Sirop din boabe de soc pt. raceli, tuse

Sirop din boabe de soc pt. raceli, tuse | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Pt. cine este interesat (??!!), filmulet despre sirop de soc, din boabe (uscate, proaspete sau congelate). La mine abia acum se coc, azi ma pun pe facut, am sa le dau si copiilor care deja au adus goange de tuse de la scoala (este in engleza, daca va incurcati in cantitati, etc., spuneti):

http://www.youtube.com/watch?v=XOYzWyFGkqM

Nota: Atunci cand spalati boabele proaspete, cele care plutesc le aruncati. Sunt necoapte, se spune otravitoare. Le scoateti de pe buchetel cu furculita .

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Eu tocmai am cumparat un astfel de sirop din boabe de soc pt raceala lui fiu-miu. Inca nu stiu cat e de bun... Iar mama mea face de mult gem din boabe de soc si e f bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ML interesanta reteta de sirop dar te-as ruga sa ne-o scri si noua pe romaneste ca tot e sezonul plantei ar fi bine sa o facem si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Natalia, sa-mi spui ce efect are la voi. Am inghitit si eu azi, am dat si copiilor. Da, si aici am vazut dulceata la magazin, dar nu am mancat.

Anita, mi s-a parut, in final cam dulce (dar eu nu mananc f. dulce, in general...), asa ca data viitoare voi pune mai putina miere.
Uite, in mare, reteta adaptata (se masoara in cani americane, asa ca sa nu te mire cantitatile):

- 119 ml fructe de soc uscate (sau 237 ml fructe proaspete sau congelate)
- 1 baton de scortisoara
- 5 cuisoare
- 1 lingura de ghimbir proaspat dat pe razatoare
- 474 ml apa
- 237 ml miere (???)

Se pun pe foc intr-o craticioara boabele, scortisoara, ghimbirul, cuisoarele si apa. Se da intr-un clocot, dupa care se micsoreaza focul si se tine cam 20-35 minute, pana scade la jumatate.
Strecori, lasi sa se racoreasca si adaugi mierea (in filmulet o punea peste lichidul fierbinte, dar stiu ca isi pierde orice valoare, daca o incalzesti prea mult).
Se poate tine la frigider pt. cateva saptamani.
Se inghite o lingura din ora in ora, daca esti bolnav (raceala, tuse...) sau 1 lingura pe zi, preventiv.
P.S. Eu am adaugat si o lingura de zeama de lamaie, imi place mai acrisor. Cam asta, filmul este mai expilicit.


Take joy! (poze)

Mergi la inceput