Dieta de tip A (pentru cei cu grupa sanguina A2)

Dieta de tip A (pentru cei cu grupa sanguina A2) | Autor: dyana

Link direct la acest mesaj

Cine crede si in vindecarea naturala, pe baza de ceaiuri si vitamine, poate va fi interesat de ce va voi spune.
Eu am grupa de sange A2.
Si am fost la D-na Varlan, bioenergie. M-a diagnosticat si ca sa fiu sincera 90% din ce mi-a spus stiam deja, era adevarat.
Cine are sange grupa de tip A, va voi da un formular in care se specifica ce e benefic si ce nu sa mananci, pebtru sanatate.
DIETA DE TIP A

PRODUSE DIN CARNE DE PASARE : Produse de carne rosie slaba – 0 ori/sapt. Carne de pasare: 120-180 gr.(barbate), 60-150 gr. (femei si copii), 0-3 ori/sapt. Neutre : pui de gaina, gaini, curcan. De evitat: costita, vita, carne toccata de vita, bivol, rata, gasca, sunca, inima, mile, ficat, oaie, potarniche, fazan, carne de porc, iepure, carne de vital, vanat, prepelita.

ALIMENTE MARINE: toate alimentele marine recomandate 1-4 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: CRAP, COD, MACROU, STIUCA, PASTRAV MARIN SI CURCUBEU, SOMON, SARDINA, BIBAN GALBEN, MELC, BIBAN ARGINTIU, PESTE CU CARNE ALBA.
Neutre : ton, biban oceanic, stiuca, biban de mare, rechin, sturion, peste spada, biban alb. De evitat: ansoa, barracuda, crab, biban cu branhii albastre, hering proaspat, caviar, molusca, scoica, scrumbie, rac cu platosa, tipar, platica, broasca, platica cenusie, hering murat, homar, lox (somon afumat), midi, caracatita, scoici, creveti, calcan, calmar, biban dungat, broasca testoasa.

PRODUSE LACTATE SI OUA: 1 ou, 1-3 ori/sapt., branzeturi 60 g, 2-4 ori/sapt., iaurt 1-2 dl, 1-3 ori/sapt., lapte 1-2 dl, 0-4 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: BRANZA DE SOIA, LAPTE DE SOIA.
Neutre: branza de capra, lapte de capra, kefir, mozzarella cu continut scazut in grasimi, iaurt (cu fructe, congelat).
De evitat: branza, unt, lapte batut, inghetata, parmesan, branza cu smantana, lapte ecremat sau 2%, Schweitzer, zer, lapte integrat.

ULEIURI SI GRASIMI: 2-6 linguri/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: ULEI DE SEMINTE DE IN, ULEI DE MASLINE. Neutre: ulei din ficat de cod.
De evitat: ulei de porumb, ulei de arahide, de sofran, de susan.

NUCI SI SEMINTE: cca o mana, de 2-5 ori/sapt., unt de nuca, 1-4 lingurite/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: ARAHIDE, UNT DE ARAHIDE, SEMINTE DE DOVLEAC.
Neutre: unt de migdale, migdale, castanet, alone, nuci pin, seminte de mac, de susan, nuci, unt de floarea-soarelui, seminte de floarea soarelui. De evitat: fistic.

FASOLE SI LEGUME: toate tipurile de fasole si legume recomandate – 1 ceasca sub forma uscata, 3-6 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: FASOLE, SOIA ROSIE, LINTE (DOMESTICA, VERDE, ROSIE), MAZARE NEAGRA.
Neutre: mazare verde, pastai de iarna. De evitat: fasole aramie, mare, rosie.




CEREALE: cereale integrale – 1 ceasca sub forma uscata, 5-9 ori; paste fainoase – 1 ceasca sub forma uscata, 4-6 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: AMARANT SI HRISCA.
Neutre : orz, fulgi de porumb, faina de porumb, crema de orez, mei expandat, tarate de ovaz, faina de ovaz, orez expandat, tarate de orez, secara alba.
De evitat: crema de grau, faina de cartofi, germeni de grau, cereale combinate, grau decorticate, tarate de grau.


PAINE SI BRIOSE: paini, biscuiti –1 felie, 3-5 ori pe zi; briose, 1-2/zi.
DEOSEBIT DE BENEFICE: PRAJITURI DE OREZ, PAINE DIN FAINA DE SOIA, PAINE DIN GRAU GERMINAT.
Neutre: paine din orez brun, briose de porumb, paine fara gluten, lipie ideala, mei, briose din tarate de ovaz, paine de secara 100%, fulgi crocanti de secara, paine de secara alba. De evitat: grau arnaut, briose englezesti, paine hiperproteica, matzos de grau, paine policerealiera, tarate de grau, paine de grau integral.

