Jocul cu Elasticul

Jocul cu Elasticul | Autor: ocebine

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca-i bine pus aici subiectul...dar isi mai aduce aminte cineva pasii de la jocul cu elasticul?
In toi de plictiseala de vara le-am aratat vag baietilor mei ce jucam eu cind eram mica...si elasticul a "prins" numa' ca nu mi-aduc aminte toti pasii.

Help!!!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Chineze jump rope Anamaria?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Uite ca mai invatai ceva. N-am stiut ca batranul nostru elastic are si alt nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Nu e chinese jump rope, e ala cu un elastic tinut in amble parti(noi puneam scaune) si sari cand pe o latura, cand pe alta.. Pasii nu cred ca erau batuti in cuie, noi faceam niste jocuri:
un picior dedesubtul atei, unul deasupra, elasticul dus in partea cealalta, sau saritura cu un picior larg peste elastic si schimbata directia.. e greu de explicat, poate gasesc un film pe youtube, ar fi ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

vai, mi-ai amintit de elastic...pai eram campioana
Stiu toti pasii pe care-i faceam, dar cred ca e imposibil sa-i ´´scriu´´ aici. Poate gasesc ceva pe net, desi ma cam indoiesc...

Daca nu gasesc, revin si iti explic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Eu jucam cu elasticul "saptamana".
Luni- saream in interiorul elasticului cu ambele picioare
Marti- nu mai tin minte...
Miercuri- saritura pe elastic pe ambele parti pe rand, cu un picior deasupra si unul dedesubt
Joi - saritura in exteriorul elasticului (picioarele departate, cu elasticul in interior)
Vineri - saritura pe elastic pe ambele parti pe rand, cu ambele picioare pe elastic
Sambata- saritura cu ambele picioare pe elastic, apoi in interior, apoi pe celalalt elastic
Duminica - ca la miercuri, la dublu

Intai erau zilele separat, apoi toata saptamana legat; prima data cu picioarele departate, apoi apropiate, apoi la un singur picior.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)



Bazar pentru Mihaita Bogdan Sebi Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Am incercat sa desenez aici dar n-am reusit

Pt unu saream cu ambele picioare intre elastice, pt doi cu picioarele de fiecare parte a unui elastic, deci odata pe stanga odata pe dreapta, pt 3 saream ca la 2 dar dar a treia saritura era cu ambele elastice intre deschiderea picioarelor. Pt 4 saream pe fiecare laterala cu varful unui picior sub elastic si varful celulalt picior peste elastic, pt 5, 6 7 si 8 faceam combinatii din cele de mai sus, cu fel de fel de intoarceri si rotiri...

Pt 9 faceam ca la 4 doar ca saritura nr 9 trebuia sa prinda ambele elastice cu varful unui picior deasupra si unul dedesupt.

Pentru zece agatam elasticul cu varfurile picioarelor si saream cu el agatat peste celalalt fir, departam usor picioarele si apoi trebuia sa sari din fundita formata cu picioarele departate in afara elasticului...

Si, cum a mai si Kid crestea gradul de dificultate odata cu distanta dintre elastice, adica celalalte 2 fetite care tineau elasticul stateau intai cu elasticul la glezne si picioarele departate, apoi cu el la glezne dar picioarele unite, apoi cu elasticul la genunchi cu picioarele departate, apoi cu elasticul la genunchi dar pe un singur picior, deci mama ingustimii, si trebuia sa mai sari si sus. Moama, veneam in casa frante

Daca va mai aduceti aminte alte combinatii mai scrieti ca imi vine si mie randul la sarit cu fi'mea

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Am scris un mesaj lung si l-am pierdut

In mare, sunt cam aceleasi combinatii pe care le-a descris Boticelina si Kid.

As mai dauga:pt punctul 9 descris de Boticelina: e vorba de un X facut cu picioarele, exercitiu care se poate introduce si in alte combinatii. Cel mai greu de facut X-ul asta e cand elasticul e la nivelul genunchilor
Ar mai fi varinata in care se incearca prinderea albelor margini ale elasticului dar nu in X ci orizontal(exercitiul descris de Boticelina la pc 4, doar ca proba asta este cu ambele laturi ale elasticului. E mai greu de facut cand distanta e mare intre cele doua laturi.

Cand elasticul e tinut la glezne, e greu de exemplu de a intra cu picioarele intre cele doua margini.

Noi ne mai jucam si cu elasticul la nivelul gatului, unde exercitiile sunt altele: faceam roata cu mainile intre cele doua elastice sau faceam sarituri cu piciorul muuult ridicat pentru a trece prin elastic.

Se pot face o multime de combinatii, eu zic sa va apucati de treaba si va veti aminti pe parcurs.

Am un chef teribil acum de a juca elastic...cine tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si mie mi-e dor de jocul asta! Credeam ca a murit, dar am mai vazut fetite jucand elastic (probabil aveau niste mame nostalgice ca noi).

Noi jucam la glezne, genunchi, coapse, brau. La brau doar unele fete reuseau sa intre in elastic.

Cand era elasticul pe glezna pe un picior, existau doua grade de dificultate: cu talpa piciorului perpendicular pe elastic (glezna e mai groasa) si cu talpa picioarului inainte (ai intervenea maiestria ca unele fete aveau glezne atat de subtiri ca de abia ramaneau 2-3 cm).

Mai era un exercitiu in care rasuceam efectiv o parte a elasticului in jurul unuia din picioare si saream asa. Parca trebuia sa ajungem in partea cealalta cu elasticul desfasurat. Incepeam saritura cu fata dar ajungeam dincolo cu spatele.

Sau cand saream cu picioarele pe elastic, fiecare pe cate o parte.

Cred ca daca am juca jumatate de ora elastic ar fi echivalentul unui jogging sau aerobic

Ce ziceti, infiintam un curs de elastic pentru mamici?
Cel pentru copii ar trebui sa fie separat pt ca probabil ne-ar complexa

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mai dar nu poate filma nimeni pasii ?.
Doamne ce mai imi placea si cat mai cautam elastic de ala bun pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Mai dar nu poate filma nimeni pasii ?.
Doamne ce mai imi placea si cat mai cautam elastic de ala bun pentru el.


Adica tu vrei sa ma fac de ras asa in mod public pe DC?
Nu cred ca ma tine mai mult de trei sarituri

Nici nu am elastic...dar poate ne arata Kid sau Boticelina?

Mergi la inceput