calatoria in/dinspre Romania cu minor italian

calatoria in/dinspre Romania cu minor italian | Autor: doina_a

Link direct la acest mesaj

Salut! Am intentia ca peste putin timp sa calatoresc in Romania cu copilul meu de trei ani, eu cu pasaport romanesc iar el cu pasaport italienesc deoarece este cetatean italian. Am sunat atat la Consulat cat si la Politia de Frontiera Romana si mi-au spus ca daca copilul circula cu pasaport italian nu mai am nevoie de alte documente, declaratii etc, pentru ca el circula ca un cetatean italian.
Totusi as vrea sa aud si experiente dal vivo, daca a mai fost cineva in situatia asta, mama cetatean roman sa calatoreasca cu minorul cetatean italian, as vrea sa stiu daca au fost probleme. Va multumesc!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

nu am fost in situatia ta,dar iti spun ce am vazut pe aeroportul Baneasa, cand o mamica romanca n-a putut zbura inapoi, in Italia, cu copilul ei ( tot asa, pasaport italian), fiindca nu avea nu stiu ce imputernicire legalizata si tradusa din partea sotului ( italian, ramasin Italia).Adica femeia venise cu copilul in vacanta, a intrat bine-merci in tara, iar la intoarcere nu i=au dat drumul fara hartia aia. Saraca a facut o criza de nervi, era terminata, iar vamesii voiau s-o aresteze pt tulburarea linistii publice , iar ea nu mai avea bani sa se intoarca la parinti ( undeva in Moldova), pierduse si banii pe biletele de avion, si aproape sigur pierdea si jobul din Italia unde trebuia sa fie prezenta a doua zi.
Stiu asta ( eu si toti ceilalti din aeroport) fiindca discutiile si explicatiile erau date cu un ton f ridicat, de ambele parti.
Asa ca ai grija, informeaza-te temeinic inainte.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Si totusi, de ce se insista pe acea procura atat timp cat este vorba de un cetatean italian care circula cu un pasaport italian si dupa legea italiana? Ce treaba are legea romana care reglementeaza iesirea din Romania a minorilor cetateni romani cu pasaport romanesc cu modul in care circula un minor cetatean strain? Asta nu inteleg!
Dar esti sigura ca copilul circula cu pasaport individual italian? Ma gandesc ca poate era inscris pe pasaportul mamei iar atunci cand se circula cu pasaport romanesc se aplica legea romana, deci nu se poate iesi din Romania fara imputernicire din partea celuilalt parinte, iar cand se circula cu pasaport italian se aplica legea italiana care prevede ca copilul poate circula cu unul din parinti atunci cand are pasaport individual italian, fara alte formalitati, intrucat aici pasaportul individual al minorului se elibereaza pe baza acordului scris al ambilor parinti si nu mai este nevoie de un acord ulterior la iesirile din tara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

doina, cel mai bine te duci la ambasada romaniei de langa voi si cer o foaie de calatorie sau te duci la un notar italian si sotul sa iti dea o imputernicire cum ca poti sa scoti copilul din italia si din romania.nu costa asa mult dar macar mergi linistita.
eu am calatorit de cateva ori singura si de fiecare data a ramas la frontiera imuternicirea tradusa in romana, asa nu esti suspecta ca ai furat copilu sau alte tampenii
copilul poate avea pasaport individual, asa are si alex al meu, dar procura asta ti-o cer si italienii, eu anul trecut am stat 30 de min la verificat actele la spanioli, alex e nascut aici si noi si alex avem rezidenta permanenta, inclusiv rezidenta lui a fost verificata.
eu zic ca merita sa cheltui 100 de euro da nu ai surprize.
calatorie placuta sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu am fost ultima data in RO (2006) singura cu 2 copii, baiatul cu pasaport romanesc, fata cu cel australian, nu m-a intrebat nimeni de nici o imputernicire, nici la dus, nici la-ntors. In mod legal, odata ce copilul a patruns in tara insotit de un parinte (evident, avind pasap. individual), nu e oprit sa paraseasca tara insotit de acel parinte, situatia nu e la fel ca a unui parinte ce scoate copilul cetatean roman de pe teritoriul RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Eu am plecat singura cu fata in RO in iulie .. are pasaport olandez , si nu a zis nimeni nimic. atata timp cant copilul are pasaport strain nu se cere nimic.

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Si eu de 4 ani circul cu fata cu pasaport olandez si nu m-a intrebat nimeni nimic .iar anul asta am avut amandoua pasapoarte olandeze dar cu nume diferite de familie (eu il am pe cel de domnisoara) si tot la fel nu mi-au zis nimic.Si cred ca nu au dreptul sa zica nimic.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput