Cand D-zeu te rasplateste

Cand D-zeu te rasplateste | Autor: madalina84

Link direct la acest mesaj

Incep sa scriu aceasta poveste,incurajata de fetele mele de la mamici de sept-oct2009 si ca sa realizam cat mai multi ca D-zeu ne rasplateste chiar daca uneori intarzie(dupa parerea noastra).
Sa incep cu inceputul.La 17 ani lucram intr-un bar cu lautari,eram barman-ospatar si din cauza situatiei financiare trebuia sa lucrez si mai tarziu sa parasesc scoala pt ca nu ma descurcam.Acolo l-am intalnit pe barbatul care avea sa-mi fie iubit 5 ani jumate si acum tatal copilului meu.Inceputurile au fost frumoase,desi el avea un copil de 6 luni cu o alta fata,dar intre ei nu era nimik sau cel putin eu asa stiam.La o luna si ceva ne-am mutat impreuna,la mine acs,adica unde stateam cu chirie caci nu aveam casa.Au urmat binenteles si certurile cu mama copilului dar am trecut peste.Aveam o verisoara care era plecata in Japonia si am plecat si eu cu contract de munca,intr-un bar.Pe el l-am lasat la mine dar intre timp au inceput certurile cu a mea mama si a plecat la el.Trec peste perioada asta de 2 ani cat am fost plecata,certurile cu el,femeile din viata lui.In 2005 ma pregateam sa plec in Elvetia cu sora-mea geamana,intre timp reusisem impreuna cu parintii mei sa ne luam un ap cu 2 cam conf2.Cat eram acasa,lucram ca ospatarita la un restaurant care avea si corturi sau terase asamblate in centru sau strand.Lucrasem o sapt intreaga de la 9dim la 12 seara la gratar la facut mici si seful meu m-a intrebat daca vreau sa ma duc intr-un strand sa lucrez si cum alin(iubitul meu)era cel care se ocupa de aprovizionare si supraveghere am acceptat ca sa fiu langa el.Era intr-o sambata dim,l-am trezit sa mergem in strand,eram mandra ca ma mai ingrasasem si eu si facusem fundulet,aveam o pereche de papuci turcoaz(culoarea mea preferata) si am plecat.Am ajuns acolo,am aranjat mesele si l-am sunat pe alin sa-mi ia ceva de mancare.Pana a venit el m-am dus cuo alta fata care lucra acolo sa ne luam ceva dulce.Am ajuns inapoi,l-am vazut pe cel care urma sa ne fie nas stand la masa cu un sendvich,am intrat in cort unde l-am vazut pe alin ca-mi punea si mie o rosie in sendvich,apoi pauza,l-am prins pe alin de mana,l-am intrebat"ce am ca ma ustura picioarele?",mi-a zis sa stau linistita ca vine salvarea.Iar pauza,o aud pe mama tipand,deschid ochii,vad sange la un picior si atat.I-am zis doctorului ca stau sa-mi faca orice numai sa-mi spuna ca am picioare(asta am aflat si mi-am amintit la vreo luna de la accident).Bun,printre vise,anestezii,plansete il aud pe tata ca vine la mine si-mi spune:"o sa-ti iau ce e mai bun,o sa te fac ca noua",dar numai el stia la ce se refera.O intrebam pe sora-mea si verisoara mea daca am picioare si imi spuneau ca da,sa stau linistita.M-am trezit,vad un doctor(anestezistul) si il intreb:"domn doctor eu mai am picioare?" iar raspunsul lui a fost ferm si rapid NU.
Sincer nu realizez pe moment,stau doar si ma intreb daca ar fi asa ce ar trebui sa fac?!sa tip,sa plang sau sa iau lucrurile ca atare si sa fiu ca Maribel din RUBI (pt cele care au vazut filmul).Surioara mea nu mai statea cu mine caci a zis ca ea nu poate sa-mi spuna ca nu mai am picioare,cer telefonul verisoarei mele o sun si ii spun sa urce sus ca stiu ca nu mai am picioare...imi adusesem aminte ca am vazut sange la urgenta cand a tipat mama.Urmatorul lucru pe care l-am facut a fost sa-i trimit mesaj lui alin sa-i spun ca nu il oblig sa stea cu mine,ca il inteleg daca nu mai vrea sa continuam.El