Sarcina dupa extrauterina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patricia30 spune:

multumesc mult.intru zilnic aici sa citesc si alte experiente,dar ma ingrozesc ca stiu ca mai am o sg trompa,un an de zile trebuie sa ma protejez contraceptiv si d-abia peste un an voi repeta hsg si ma gandesc cu groaza ca sigur este infundata,si intrebarea mea ;cum o vor desfunda?vor desface operatia sau merge laparascopic?din cauza fricii ma gandesc sa apelez atunci la fiv si chiar si asa mi-e frica.poate am mai spus,la bb pe care l-am avut nu vreau sa ma gandesc ptr ca ma apuca plansul,mai ales ca sotul meu spunea ca d-bia asteapta sa avem bebe si sa-l punem intre noi si sa ne uitam la el ca la o minune.acum sa sfarsit,dar trecem noi si peste asta...va pup pe toate si bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Stiti ce imi este mie neclar?Ce facem noi in luna in care ovulam cu ovarul de pe partea unde nu mai este trompa?E o luna pierduta,nu?Probabil ca ovulul se pierde prin abdomen...Si inca ceva...Voi ati auzit cumva ca organismul se "orienteaza" si el dupa ce are,si incepe sa ovuleze mai des pe partea sanatoasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Buna dragele mele,
Ma bucur din tot sufleful ca in sfarsit am gasit un forum unde sa ne spunem problema,aceeasi problema pe care o avem toate si anume dorinta de a avea un bebe dupa SEU.
Prin urmare,am trecut si eu printr-o sarcina extrauterina anul trecul in aprilie.Ciclul imi intarziase cam 10 zile(de obicei il aveam cam neregulat),deci eu il asteptam,n-am facut niciun test de sarcina...intr-ul final mi-a venit,dar era putin cantitativ si mai inchis la culoare;am asteptat cam o saptamana sa-mi treaca,dar degeaba aveam sangerari in continuare;atunci am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv.M-am gandit ca este ceva in neregula si a doua zi m-am dus la dr.cand am aflat ca este SEU.M-a operat imediat,a reusit sa-mi salveze trompa,dar ce vreau sa va spun este ca eu nu am avut nicio durere,nicio intepatura,nimic...
In fine,am facut instilatii imediat dupa operatie(am fost operata clasic-pe burta)si nu am reusit sa raman insarcinata.A trecut un an si doua luni si nimic ;intre timp am facut si 3 inseminari,dar n-au reusit...
Si mie imi este de mare ajutor cand citesc din experientele voastre si cand vad ca sunt fete care au reusit ma bucur enorm si ma gandesc ca poate voi reusi si eu vreodata.
Chiar daca mi-a fost salvata trompa,dr.care m-a operat mi-a zis ca este buna incontinuare,dar am fost si la alt medic si a zis ca odata taiata nu mai este functionala...nu stiu ce sa cred.Cealalta trompa este incert permeabila.
Imi cer scuze ca m-am intins atata si va pup pe toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Discordia,vreau sa-ti spun si eu ca desi am facut operatie clasica-ca la cezariana,dr.nu mi-a zis sa astept un an,poate asa ar fi fost normal ,nu?Eu,dupa,doua luni deja ma rugam la Dumnezeu sa raman gravida,dar nu ma las trebuie sa reusesc...Dupa 6 luni am mers iar la dr.si am facut histeroscopie apoi inseminare.
Vreau sa va intreb fetelor,ce analize trebuie sa mai fac?voi ce analize ati facut dupa operatie(cele care s-au operat mai demult?),poate imi scapa ceva.Ma gandeam sa fac iar instilatii,a facut cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

dr. mi-a recomandat 3 luni sa astept pana sa incerc sa raman iar gravi pt a se vindeca cicatricea, este totusi o taietura pe burta, tb sa se refaca tesuturile, muschii.
Eu am credinta ca voi ramane iar gravi, tot caut pe net informatii despre aceata pb, dar nu prea am gasit in afara de acest forum.