CEREALE SI PASTE FAINOASE: grane – 1 ceasca sub forma uscata, 2-4 ori/sapt.; paste fainoase – 1 ceasca sub forma uscata, 2-4 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: HRISCA, FAINA DE OVAZ, FAINA DE OREZ, FAINA DE SECARA, PASTE FAINOASE DE ANGHINARE.
Neutre: faina de cus-cus, de orz, de grau bulgur, de grau arnaut, cu gluten, graham, de secara alba, de grau germinat, taitei de secara alba, orez brun, alb, salbatic.
De evitat: faina alba, de grau integral, paste fainoase grisate, paste fainoase cu spanac.

LEGUME: crude, 1 ceasca gatite, 2-5 ori zilnic, gatite; 1 ceasca gatite 3-6 ori zilnic; produse de soia 180-240 gr., 4-6 ori/sapt.
DEOSEBIT DE BENEFICE: ANGHINARE, FRUNZE DE SFECLA, BROCCOLI, MORCOVI, CICOARE,PAPADIE, HREAN, NAP, LAPTUCI, GULIE, PRAZ, CEPE ROSII, CEPE GALBENE, USTUROI, PATRUNJEL, DOVLEAC, RIDICHI, SPANAC, MUGURI DE ALFALFA, TOFU.
Neutre: sparanghel, avocado, chimion, conopida, telina, asmatui, coriandru, porumb alb, porumb galben, castravete, andive, chimion dulce, ciuperci, shiitake, alge, mustar, masline verzi, ceapa verde, arpagic, varza de Bruxelles, dovlecel toate tipurile, castanet de apa, nasturel (macris de balta).
De evitat: varza chinezeasca, rosie, alba, vinete, fasole lima, ciuperci de casa, masline negre, grecesti, spaniole, ardei verzi, rosii, galbeni, cartofi dulci, rosii, albi.

FRUCTE: toate fructele recomandate, 1 fruct sau 90-150 gr., 3-4 ori/zi.
DEOSEBIT DE BENEFICE: CAISE, MURE, AFINE, CIRESE, MERISOR, GRAPEFRUIT, SMOCHINE USCATE SI PROASPETE, LAMAI, ANANAS, PRUNE (NEGRE, VERZI, USCATE, ROSII).
Neutre: mere, stafide, stafide negre, rosii, curmale, boabe de soc, agrise, struguri, kiwi, capsuni, fructe de tei, pepene, lubenita, piersici, pere, curmale japoneze, rodii, zmeura. De evitat: banana, nuci de cocos, mango, pepene cantalup, pepene dulce, portocale, papaya, rubarba, mandarine.

SUCURI SI LICHIDE: toate sucurile recomandate 2-5 dl, 2-5 ori/zi; lamiae si apa 2-5 dl, 1/zi, dimineata; apa 2,5 dl, 1-3/zi.
DEOSEBIT DE BENEFICE: CAISE, MORCOV, TELINA, CIRESE NEGRE, GRAPEFRUIT, ANANAS, PRUNE USCATE, APA( CU LAMAIE).
Neutre: mar, cidru de mere, varza, castravete, merisor, struguri, suc de legume (recomandate).
De evitat: portocala, papaya , rosie.

MIRODENII:
DEOSEBIT DE BENEFICE: MALT DE ORZ, USTUROI, SOS DE SOIA, TAMARI. Neutre: agar, cuisoare englezesti, esenta de migdale, anason, busuioc, frunze de dafin, nucsoara, roscova, asmatui, arpagic, ciocolata, scortisoara, cuisoare, coriandru, amidon de porumb, sirop de porumb, chimion, curry, marar, miere, hrean, varec, sirop de artar, majorean, menthe aguatica, mustar (uscat), nucsoara, boia, patrunjel, menthae piperita, sirop de orez, rozmarin, sofran, salvie, sare, cimbru, menthe crispa, zahar brun si alb , tamarind, cimbru, sofran de India, vanilie.
De evitat: gelatina simpla, piper negru macinat, piper boabe, boia ardei, piper alb, otet din cidru de mere, otet balsamic, otet din vin rosu, otet alb, perisor.

CONDIMENTE:
Neutre: gem, jeleu, condimente de salata (toate din alimente premise), mustar.
De evitat: ketchup, maioneza, muraturi.

CEAIURI DE PLANTE:
DEOSEBIT DE BENEFICE: ALFALFA, ALOE, BRUSTURE, MUSETEL, ECHINACEEA, SCHINDUF, GHIMBIR, GINSENG, CEAI VERDE, PADUCEL, CIULIN LAPTOS, MACESE, IARBA SF. IOAN, ULM ALUNECOS, VALERIANA. Neutre: studenita, podbal, papadie, dong quai, soc, gentiana, hamei, voronic, radacina de lemn dulce, tei, dude, lumanarica, menthe crispa, frunze de zmeura, salvie, sarsaparilla, siminichie, traista ciobanului, goldenseal, menthe piperita, cimbru, patrunjel, verbena, mesteacan alb, frunze de capsuni, gura lupului, coaja de stejar alb, coada soricelului.
De evitat: iarba matei, ardei rosu, matasea porumbului, trifoi rosu, rubarba, stevie galbena.

