Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Hoteluri, pensiuni, vacante, concedii, calatorii..

calatoria in/dinspre Romania cu minor italian

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

doina_a
doina_a
nou venit

Italy
Potenza

68 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 06/08/2009 :  12:30:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite doina_a un Mesaj Privat  Reply with Quote

calatoria in/dinspre Romania cu minor italian

Salut! Am intentia ca peste putin timp sa calatoresc in Romania cu copilul meu de trei ani, eu cu pasaport romanesc iar el cu pasaport italienesc deoarece este cetatean italian. Am sunat atat la Consulat cat si la Politia de Frontiera Romana si mi-au spus ca daca copilul circula cu pasaport italian nu mai am nevoie de alte documente, declaratii etc, pentru ca el circula ca un cetatean italian.
Totusi as vrea sa aud si experiente dal vivo, daca a mai fost cineva in situatia asta, mama cetatean roman sa calatoreasca cu minorul cetatean italian, as vrea sa stiu daca au fost probleme. Va multumesc!

Doina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - doina_a on 06/08/2009 12:31:23

papanash
plus Adi cel meseriash

Donator 1 Iunie 2010Donator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucuresti
6236 Mesaje
39 Prieten(i)
Trimis la: - 07/08/2009 :  22:50:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipapanash Adauga semn de carte la raspuns Trimite papanash un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu am fost in situatia ta,dar iti spun ce am vazut pe aeroportul Baneasa, cand o mamica romanca n-a putut zbura inapoi, in Italia, cu copilul ei ( tot asa, pasaport italian), fiindca nu avea nu stiu ce imputernicire legalizata si tradusa din partea sotului ( italian, ramasin Italia).Adica femeia venise cu copilul in vacanta, a intrat bine-merci in tara, iar la intoarcere nu i=au dat drumul fara hartia aia. Saraca a facut o criza de nervi, era terminata, iar vamesii voiau s-o aresteze pt tulburarea linistii publice , iar ea nu mai avea bani sa se intoarca la parinti ( undeva in Moldova), pierduse si banii pe biletele de avion, si aproape sigur pierdea si jobul din Italia unde trebuia sa fie prezenta a doua zi.
Stiu asta ( eu si toti ceilalti din aeroport) fiindca discutiile si explicatiile erau date cu un ton f ridicat, de ambele parti.
Asa ca ai grija, informeaza-te temeinic inainte.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
doina_a
doina_a
nou venit

Italy, Potenza
68 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 08/08/2009 :  00:43:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite doina_a un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si totusi, de ce se insista pe acea procura atat timp cat este vorba de un cetatean italian care circula cu un pasaport italian si dupa legea italiana? Ce treaba are legea romana care reglementeaza iesirea din Romania a minorilor cetateni romani cu pasaport romanesc cu modul in care circula un minor cetatean strain? Asta nu inteleg!
Dar esti sigura ca copilul circula cu pasaport individual italian? Ma gandesc ca poate era inscris pe pasaportul mamei iar atunci cand se circula cu pasaport romanesc se aplica legea romana, deci nu se poate iesi din Romania fara imputernicire din partea celuilalt parinte, iar cand se circula cu pasaport italian se aplica legea italiana care prevede ca copilul poate circula cu unul din parinti atunci cand are pasaport individual italian, fara alte formalitati, intrucat aici pasaportul individual al minorului se elibereaza pe baza acordului scris al ambilor parinti si nu mai este nevoie de un acord ulterior la iesirile din tara.

Doina
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
olim
olim
mamica fericita de Alex

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 France, beaupreau
9629 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 23/08/2009 :  18:33:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiolim Adauga semn de carte la raspuns Trimite olim un Mesaj Privat  Reply with Quote
doina, cel mai bine te duci la ambasada romaniei de langa voi si cer o foaie de calatorie sau te duci la un notar italian si sotul sa iti dea o imputernicire cum ca poti sa scoti copilul din italia si din romania.nu costa asa mult dar macar mergi linistita.
eu am calatorit de cateva ori singura si de fiecare data a ramas la frontiera imuternicirea tradusa in romana, asa nu esti suspecta ca ai furat copilu sau alte tampenii
copilul poate avea pasaport individual, asa are si alex al meu, dar procura asta ti-o cer si italienii, eu anul trecut am stat 30 de min la verificat actele la spanioli, alex e nascut aici si noi si alex avem rezidenta permanenta, inclusiv rezidenta lui a fost verificata.
eu zic ca merita sa cheltui 100 de euro da nu ai surprize.
calatorie placuta sa aveti
dodo
dodo
membru matur

Australia,
1767 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/09/2009 :  18:18:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dodo un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am fost ultima data in RO (2006) singura cu 2 copii, baiatul cu pasaport romanesc, fata cu cel australian, nu m-a intrebat nimeni de nici o imputernicire, nici la dus, nici la-ntors. In mod legal, odata ce copilul a patruns in tara insotit de un parinte (evident, avind pasap. individual), nu e oprit sa paraseasca tara insotit de acel parinte, situatia nu e la fel ca a unui parinte ce scoate copilul cetatean roman de pe teritoriul RO.

AVoogt
membru junior

Netherlands, Almere
584 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/09/2009 :  11:34:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAVoogt Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu am plecat singura cu fata in RO in iulie .. are pasaport olandez , si nu a zis nimeni nimic. atata timp cant copilul are pasaport strain nu se cere nimic.

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

gusta
hulppiet

Donator  Mos Nicolae 2011
 Netherlands, Bacau
5042 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 02/09/2009 :  11:59:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gusta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu de 4 ani circul cu fata cu pasaport olandez si nu m-a intrebat nimeni nimic .iar anul asta am avut amandoua pasapoarte olandeze dar cu nume diferite de familie (eu il am pe cel de domnisoara) si tot la fel nu mi-au zis nimic.Si cred ca nu au dreptul sa zica nimic.

Marilena si Mara Augusta
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com