imi trimite mesaj si imi spune ca ma iubeste asa cum sunt...Explodase un tub de co2,din acelea care se pun la dozatoarele de bere,si o bucata din el mi-a retezat ambele picioare pe loc.Inainte de-a afla ce am patit si dupa eu spuneam la toata lumea sa aiba grija de tata ca e bolnav cu inima.Nu ma interesat de mine,am vrut sa fiu cu zambetul pe fata doar pt parintii mei.Am stat 2 sapt la Floreasca,nu am plans,nu m-am vaitat,toata lumea imi spunea ca sunt pacientul perfect.Am ajuns acasa,eram optimista si incercam sa fac ceva sa-mi strang bani de proteze 40 mii de euro.Cu alin era totul perfect,nu lipsea de acasa,stiam tot timpul unde e,intimitate aveam deci nu se schimbase mai nimik.Sa zic ca toate au fost asa vreo 4 luni,apoi a inceput "cosmarul".In primul rand femeile,apoi faptul ca sora-mea ma cara in brate pe scari si el se juca cu o catelusa si alte multe evenimente.Am ajuns la OTV si mi-am strans bani de proteze,am prins reducere la o clinica din Oradea si am plecat sa-mi fac protezele,una de sold cealalta de gamba.A fost un soc pt mine sa vad ca proteza de sold se observa la spate,imi statea fundul mai ridicat in sus decat in cealalta parte dar chiar si asa am trecut peste,mergeam cu 2 carje la inceput,cand imi puneam protezele aveam cadru,mama ma tinea si tata imi tragea o punga speciala cu care imi intra piciorul in proteza.In tot acest timp surioara mea a plecat in Elvetia,nu inainte de a-mi cere mie voie si i-am spus ca ea trebuie sa-si continue viata.
Mi-au ramas bani si am dat avansul la o masina ca sa o fac speciala cu comenzi la mana si cu un imprumut de la nasa mea mi-am luat un ap ca al parintilor mei.Cand i-am zis lui Alin sa ne luam ap a zis:"ce-mi trebuie fa mie ap,eu am vila" si i-am zis ca are el nu eu.Binenteles ca nu a mers cu mine sa vedem ap nici sa semnez contractul.E de la sine inteles ca tot timpul imi cerea bani si ii dadeam dar nu f multi,nu puteam scoate din banca fara tata si am mers cu el la banca sa-i dovedesc.
Aaa,am uitat sa va spun ca ne-am dus la o nunta cand nu aveam proteze,cunostinte de familie,a intrat cu mine inauntru dar a stat cu baietii,eu cu mama si cu tata.Cand sa plecam ia-l pe Alin de unde?Ma lasa-se acolo,noroc ca eram cu mama si tata,pe drum in taxi ma suna cea cu care are copil sa ma duc sa-l iau de la ea,aveam tel pe silent si nu stiam cum sa fac sa nu mai vibreze sa nu auda ai mei.De revelion s-a luat la cearta cu mine ca eu mi-am luat costum nou(de fapt mi-l luase mama)si lui nu i-am luat nimik,ia zis tata ca daca nu vrea sa ma ia sa nu ma ia.M-a luat dar nu a vrut sa iesim afara la artificii,sa ciocnim si pe la 4 m-a dus acs si el sa intors inapoi.De ziua mea aceasi poveste,dimineata nu a mai aparut acs si ce era mai rau ca nu puteam sa-l sun ca ma auzeau ai mei din camera lor.Am avut diverse episoade cu "pleaca!!! nu pleca!!"
Intr-un final ne-am mutat in ap nostru,pe care eu l-am facut,eu am ales mobila culorile etc.6 luni a fost perfect nu mai lipsea de acasa,am fost la mare in Turcia,ma intelegeam cu el.Intr-o seara stand in pat i-am zis sa facem si noi un copil la care el mi-a raspuns:"noi n-avem ce manca si tu vrei copil?!".Aveam ce manca,aveam o casa,o masina noua dar el considera ca nu are nimic.
EEE,de acum incepe cosmarul,cand intr-o seara ma suna pe la 4-5 dim sa nu-i raspund lui fratis-o la tel daca ma suna si imi spune ca o sa-mi zica el de ce.Nu inchide bine ca suna fratis-o,binenteles ca o ascultatoare nu ii raspund.El nu a venit acasa,m-am intalnit cu el pe terasa si il intreb de ce ma suna Marius(fratele lui).Imi spune ca Marius avea o prietena care era dansatoare,ca ii lua bani si ca aia nu mai vroia sa stea cu ea si el i-a zis lui Marius ca sunt impreuna ca sa o scape.Bun am tacut,nu am zis nimik,m-a sunat si marius i-am zis ca stiu de respectiva si ca nu e nimik ca doar la pacalit pe el.Au urmat,nopti nedormite caci el lipsea,teleoane si mesaje peste mesaje,el era impreuna cu mandra.Eu in tot acest timp,calcam,spalam,curatenie,mancare si cumparaturi.El venea acasa ,se spala,dormea,manca si pleca din nou.Tin minte intr-o zi muncisem atat de mult incat nu mai imi simteam picioarele de durere,colac peste pupaza venise si imputernicita sa platesc intretinerea ca ramasesm in urma
si a venit si el si-a facut dus si a intrat sa se schimbe in camera.Am intrat peste el si i-am zis ca eu nu mai pot eu curat eu mancare eu plati si el senin mi-a zis" ce plangi fa ca o sclava ce crezi ca impresionezi pe careva",binenteles ca a plecat exact cum a venit,eu ramand plangand.Ajunsesem sa iau doua calmepan pe zi ca sa rezist iar la accident nu am luat nici macar o pastila de calmare.Faceam mancare si poate de multe ori aveam doar o pulpa,luam de doua ori din ea si i-o opream lui sa aiba ce manca cand venea,dar el nu aparea si eu ma culcam flamanda.Intr-una din desele noastre certuri mi-a zis"ca mine vor multe ca tine niciun barbat nu vrea",nici acum dupa 2 ani nu uit stiu si locul in care era.Sa nu mai spun jignirile aduse de mandra respectiva,ma suna si imi spunea sa-l las in pace ca sta cu mine din mila,ca ii e sila de mine,ca daca eu nu am avut noroc sa-l las pe el sa fie fericit.El imi spunea pe fata ca e cu ea dar ca sta pt bani,eram atat de orbita incat nu-mi vedeam viata fara el,nu concepeam sa traiesc fara el,imi bagase in cap ca nu se va mai uita nimeni niciodata la mine din cauza handicapului.Asa am ajuns,in luna noiembrie,pe 6 seara,vine acasa sa se schimbe.Imi spune ca pe mine ma iubeste din suflet si ca pe ea doar din vorbe,ca sa mai am rabdare 10 zile ca o trimite in italia.A plecat,eu mi-am sunat prietena cea mai buna si i-am povestit tot printre care si ca-mi spusese ca sotul ei era plecat cu una in Italia.A doua zi,telefoane peste telefoane de la diversi si de la el ca de ce m-am apucat sa-i spun prietenei mele ce mi-a zis Alin.Intre timp ma suna prietenul sora-mii ca vine in oras si sa ma intalnesc cu el.Inchid tel si suna fixul,era mama lui Alin care ma intreaba ca ce-am facut ca a trimis-o Alin sa-i ia hainele de la mine,am ramas socata,nu-mi venea sa cred,l-am sunat era cu ea,ma injurat si a inchis tel.AM plecat sa ma intalnesc cu prietenul sora-mii,ma vazut plansa si m-a intrebat ce am,i-am spus si mi-a zis sa-l las sa plece ca daca e sa fie al meu,tot la mine se intoarce.M-am dus acasa,l-am sunat si l-am intrebat daca vrea sa vina masa sa-i ia hainele si mi-a zis ca da.Bun,am sunat-o pe masa,i-am zis ca o astept,i-am pus hainele intr-un geamantam,calcate,aranjate,incaltamintea,tot tot.Dupa ce a plecat masa,i-am trimis mesaj lui tata sa nu cumpere nimik pt sf mihail si gavril,adica a doua zi,ca eu nu vreau sa facem nimik.Mi-a trimis mesaj si mi-a spus" cum poti tata sa-mi ceri asa ceva cand stiu ca e din cauza lui nenorocitul de alin".Am plecat la prietena mea su dupa cateva ore m-am dus la ai mei,incercam sa zambesc,tata mi-a zis ca sa nu-i mai fac niciodata asa,sa-i trimit mesaj.Au urmat zile de groaza,nopti albe,rugaminti si implorari la el sa ne impacam.Era fermecat de ea,nu aveam ce face.Venise si decembrie,craciunul il faceam cu prietena mea si copii ei.Pe 24 seara,m-am dus la peco sa iau o cartela cu nr sa-l sun,sa-i aud vocea.In timp ce-l sunam pe el,eram cu prietena mea pe fix.A raspuns el si ea tot intreba cine e,a luat ea tel si in acelasi timp a plans baiatul prietenei mele si l-a auzit.Mi-a zis sa am grija ca-mi plange copilul si am inchis.M-am trezit dimineata,am facut putina ordine si asteptam sa se faca ora sa ma duc sa-mi iau prietena.Intre timp a zis sa-l mai sun pe el si a raspuns ea si mi-a zis"ce schioapo ti-ai luat pensia si ti-ai luat si tu cartela?" si multe alte jigniri,la care el radea.Nimik nu m-a durut mai tare decat sa-l aud pe el ca rade,era singurul om dupa pamant care nu avea voie.de ce?pt ca eram unul langa altul cand a avut loc explozia,caci atunci cand am realizat ce am,i-am multumit lui d-zeu ca am fost eu si nu alin caci el nu trecea peste asta,caci de multe ori ma ardeam cu ceaiul ca sa-il duc la pat,caci stateam cu orele sa-i calc hainele si de multe ori ma intrebam daca ma mai indrept atat de tare ma durea spatele.Am plecat plangand si mi-am luat prietena,am mancat cu ea,am stat la povesti si asta a fost Craciunul meu din 2007.De Revelion m-am dus la ai mei,m-a sunat si el sa ma intrebe ce fac,am stat pana la 1 si ceva si m-am dus acasa sa ma culc.Pe 2 ianuarie a venit la mine,sa vada ce fac,aveam portofelul pe masa,s-a uitat in el si aveam 500 de euro de la sora-mea,200 cadou pt mine de craciun,pe care ii tineam sa ma duc la Baile Felix si 300 sa-i rezolv ei ceva.A plecat cam dupa o jumatate de ora.A doua zi ma suna ca ii e rau si daca vreau sa-i fac o frectie,i-am zis sa vina dar sa cumpere el lioton ca eu am doar carmol.A venit cu aparatul de ras in mana,a zis ca il avea prin masina,a intrat si-a facut dus,s-a ras...i-am zis sa mearga sa-i fac frectie ca eu vreau sa dorm,statusem toata noaptea pe net.I-am facut masaj si pe urma a urmat o partida.Ducandu-ma la baie m-am gandit ca o sa-mi ceara bani,iar cand m-am dus inapoi i-am zis sa nu mi ceara ca nu-i dau.A inceput ca are de dat dobanda la niste tigani,ca trebuie sa ia de la o asigurare ca lovise masina,ba chiar l-a sunat pe ala de la asgurari sa-i zica cand ii da bani.Binenteles ca i-am dat,ramanand sa mi dea inapoi in maxim 10 zile.Ete ca la 3 zile ma pune sora-mea sa fac altceva cu bani ei,ia Madalino bani de unde?l-am sunat pe el a zis ca nu are,imi daduse tata sa=i dau la un coleg de-al lui niste bani,l-am sunat pe colegul respectiv sa-i spun ca mi-a dat tata bani dar ca am nevoie de o parte din ei si ca ii dau in cateva zile.Cateva zile in care nu am facut altceva decat sa-l sun pe Alin sa-mi aduca bani,daca imi raspundea imi zicea ca nu are,ca vine mai incolo iar apoi isi inchidea telefonul.Binenteles ca singura mea scapare era tot Andreea(sora-mea),careia i-am spus ce prostie am facut si ca nu am bani sa-i returnez colegului lui tata.Mi-a zis ca ar fi preferat sa-i cheltui eu pe toti decat sa-i dau lui nenorocitul de Alin.Era atat de inversunata incat a zis ca daca nu s-ar pedepsi crima,ar fi primul lucru pe care l-ar face.Am scapat si de problema asta,dar l-am sunat si i-am zis sa-mi aduca cheile de la apartament caci nu mai am nevoie de nici un ban.A venit le-a lasat pe masa dar m=a sunat sa-mi zica ca de fapt le-a uitat pe masa.Atunci cand am realizat ca de fapt nu a vrut decat acei bani,m-am simtit ca o handicapata care a platit un barbat sa se culce cu ea,am spus ca un astfel de om nu-mi trebuie si am incheiat un capitol din viata mea desi a fost greu...