DIVERSE BAUTURI:
DEOSEBIT DE BENEFICE: CAFEA DECOFEINIZATA, CAFEA OBISNUITA, CEAI VERDE, VIN ROSU.
Neutre: vin alb.
De evitat: bere, bauturi distillate, apa carbogazoasa, cola, sifon dietetic, sifon, ceai negru.

VITAMINE NECESARE: B (cereale integrale- niacina), sos de soia B12, miso B12, tempeh B12, peste, oua; C- fructe cu boabe, grapefruit, ananas, cirese, lamiae, broccoli; E- ulei de legume, cereale integrale, arahide, legume cu frunze verzi; Calciu – iaurt, lapte de soia, oua, lapte de capra, somon conservat nedezosat, sardine nedezosate, broccoli, spanac; Fier, Iod – cereale integrale, fasole, smochine; Zinc – cu grija, ca si fierul – oua, legume, selenium, crom, cu grija. PLANTE SUBSTANTE RECOMANDATE: paducel, echinaceea, huangki, valeriana, quercentina, ciulinul de lapte, bromelaina, suplimente pro-biotice.
De evitat: vitamina A. Dar se pot consuma alimente care o contin: oua, dovlecel galben, morcov, spanac, broccoli.

Exercitii: tai chi 30-45 min., 3-5 ori/sapt., hatha yoga 30 min., 3-5 ori/sapt., arte martiale 60 min., 2-3 ori/sapt., golf 60 min., 2-3 ori/sapt., mars 20-40 min., 2-3 ori/sapt, inot 30 min., 3-4 ori/sapt, dans 30-45 min., 2-3 ori pe sapt., aerobic 30-45 min., 2-3 ori/sapt., exercitii de intindere 15 min., 3-5 ori/sapt.

ALIMENTATIA RATIONALA:
· Evitati sa consumati sare, faina alba, zahar, rosii fierte – introduce acid in corp.
· Consumati pe cat posibil hrana vie (fructe si legume proaspete, negatite). Fructele , vegetalele precum si sucurile lor trebuie consummate numai pe stomacul gol.
· Evitati carnurile, in special cele afumate, sarate sau tocate.
· Consumati unt, uleiuri si branzeturi cat mai putin rafinate.
· Feriti-va de cafea si de ceaiul chinezesc.
· Combinati correct mancarurile: cartofii, orezul, pastel e fainoase, mazarea si alte alimente de acest tip se pot combina cu vegetale – dovlecei, varza, morcov, conopida, telina, vinete, usturoi, salate de cruditati, dar nu cu paine si in nici un caz cu carne.
· Nu se bea apa in timpul mesei pentru ca dilueaza sucurile gastrice. Alcoolul nu este recomandat.
· Folositi numai paine neagra sau integrala.
· Cand sunteti stresat sau nervos nu mancati."


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Dyana, exista si o carte despre dieta in functie de grupele sangvine. Nu stiu cine a scris-o, caci eu nu o am, o are cumnata mea

alinuche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Nu am stiut. Eu m-am grabit , daca tot am scris pe calculator aceste informatii ca sa le dau unei prietene din Franta, sa vi le dau si voua.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Misto, mi-am salvat chestia asta ca si eu am grupa A2


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Dyana ai cumva o dieta si pentru mine?
Eu am grupa de sange O.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Imi pare rau, am luat doar pentru mine si sotul meu, adica mai am dieta pentru sange de tip B.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Eu am B3. Imi poti scrie si mie (si nu numai) formularul pt grupa B3?!
Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Draga mea Katink, cu mare placere, dar trebuie sa scriu pe calculator mai intai dieta de tip B.
Iti promit ca cel tarziu Luni, o vei vedea pe forum.
Imi ia ceva timp sa o scriu.
Dar iti promit!!!!
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Iti multumesc tare mult , eu te astept nu ma grabesc, cand termini de scris o postezi.
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

va dau un link pt. toate grupele de sange:

http://www.curezone.com/ER4YT/default.asp

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Mda...
Ce sa zic, eu am dat ceva din timpul meu ca sa scriu aceste informatii, dar daca voi le stiti deja, eu nu ma mai obosesc. Imi pare rau ca am creat un subiect nou de pomana. Unii dintre voi le stiti pe toate... Din punctul meu de vedere, subiectul acesta e inchis.
Draga Katink, o sa-ti trimit pe e-mail ce mi-ai cerut.
Un weekend placut tuturor,
Diana

Mergi la inceput