mamica de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ruzu ,pe mine ma surprinde foarte tare ca desi aveai doar 10z de intarziere(deci sarcina era foarte mica),pe tine te-a taiat pe burta...Inteleg ca taietura pe burta se face atunci cand se pune problema unei hemoragii interne...Asta insemna sa ai dureri,sa lesini,cum mi s-a intamplat mie...Dar tu nu ai trecut prin toate astea pentru ca sarcina ta a fost foarte mica si ai avut semnele clasice de SEU.(adica hemoragia aceea maronie).Si totusi raman la parerea mea ca se putea rezolva laparoscopic si la tine.Cat despre salvarea trompei si functionalitatea ei...nu stiu ce sa zic...Si eu l-am auzit pe dr. meu spunand ceva de metotrexat,ca acesta omoara trompa definitiv,doar ca o salveaza si nu mai treci prin chinurile operatiei,iar alti medici spun ca ea ramane functionala...Fiecare cu ipoteza lui.
Oricum ar fi,tu sa nu iti pierzi speranta si sa mergi mai departe!La mine recuperarea psihica merge foarte greu,am momente cand cred ca nu voi mai avea niciodata un copil,am cosmaruri noaptea,imi visez toate prietenele gravide,etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Ruzu ,pe mine ma surprinde foarte tare ca desi aveai doar 10z de intarziere(deci sarcina era foarte mica),pe tine te-a taiat pe burta...Inteleg ca taietura pe burta se face atunci cand se pune problema unei hemoragii interne...Asta insemna sa ai dureri,sa lesini,cum mi s-a intamplat mie...Dar tu nu ai trecut prin toate astea pentru ca sarcina ta a fost foarte mica si ai avut semnele clasice de SEU.(adica hemoragia aceea maronie).Si totusi raman la parerea mea ca se putea rezolva laparoscopic si la tine.Cat despre salvarea trompei si functionalitatea ei...nu stiu ce sa zic...Si eu l-am auzit pe dr. meu spunand ceva de metotrexat,ca acesta omoara trompa definitiv,doar ca o salveaza si nu mai treci prin chinurile operatiei,iar alti medici spun ca ea ramane functionala...Fiecare cu ipoteza lui.
Oricum ar fi,tu sa nu iti pierzi speranta si sa mergi mai departe!La mine recuperarea psihica merge foarte greu,am momente cand cred ca nu voi mai avea niciodata un copil,am cosmaruri noaptea,imi visez toate prietenele gravide,etc...




Si eu am intrebat doctorul daca trompa ramane functionala dupa Metrotrexat si mi s-a spus ca nu.

oana
"Where there's a will, there's a way."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Aerlilian,intr-adevar,ai dreptate,sarcina mea a fost mica cam 4-5 saptamani de la ovulatie;in ceea ce priveste operatia,la momentul respectiv nu stiam de metotrexat,dar chiar si asa,dr.mi-a recomandat operatia clasica iar eu am mers pe mana lui.A fost o perioada grea,ca orice operatie te refaci greu,dar cu Dumnezeu inainte..
Dr.mi-a zis ca nu mi-a taiat din trompa decat f. putin,de atunci am tot citit despre salpingotomie liniara(avort tubar cu evacuarea continutului)dar tot nu m-am luminat.Ma agat si eu cu disperare de vorbele lui ca trompa este in continuare buna.....
Eu zic ca Dumnezeu le oranduieste pe toate ,trebuie sa avem credinta si speranta ca o sa avem un copilas...toata lumea imi spune ca o sa vina cand ma astept mai putin,dar nu prea imi vine sa cred.O alta optiune ar fi sa fac fiv,dar acum nu imi permit,durerea a fost mare ca nu am reusit dupa 3 inseminari,chiar nu vreau sa stiu cum va fi un esec dupa fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ruzu ,te inteleg perfect,avem exact aceleasi trairi!Evident,inca un esec ar fi cumplit...Desi,iti spun din experienta personala,lucrurile se intampla asa cum nu te astepti.Si eu am facut doua inseminari esuate si am ramas insarcinata cat se poate de natural,intr-un weekend la mare,la inceputul lunii iunie.Nu-ti ramane decat sa ai mare incredere in medicul tau,sa fii optimista si sa mergi inainte.Intr-adevar,Dumnezeu e mare si va avea grija si de noi!Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Si salvatorul meu tot T este, ii datorez viata. Am fost la 6 eco la Medlife, Medicover, Giulesti, polizu etc si nimeni nu si-a dat seama ca am extrauterina (eu aveam sarcibna gemelara, una intrau, alta extrau, iar cea intrauterina se oprise din evolutie si avusesem avort spontan). T era in concediu si am vb la tel, prin SMS. Mi-a spus exact la cine sa ma duc, ce sa fac, iar cand a aterizat in tara a venit direct la cabinet (la 19.00), iar la 21.00 eram deja operata in spital. Mi-a facut laparoscopie, desi aveam 3 l de sange in abdomen si aproape ca intrasem in septicemie...
de nascut am nascut tot cu el, inainte de extrauterina si am o cezariana mica, mica si frumoasa.
Dupa extra am ramas insarcinata la un an, dar iar s-a oprit din evolutie. Intre timp am descoperit o mutatie genetica (MTHFR). Am facut si un FIV cu blastocisti - nereusit. Incerc natural in continuare... si sper, sper din tot sufletul, ca o sa ii pot face Mayei o surioara sau un fratior, sau poate 2 :)

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput