ce avem voie sa mancam cand alaptam?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tisina

Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama.

Tisina


Exact asa am patit si eu!!!!

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

deci pana la urma sa inteleg ca sunt numai prostii restrictile astea?

eu vroiam sa mananc cat mai sanatos si sa nu fac eu ceva ca sa-i fac rau bebelinei...e si primul bebe si ma tot gandesc sa fac tot ce pot sa fiu o mamica buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tisina

Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama.

Tisina


si eu tot asa. la baiat ca la carte, la fetita de toate, desi recunosc ca atunci cand mai papam pepene si struguri cam avea bolboroseli in burica . Dar in rest cam de toate in special lactate la greu.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinax

deci pana la urma sa inteleg ca sunt numai prostii restrictile astea?

eu vroiam sa mananc cat mai sanatos si sa nu fac eu ceva ca sa-i fac rau bebelinei...e si primul bebe si ma tot gandesc sa fac tot ce pot sa fiu o mamica buna



Sophia Alexandra 31.07.2009


Cel mai important e sa nu bei alcool.
Sa fi odihnita, sa mananci sanatos - la fel ca atunci cand erai insarcinata.
Si nu te mai stresa. Cu cat pui mai multe restrictii cu atat vei zice ca e dificil sa alaptezi, si vei renunta. Destul ca e greu in primele luni pana va obisnuiti unul cu altul.
Fi zen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Nu am avut pofte in sarcina, dar cand am alaptat am avut trei mari pofte: apa minerala cat mai acidulata (nici inainte de sarcina si nici acum nu beau apa min), bere si ceapa.

Nu m-a oprit de la nici una si H nu a avut deloc colici. Gustam cate jumatate de pahar de bere imediat dupa ce alaptam, iar ceapa mancam dimineata, la pranz si seara.

Nu stiu daca are vreo legatura dar H e fan ceapa, o cauta de zor prin salata.

Cred ca daca e ca BB-ii sa aiba colici au din alte motive. Nu stiu ce sa zic daca ce mancam noi ii agraveaza sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Chestiile astea cu mancarea mi se par aberatii. Trebuie sa mananci cat mai diversificat si cu masura.
Ce trebuie sa eviti total e alcoolul--inhiba lactatia(deci mitul cu berea e fals) si sa ai grija carnurile sa fie gatite bine(risc de salmonela) si bineinteles fara oua crude(salmonela)

Mami de Amalia si 34+

Mergi la inceput