o casnicie foarte grea... Se gandea la divort. Cand a ramas insarcinata cu fratele meu mai mic. Si, da, s-a gandit mult si la avort. Si a plans toata sarcina. Si l-a nascut pe fratele meu mai mic - care a devenit bucuria noastra, a tuturor. A fost mangaierea mamei si a restabilit un echilibru in familia noastra (atat intre parinti, cat si intre mine si celalalt frate- cu care pana atunci ma intelegeam destul de rau si ne bateam mereu). Ne e drag si nu ne imaginam viata fara el. Desi cel mai mic, a fost sprijinul cel mai important al mamei si al nostru cand s-a imbolnavit tata...si cand a murit. Desi cel mai tanar si cel mai sensibil emotional dintre noi, a fost mai "tare" si mai organizat decat noi si a fost "acolo" atunci cand noi nu am putut sau nu am stiut sa fim. Altfel, e o fire vesela, sociabila, prietenii il adora si e un unchi minunat pentru baietelul meu.
Nu stiu cum ar fi fost viata noastra daca el nu ar fi fost... dar ii multumesc mamei din suflet ca a trecut prin toate greutatile si a decis sa-i dea viata.

Iti tin pumnii si ma rog sa gasesti sprijinul de care ai nevoie pentru a lua o decizie pe care sa nu o regreti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns youngmomy spune:

asta i sa intanplat mamei mele care de la 39 de ani a intrat in menopauza trompe legate si jumate de ovar.....si a ramas....cei sigur...nimik nu mai e sigur.....deci sfatul meu e sa te gandesti...bine daca mai vrei un copil....sau faci avort... succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si eu am o sora de 9 ani mama avea trompele legate de 17 ani, adica dupa ce m-a nascut pe mine. un copil este o minune. la o femeie cu trompele legate e mai mult decat evident ca acel copil trebuie sa vina pe lume. sanatate!

-------


mamica fericita de Alexandra si 5s


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput