Cum ati scapat de stafilococul auriu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Vreau sa recomand celor care au probleme cu stafilococul auriu unguentul Bactroban, e f bun. Pe Ana un cos o tinea doua saptamani desi ii dadeam cu baneocin + rivanol, betadine etc. La Bactroban in doua zile a trecut cosul, raman doar niste semne care vad ca dispar intr=o sapt asa. I-am luat si bactroban nazal pentru sterilizarea portajului, se pune 5 zile de trei ori pe zi si crema externa, se aplica tot de 3 ori pe zi. E posibil sa reactioneze si la vaccinul homeopat, deocamdata e bine, o sa vad in continuare daca-i mai apare ceva sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeapet spune:

una seara,
am avut si eu probleme cu stafilococul auriu,eu l-am luat din maternitate unde am nascut natural.la o saptamana dupa externare mi-au aparut pe picioare si in zona inghinala furuncule foarte dureroase,de diferite dimensiuni care se mareau de la o zi la alta.am luat antibiotic,dar degeaba ....apoi le-am tratat cu un unguent negru numit IHTIOL.timp de 1 luna jumatate mi-au tot aparut aceste furuncule oribile pe care le tratam cu ihtiol,baie in fiecare zi,nu aveam voie sa ma epilez pentru a nu patrunde stafilococul in piele.....in tot acest timp am alaptat ,insa imi era frica sa nu ii dau aceasta bacterie si fetitei....din pacate ,la 4 luni i-a aparut si ei prima oara acest stafilococ pe piele,tot sub forma unui furuncul....am tratat-o cu antibiotic puternic,la cateva luni iar a aparut ,iar antibiotic..a 3 oara nu am vrut sa ii mai dau si furunculul i s-a transformat intr-un fel de edem tare si rosu ,care ii acoperea aproape toata circumferinta pulpei piciorului (o chestie groaznica ,asa ceva nu am mai vazut niciodata,aceasta intaritura se extindea de la ora la ora)...a facut febra aproape 40 ...la spital analize,binenteles a iesit stafilococ,i-au bagat branula ,2 saptamani asa am tinut-o cu antibiotice din cele mai puternice ....am zis ca mor de ciuda atunci ..ma gandeam la saracul ficat al fetitei de numai 9 luni.oricum dupa aceasta istorie am zis ca poate i-an trecut de tot la cat antibiotic au bagat in ia....dar nu....la numai 2 luni,iar am zis ca mor.i-am dat antibiotic augmentin si i-a trecut...apoi numai la o luna din nou....asa ca dupa ce am incercat cu toate unguientele pe baza de antibiotic,petrol,cura de imunizare cu propolis,ulei de catina,echinacea,....am decis sa incerc o ultima metoda pe care am cicit-o in formula AS...MIBAZON-un unguent minune care a scapat-o pe fetita mea de antibiotice ..imediat cum i-a aparut furunculul..am uns-o in acea zona de 4,5 ori pe zi,si uite asa incet incet furunculul a inceput sa dea inapoi.MIBAZONUL este un unguient pe baza de antibiotice puternice care distrug stafilococii(scrie in prospect),doar ca este adresat uzului veterinar...de aceea nu m-a incantat sa il folosesc din prima ...insa mi-a ajuns cate antibiotice i-am dat fetei mele saracuta.de acukm incolo daca mai apare asa o sa o tratez...nu imi venea sa imi cred ochilor cum acest unguient pt vaci,pisici,caine este miraculos impotriva stafilococului.....
daca aveti o problema similara eu recomand Mibazonul cu toata inima...pe noi ne-a salvat si antibiotice si de interventia chirurgicala
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Andreea mibazonul ca si bactrobanul trateaza doar simptomele, in cazul fetitelor noastre, furunculele, dar stafilococul nu dispare de pe piele, de aceea e bine sa faci si un vaccin, exista varianta cantacuzino si varianta homeopata, eu am ales-o pe ultima pt ca nu sunt reactii adverse si se pare ca e si f eficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Vreau sa recomand celor care au probleme cu stafilococul auriu unguentul Bactroban, e f bun. Pe Ana un cos o tinea doua saptamani desi ii dadeam cu baneocin + rivanol, betadine etc. La Bactroban in doua zile a trecut cosul, raman doar niste semne care vad ca dispar intr=o sapt asa. I-am luat si bactroban nazal pentru sterilizarea portajului, se pune 5 zile de trei ori pe zi si crema externa, se aplica tot de 3 ori pe zi. E posibil sa reactioneze si la vaccinul homeopat, deocamdata e bine, o sa vad in continuare daca-i mai apare ceva sau nu.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana



Buna seara,
mi s-a descoperit si mie stafil.auriu in nas. Am o fetita de 4 luni. La ea, pana acum, nu s-a manifestat nimic. Mi s-a recomandat Bactroban, dar nu se gaseste nicaieri, nici in Bucuresti, nici in rest. As vrea sa va intreb unde l-ati gasit.
Si daca imi puteti spune la ce medic homeopat ati fost, m-ar interesa sa incerc un tratam. homeopat.
Multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Si baietelului meu i-a gasit stafilococ auriu in nas. Ni s-a recomandat picaturi in nas cu antibiotic, o solutie pe baza de ciprofloxacina. Azi am inceput tratamentul. O sa vedem rezultatele in timp.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Mie medicul mi-a spus ca stafilococul auriu exista de obicei in nas dar nu se face tratament decat daca creeaza probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Anioana mie mi l-a trimis cineva din Spania, o tipa de aici de pe forum. Daca stii pe cineva in spania sau franta roaga sa-ti trimita. Lui bebe i-ai facut analize, stii daca are sau nu sigur? Ca homeopat am mers la dr Sorin Cadar, are si site: homeopatie.ro
Se spune ca daca nu are manifestari clinice, nu se ia in considerare tratamentul, asa el exista si pe piele in mod natural, dar nu e patologic, cand apar abcese ca la noi e patologic si se trateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Anioana mie mi l-a trimis cineva din Spania, o tipa de aici de pe forum. Daca stii pe cineva in spania sau franta roaga sa-ti trimita. Lui bebe i-ai facut analize, stii daca are sau nu sigur? Ca homeopat am mers la dr Sorin Cadar, are si site: homeopatie.ro
Se spune ca daca nu are manifestari clinice, nu se ia in considerare tratamentul, asa el exista si pe piele in mod natural, dar nu e patologic, cand apar abcese ca la noi e patologic si se trateaza.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana



mayaione, multumesc pt raspuns. Mi l-a luat si mie, intre timp, o prietena din Germania si urmeaza sa-l primesc. Mi-e teama sa n-aiba si fetita, am fost ieri la pediatru pt vaccinul de 4 luni si mi-a spus ca daca nu are bubite pe corp, nas infundat etc nu are nimic. Poate fi purtator sanatos. Bine, e f mica, dar inteleg ca daca li se gasesete la exudat - obligat. pt mersul la gradinita - nu-i mai primeste. Imi spunea o asistenta de la CMU ca asa a patit cu fetita ei, insa nu i-a dat tratament pt ca nu avea manifestari. Pai, da, dar la gradi nu o mai primeste. Deci, ce e de facut...
Noi mai avem pana la gradinita. Totusi, sunt stresata... Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Si baietelului meu i-a gasit stafilococ auriu in nas. Ni s-a recomandat picaturi in nas cu antibiotic, o solutie pe baza de ciprofloxacina. Azi am inceput tratamentul. O sa vedem rezultatele in timp.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut


ginye55, solutia se gaseste ca atare la farmacie (cum se numeste) sau trebuie preparata ? Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Anioana mie mi l-a trimis cineva din Spania, o tipa de aici de pe forum. Daca stii pe cineva in spania sau franta roaga sa-ti trimita. Lui bebe i-ai facut analize, stii daca are sau nu sigur? Ca homeopat am mers la dr Sorin Cadar, are si site: homeopatie.ro
Se spune ca daca nu are manifestari clinice, nu se ia in considerare tratamentul, asa el exista si pe piele in mod natural, dar nu e patologic, cand apar abcese ca la noi e patologic si se trateaza.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana



Mayaione, i-a trecut fetitei cu Bactroban?
L-am folosit si eu (nazal) si mi-e mai bine, dar nu stiu daca mi-a trecut de tot, trebuie sa refac exudatul. Numai bine!

Mergi la inceput