ce avem voie sa mancam cand alaptam?

ce avem voie sa mancam cand alaptam? | Autor: Alinax

Link direct la acest mesaj

eu sunt un pic derutata pentru ca pediatrul meu mi-a facut o lista cu alimentele care am voie sa le mananc si alta cu ce nu am voie...dar vorbind si cu alte mamici am constatat ca lista lor e diferita asa ca ma gandeam cum ar fi sa ne comparam ceea ce stim fiecare ca avem voie sau nu sa mancam in perioada cat timp alaptam?

NU- ceapa
- usturoi
- varza
- fasole
- mazare
- vinete
- bere
- bauturi gazoase
- cafea
- ciocolata
- apa minerala
- conserve
- pepene
- struguri
- pere
- prune

DA- lapte
- carne
- oua
- ciorbe acrite cu bors sau zeama de lamaie
- supe
- compot
- citrice
- salate acrite cu lamaie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

La inceput - cnd are colici e bine sa eviti alimentele ce ar putea agrava colicii. Insa - poti sa gusti. Mai bine gusti decat sa poftesti.

E bine sa introduci toate alimentele astea in alimentatia ta pe rand. Nu mananci un castron de usturoi. Dar poti sa iei de gust cate putin, sa iti obisnuiesti puiul cu alte gusturi incet incet.
Fara alcool.
Bere daca vrei - exista fara alcool.
Eu imi fac o cafea slaba/zi pe care o beau cu mult lapte.
Am mancat sarmale de ex, insa nu am exagerat la capitolul varza. Am mancat budinca de conopida, insa nu am mancat pana mi-a explodat stomacul. Cu masura.

Iar ceapa stiam ca face lactatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si vezi ca de la citrice poate sa aiba dureri de burtica copilul.

Ca sa nu mai spun ca sunt f dulci, si e bine sa te limitezi la o portocala/zi daca vrei sa revii la silueta. Idem strugurii. Stiu asta ca in timpul sarcinii am fost la un pas de diabet gestational si limitam consumul de fructe ce contineau multe glucide. Dar asta e alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:


Uite daca stii franceza, ai aici toate informatiile.

http://www.lllfrance.org/L-allaitement-dans-la-vie-quotidienne/Alimentation-de-la-mere-qui-allaite.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

multumesc de informatii

o sa incerc sa mananc cu masura orice si sa speram ca o sa fie bine si trecem cu bine peste perioada de colici...abia am intrat in saptamana a doua...asa ca o sa vedem cum va fi in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ai voie sa mananci absolut orice doresti atata vreme cat nu esti tu insati alergica la ceva.
Alimentele interzise in timpul alaptarii sunt doar mituri. Uite si opinia La Leche League: http://www.llli.org/FAQ/avoid.html
Poti evita pentru o vreme si reintroduce treptat apoi alimentele despre care observi cu siguranta ca par sa provoace disconfort bebelusului. Personal, eu in mai mult de 3 ani de alaptat (doi copii)nu am intalnit un asemenea aliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid .
Joi facem si noi 3 saptamani dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor .

Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Alcoolul este interzis si in sarcina si in timpul alaptarii, se excreta in laptele matern. Daca trebuie neaparat poti sa bei bere fara alcool.
Oricum, nu e aliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid .
Joi facem si noi 3 saptamani dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor .

Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)


Hai mai! cum sa dilueze pepenele laptele? de unde le scot si medicii astia? apa nu dilueaza si ea?

Ideea e sa mananci sanatos. Ce-ti face rau tie ii poate face si lui.

ooof!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ducky spune:

Fetelor, nu stiu ce sa spun. Unele lucruri chiar mi se par exagerate. Eu am mancat totul ca de obicei si pe timpul sarcinii si in timpul alaptarii si nu am avut nici unul din copii cu colici sau diaree sau altceva. Nu stiu de ce va faceti atatea griji. Bineinteles ca o dieta cat mai diversificata si cu mai multe fructe si legume e ideala.

Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama.

Mergi la inceput