Ingerasul meu David

Ingerasul meu David | Autor: Liliana82

Link direct la acest mesaj

Ingerasul meu s-a nascut pe 27 iulie . Seamana asa de mult cu mine de parca mi-ar fi clona. Acum cand ma uit la el parca am uitat instant tot chinul prin care am trecut ca s-al aduc pe lume , asa ca voi incerca sa redau cat mai clar "aventura" mea pe la maternitate...

Joi pe 23iulie... ma duc asa cu pasi firavi la medicul de familie ... Si cum simteam ca termenul este aproape .. oriunde m-as fi dus numai la doctor NU. Speram in sinea mea ca o sa am o sarcina mai lunga.. ca doar cercetaorii spun ca prima sarcina tine mai mult si mai ales daca e baiat dureaza cam 42 de saptamani..Si aveam asa o presimtire ca daca ma vede doctorul ma trimite la spital.. si numai in spital nu voiam eu sa stau...
Cum spuneam cu pasi firavi si tematori fac o vizita la medicul de familie dupa ce in prealabil am fost sunata la telefon sa mai trec prin vizita pe la cabinet.. ca luni au trecut 2 saptamani de la ultima vizita si...
Si doctorita m-a controlat.. ma pipait ea bine pe burtica m-a intrebat ce culoare au scurgerile vaginle si i-am zis ca galbene.. si mi-a dat frumos bilet de internare...
--Nu te mai duci la ginecolog te duci direct la matenitate si te internezi..!
--Ok maine dimineata ma duc la spital..
--Ar fi bine sa te duci ACUM la spital..
In fine am ajuns acasa si m-am dus la cumparaturi pentru bebe si cam tot ce mai imi trebuia pentru spital.
A doua zi vineri.. instant m-am simtit tare bine asa ca in sinea mea speram sa mai trag matza de coada cu spitalu.
In mintea mea imi imaginam o nastere ca prin povesti adica rupt apa, sunat salvarea si dupa 2 -3 "scrematuri" gata "baby delivery".
Vineri seara ..trece dupamiaza.. si spun ca ma duc sambata dimineata la spital.. dar.. de gura familiei adica mama tata sora si cumnat m-am facut pachet si la ora 10 seara am luat taxi si m-am dus sa ma internez...
Aici ajung frumos iar pe tura la internari era soacra noi vecine. Inca nu apucasem sa ne cunoastem in prealabil dar probabil a aflat de prietenia legata cu noru-sa ca doar avem acelasi numar la poarta .A si B .DD sa le dea sanatate la amandoua caci ele au dus “comunicarea” si “negocierile” cat timp eu am fost in travaliu si in operatie. Vecina intre timp a devenit moasa baiatului.
Ajung pe sala de nasteri unde ma controloleaza rezidenta doctoritei G . A fost cel mai groaznic control si dupa asta mi-a dat sangele.. Mi-a zis ca nu sunt de nascut asa ca ma muta pe etjul 2 gravide si ca va anunta medicul meu de internarea mea..
Sambata seara incep contractiile. Duminica dimineata ma mai controloeaza un medic care imi spune "ai dilatatie 2 asa ca pana deseara nasti" si ma muta iar pe sala de nasteri. Aici pe tura doctorita H . Ma controleaza din nou si imi spune:
- Draga aici ceva nu e bine Am impresia ca esti caz de cezariana .Nu te dilati deloc la contractile astea.
Eu ii spun ca daca e cazul atunci sa nu ma mai lase sa ma chinui. si sa ma opereze. Ea imi spune ca daca sunt pacienta sefului ea nu vrea sa si creeze probleme si sa ma opereze asa ca sa astept pana vine seful., si sa vada cum evolueaza travaliul.Stii ca seful e anti cezariene si nu vreau probleme.
( asta bineinteles dupa ce in prealabil suita mea negociase bine dreptul si pregatise plicul pe care madam H il refuzase pe acelasi motiv..) Dar macar mi-a prescris calmante si m-a mutat iar pe gravide..
Si tot asa pana luni ma tot chinui cu contractii .
Luni dimineata ma muta iar pe sala de nasteri. La ora 12 se schimbase tura in care a intrat doctorul M si o doctorita tanara care m-a controlat si care se pregatea sa ma macelareasca bine . Atunci aveam dilatatie 5. Eu i-am zis ca nu nasc acum si vreau sa fiu consultata de doctorul M . pe motiv de competenta medicala.. A fost foarte jignita in orgoliul ei.. A fost chemat doctorul sa ma consulte. Mi-a zis “dute in pat si aseaza te pe partea stanga , si inchide telefonul”. Sa uitat pe foaia mea si a inceput sa tipe cum de m-au lasat in travaliu atatea ore si de ce nu mi-au facut eco .
-- Pai e pacienta sefului domn doctor.. cum sa ne bagam pe seful? --Seful e in concediu de lunea trecuta desteptelor . Ii moare copilul!
A orgonat asistentelor sa pregateasca sala de operatie pentru ca David era cu cordonul in jurul gatului si nu era pozitionat bine.( circulara de cordon si pozitie deflectata) .
Asa ca intru in sala de operatie .. apoi dorm toata ziua .. iar dimineata ma ridic din pat tinindu-ma de pereti sa ma duc sa-mi vad odorul.
Am mai stat inca o saptamana in spital . Aici m-a deranjat faptul ca nu puteam sa-mi vad "capodopera' decat la ore fixe cand se venea la alaptat. Am avut fundul poligon de tragere de la injectii si calmante si dureri groaznice cand ma ridicam din pat.Noroc ca spitalizarea mea a durat numai 10 zile caci altfel sigur picam in depresie..
Acum suntem bine amandoi. Cand ma uit la puiul meu parca am uitat totul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Felicitari! Ce nume frumos ai ales pentru puiutul tau

Mergi la inceput