retete de salate bune de luat la servici

retete de salate bune de luat la servici | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Ce salate mai putem face pe care sa le luam la servici si sa inlocuim traditionalul sandwich?
Eu ii pregatesc sotului la servici salata
- de morcov cu varza si patrunjel(marar)
- de rosii, ardei si castraveti
- de spanac, ou fiert, branza feta si cateva nuci(plus putina sare, un strop de ulei de masline si putina zeama de lamaie.

Mai dati-mi si voi idei de salate bune, el asta manaca la servici numai salate si fructe, deci trebuie sa-i variez meniul.

Postati va rog retete sau alte idei de mancaruri sanatoase care pot fi mancate la servici(sau la scoala pentru copii).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

paste cu masline si ton
salate de cartofi(dar asta merge cu putina ceapa si nu se mai poate pupa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu calesc ceapa cu putin ulei si nu se mai simte mirosul.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

--eu mai fac una cu ton in ulei,orez,rosii cubulete(dai jos coaja si golesti de seminte),ulei masline,condimente.
acum vara nu prea poti face nimic cu maio....iarna da,isi mai ia si al meu.

-- sau cu piept de pui afumat,rosii,mozzarellasi un dressing din ulei masline si otet(iau unul cu chilli de la penny,e foarte fain)

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:


Am mai gasit retetele astea, sper sa va fie de folos si voua, am sa le incerc si eu.

SALATA DE FASOLE VERDE CU PUI

Ingrediente:
1 salata verde
Fasole verde congelata (400 gr)
1 piept de pui
3-4 catei de usturoi
1 rosie

SALATA ITALIANA

-o salata verde( sau cine locuieste afara salata asortata)
-2 rosii
-2 mozzarela( sau cas dulce)
-cateva masline
-o cutie ton( reteta initiala continea si porumb)
toate se amaesteca cu ulei de masline, sare si otet balsamic(negru ii da un gust super!!!)


SALATA BOEF MONTIFICATA

Ingrediente:
-morcovi rasi
-telina rasa daca iti place gustul
-oua fierte
-castraveciori murati fara zahar
-piept pui tocat
-maioneza de casa


varza proaspata tocata marunt
smantana
ou fiert
marar
sare, piper si condimente dupa gust si vointa
otet sau zeama de lamaie dupa gust
carne: aici se poate varia...salam conform, piept de pui, sunca presata, kaizer.


conopida
2-3 castraveti in otet
kaiser sau sunculita sau orice va place voua chiar si carne de pui ar merge
un fir de patrunjel , sare , piper
maioneza facuta dintr-un galbenus crud si unul fiert


se fierbe conopida in apa cu sare apoi se rupe in buchetele mici , se taie castravetii, kaiser-ul marunt se amesteca tot impreuna cu maioneza se adauga condimente dupa gust si bon apetit


Salata verde: o capatana de salata verde si:
- 1 legatura ceapa verde, 2 rosii, 100 g castravete, 1/2 gulie rasa, 50 g felii de masline, 1 legatura patrunjel verde, ulei de masline, zeama de lamaie;

- 150 g sfecla rosie fiarta, 2-3 cepe verzi, 1 leg marar, ulei de masline, zeama de lamaie;

- 1 legatura ceapa verde, 100 g felii de masline, 100 g castravete, 1 leg ridichii de luna, felii, 1 legatura patrunjel verde, ulei de masline, zeama de lamaie;

- 3 linguri de nuci / migdale, tocate , 20 bucati stafide, verdeata, zeama de lamaie (optional).


Rosii, castraveti, ardei, ridichi si branza de soia - tofu.


Telina: 200 - 300g rasa si:
- mar, morcov, castravete ras, mirodenii;

- 1 cutie de ciuperci ( sau proaspete si calite in ulei), 1 leg de marar vede, 3 catei de usturoi, 50g felii de masline, 1 morcov, ulei de masline, mustar (de Dijon), zeama de lamaie;

- 150 g sfecla rosie, 50g castravete ras, 1 ceapa rosie, feliata; 1 - 2 catei de usturoi, 1 leg verdeata, ulei de masline, mustar,1- 2 linguri vin alb sec.


Ridiche neagra: 300 g - rasa mare , sarata, stoarsa, si:
- 100g sfecla rosie - cruda , 100g telina, 100g gutuie, 1 lingura hrean ras - toate date pe razatoare fina, ulei masline, mustar, piper, busuioc, sare, zeama de lamaie;

- #65533; cutie de ciuperci, 50g masline, 1 legatura de marar verde, 2-3 catei de usturoi, ulei de masline.

Varza alba: cruda si adaos de verdeata, usturoi/ telina, morcov, mar/ masline, ardei, ciuperci/ varza rosie, nuci si stafide.


Salate asortate:
- 1 ardei gras rosu si 1 verde, 2 rosii, 2 morcovi, 150 g fasole verde, 150 g mazare, 1 leg ceapa verde, 100 g ciuperci, 1 castravete verde ( cca 80 g sau dupa gust ), marar verde, tarhon, sare, piper, ulei de masline, mustar (inlocuieste maioneza ), zeama de lamaie;

- 150 g telina, 150g morcovi, 200g fasole verde, 150 g mazare, 150 g porumb boabe, usturoi, patrunjel verde, sare, piper, mustar, ulei de masline, zeama de lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Poate va ajuta si retetele acestea, aruncati un ochi
http://www.bucataras.ro/retete/salate/
Multe dintre ele sunt preparate de mine, absolut delicioase!
Succes!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

ceapataiata ptru salata daca o lasati un ceas doua in zema de lamaie nu mai miroase si are si gust f bun.



salata de paste fainoase cu ton si mar verde.

salata de sfecla rosie cu branza crema ,nuci si hrean

salata de rugula

salata de dovlecel verde si rosii cirese

salata de varza rosie si mango

salata de ton cu busuioc

salata cu cous-cous si vegetale calite

Mergi la inceput