Mai am multe de spus,de relatat care e rasplata lui D-zeu dar acum sunt obosita

30+ IRINEL ANDREI



BEBELICA MADALINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am ramas socata...of Doamne prin cate ai trecut si prin cate treci!
Efectiv nu pot decat sa spun ca te admir pt taria ta si pt luciditatea de care dai dovada! Iti doresc tot binele din lume si multa sanatate

PS- daca ai nevoie de orice de la Cluj te ajut cu mare drag
Nu te razbuna pe Dumnezeu sau orice este acolo...nu el te chinuie ci Alin...

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:


nu stiu ,as vrea sa/ti spun multe ,dar nu stiu ce....
Sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Lume multa oameni putini cam asta am eu de spus la adresa acestui Alin,nu de alta dar suntem pe un site dedicat copiilor si se impune un pic de decentza din partea mea,caci altfel...

Astept sa ne scrii ca esti fercita cu adevarat,caci ce ai trait langa el numai fericire nu se poate numi.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Draga Madalina,


M-a impresionat mult povestea ta.
Domnul sa te binecuvinteze si pe tine si pe bebelus si pe familia ta.
Cu siguranta ai un suflet imens sa poti ierta si merge mai departe.

de la mine.

Asteptam continuarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Madalina scumpa, esti o femeie puternica si curajoasa!
Nu am cuvinte acum..te imbratisez cu drag!

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:



Techila - actuala mamica de 2 caini si viitoare mamica (33+) de 2 putze si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

ooof mai mada nimeni nu merita asa ceva
Tu esti o femeie puternica si iti va fi bine , mai ales ca de acum vei avea pt cine sa lupti.




Aida ... 33+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Cuvintele sunt de prisos.......
Familia te sprijina in acetse momente??
Are cine sa fie langa tine cand se va naste bebe??

Sa ne mai povestesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dumnezeule! Mi s-a blocat sufletul.

Astept continuarea. Respect pentru atitudinea curajoasa si optimista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

E cumplit ceea ce ai trait!!Ai toata admiratia pentru cum ai reusit sa depasesti toate problemele,necazurile prin care ai trecut..Dumnezeu sa-ti dea putere, sa-ti cresti bebelusul sanatos si sa treci cu usurinta peste toate hopurile.

Mergi la inceput