Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

ce avem voie sa mancam cand alaptam?

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Alinax
Alinax
membru incepator

Romania
BUCURESTI

186 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 10/08/2009 :  11:23:02 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Alinax Adauga semn de carte la mesaj Trimite Alinax un Mesaj Privat  Reply with Quote

ce avem voie sa mancam cand alaptam?

eu sunt un pic derutata pentru ca pediatrul meu mi-a facut o lista cu alimentele care am voie sa le mananc si alta cu ce nu am voie...dar vorbind si cu alte mamici am constatat ca lista lor e diferita asa ca ma gandeam cum ar fi sa ne comparam ceea ce stim fiecare ca avem voie sau nu sa mancam in perioada cat timp alaptam?

NU- ceapa
- usturoi
- varza
- fasole
- mazare
- vinete
- bere
- bauturi gazoase
- cafea
- ciocolata
- apa minerala
- conserve
- pepene
- struguri
- pere
- prune

DA- lapte
- carne
- oua
- ciorbe acrite cu bors sau zeama de lamaie
- supe
- compot
- citrice
- salate acrite cu lamaie

Sophia Alexandra 31.07.2009
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
spic de grau
spic de grau
Mami de print si printesa

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/08/2009 :  11:48:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote
La inceput - cnd are colici e bine sa eviti alimentele ce ar putea agrava colicii. Insa - poti sa gusti. Mai bine gusti decat sa poftesti.

E bine sa introduci toate alimentele astea in alimentatia ta pe rand. Nu mananci un castron de usturoi. Dar poti sa iei de gust cate putin, sa iti obisnuiesti puiul cu alte gusturi incet incet.
Fara alcool.
Bere daca vrei - exista fara alcool.
Eu imi fac o cafea slaba/zi pe care o beau cu mult lapte.
Am mancat sarmale de ex, insa nu am exagerat la capitolul varza. Am mancat budinca de conopida, insa nu am mancat pana mi-a explodat stomacul. Cu masura.

Iar ceapa stiam ca face lactatie.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
spic de grau
spic de grau

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/08/2009 :  11:52:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si vezi ca de la citrice poate sa aiba dureri de burtica copilul.

Ca sa nu mai spun ca sunt f dulci, si e bine sa te limitezi la o portocala/zi daca vrei sa revii la silueta. Idem strugurii. Stiu asta ca in timpul sarcinii am fost la un pas de diabet gestational si limitam consumul de fructe ce contineau multe glucide. Dar asta e alta poveste.

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
spic de grau
spic de grau

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/08/2009 :  11:56:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote

Uite daca stii franceza, ai aici toate informatiile.

http://www.lllfrance.org/L-allaitement-dans-la-vie-quotidienne/Alimentation-de-la-mere-qui-allaite.html
Alinax
Alinax
membru incepator

Romania, BUCURESTI
186 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/08/2009 :  19:30:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAlinax Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alinax un Mesaj Privat  Reply with Quote
multumesc de informatii

o sa incerc sa mananc cu masura orice si sa speram ca o sa fie bine si trecem cu bine peste perioada de colici...abia am intrat in saptamana a doua...asa ca o sa vedem cum va fi in continuare

Sophia Alexandra 31.07.2009
inaioana
inaioana
professional doubter

Romania, bucurestiBUCURESTI
4816 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 10/08/2009 :  21:22:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiinaioana Adauga semn de carte la raspuns Trimite inaioana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ai voie sa mananci absolut orice doresti atata vreme cat nu esti tu insati alergica la ceva.
Alimentele interzise in timpul alaptarii sunt doar mituri. Uite si opinia La Leche League: http://www.llli.org/FAQ/avoid.html
Poti evita pentru o vreme si reintroduce treptat apoi alimentele despre care observi cu siguranta ca par sa provoace disconfort bebelusului. Personal, eu in mai mult de 3 ani de alaptat (doi copii)nu am intalnit un asemenea aliment.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
membru incepator

Romania, TARGU JIU
428 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2009 :  11:04:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ivanoiuadela9 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid .
Joi facem si noi 3 saptamani dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor .

Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)
inaioana
inaioana
professional doubter

Romania, bucurestiBUCURESTI
4816 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2009 :  12:12:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiinaioana Adauga semn de carte la raspuns Trimite inaioana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Alcoolul este interzis si in sarcina si in timpul alaptarii, se excreta in laptele matern. Daca trebuie neaparat poti sa bei bere fara alcool.
Oricum, nu e aliment.
spic de grau
spic de grau

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2009 :  12:45:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid .
Joi facem si noi 3 saptamani dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor .

Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)

Hai mai! cum sa dilueze pepenele laptele? de unde le scot si medicii astia? apa nu dilueaza si ea?

Ideea e sa mananci sanatos. Ce-ti face rau tie ii poate face si lui.

ooof!

ducky
membru junior

Donator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator AndreiDonator  3 sate
 Romania, arad
691 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2009 :  18:15:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiducky Adauga semn de carte la raspuns Trimite ducky un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetelor, nu stiu ce sa spun. Unele lucruri chiar mi se par exagerate. Eu am mancat totul ca de obicei si pe timpul sarcinii si in timpul alaptarii si nu am avut nici unul din copii cu colici sau diaree sau altceva. Nu stiu de ce va faceti atatea griji. Bineinteles ca o dieta cat mai diversificata si cu mai multe fructe si legume e ideala.

Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA
Tisina
Tisina
membru junior

Romania, BUCURESTI
1305 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 11/08/2009 :  18:44:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tisina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama.

Tisina
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com