Sarcina dupa extrauterina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

mie nu mi-au spus cauza care r fi determinat SEU, dar eu banuiesc ca este din cauza unui chist care l-am avut pe ovarul drept.
Acum eu mai am o problema si anume operatia mi s-a umflat, voi ajunge tocmai vineri la medic, sper sa nu fie nimic grav.


mamica de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaancuta spune:

sunt si eu interesata de acest subiect am avut 2extrauterine prima acum 4ani rezolvata prn Metrotrexat si cea de a doua anul acesta tot pe trompa stanga si acum DR.mi-a scos tompa si a spus ca pot incerca dupa 2 cm.Am asteptat dar degeaba probabil voi incerca stmulare ovariana.Acum am inceput un tratament naturist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

buna discordia,ma mir ca ti-a spus medicul ca poti ramane insarcinata dupa patru luni ca mi-a mi-a spus ca am voie abia dupa un an,ca daca raman insacinata se poate desface operatia dar eu stiu unii medici dupa ce se ia.pt ca eu am o extrauterina unde mi-a scos trompa dreapta iar stanga nu e functionabila deci mi-a ramas doar fiv care spre norocul meu a iesit din prima.succes in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Din nefericire nu stiu cauza SEU...Stiu doar ca dr mi-a repetat de cateva ori ca a fost un ghinion nenorocit,ca mai avea doar un cm pana in uter...S-ar putea sa vi se para ciudata intrebarea mea si totusi incerc:v-ati confruntat cu teama de raport sexual dupa SEU?Eu ma confrunt acum cu asta si nu stiu cum sa depasesc starea.Si asta combinata cu desele reprize de plans,cu regretele si intrebari de genul "de ce a fost as?", "de ce mie?", ma scot din minti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stroan spune:

buna feteloreu azi fac 3 saptamani de la operatia de extrauterina.la cat timp dupa operatie vine cm?mie mi a zis doctorul ca dupa primul cm trebuie sa fac distilatii ca sa protejeze trompa dreapta.a facut cineva distilatii dupa operatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

De cele mai multe ori cauza unei sarcini extrauterine e proasta functionare a trompei din cauza de cili degradati, infectii, etc
Din nefericire sunt cazuri in care functionalitatea e ok, verificata prin laparo, si tot se intampla.
Stroan, dr. Tutunaru cred ca nu e de acord cu instilatiile, alti medici le recomanda, eu am facut o data HSG dupa vreo 6 saptamani de la laparo pentru ca trompa ramasa arata cam rau (strangulata, aderente). Dar uite ca a functionat, macar o data, din fericire. Noi care nu suntem medici nu putem decat sa avem incredere in medicul pe care l-am ales, sau daca nu sa il schimbam. Primul cm l-am avut cam dupa 25 de zile de la laparo.
Aerlilian, ce spui tu am trait si eu. Sotul meu a fost mai optimist, si ma incuraja mereu sa incercam. Dealtfel cred ca nu exista alta solutie, nu? In strainatate se recomanda sustinere psihologica dupa o sarcina extrauterina, ati stiut? La mine a durat cam 2-3 luni pana cand mi-a mai trecut crisparea, nu si teama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricia30 spune:

buna fetelor.dati-mi voie sa ma alatur voua si sa va povestesc si eu experienta mea:am 31 de ani si de la 20 de ani nu am mai ramas insarcinata;de vreo 6 ani tot merg la dr si fac tot felul de analize iar in primavara mi sa spus ca am trompele infundate si eram programata in toamna aceasta la celioscopie,dar...surpriza...au inceput sa-mi creasca sanii iar in loc sa am menstruatie a inceput sa-mi curga zilnic niste pete maronii,am facut testul si a iesit pozitiv.ce sa va zic,toata lumea era super fericita,ca pana si dr se intreba cum d-zeu am reusit cu ambele trompe infundate sa raman?
in fine..intrasem in 7 saptamani si dimineata inainte de a pleca la servici m-au apucat niste contractii ingrozitoare de nu ma puteam misca,am crezut ca voi murii.fara gluma.am avut marele noroc ca ambulanta a ajuns in 15 minute si m-au ajutat extraordinar de mult ptr ca eu,practic,nu mai puteam merge.la filantropia m-au dis spre sala de operatie dar din pacate toate erau ocupate.m-am mai chinuit cu dureri vreo ora ptr k nu mi-au administrat nici un calmant din cauza oscilatiilor de tensiune si d-abia in momentul in care mi-a scazut pulsul m-au dus pe masa de operatie.trompa stanga sa rupt,efectiv am simtit cand,burta sa inundat de sange,am pierdut 2 litri,mi sa facut o operatie ca la cezariana,iar de atunci au trecut 16 zile.ma recuperez f bine,dar am ramas cu frica sa nu mi se mai repete asa ceva chiar cu riscul de a nu mai avea niciodata copii.mi s-au prescris contraceptive 1 an de zile si de abia de atunci vom incepe alte analize sa vdm trompa ramasa cum se comporta.a fost groaznic,atat pot sa zic si-mi doresc ca d-zeu sa protejeze femeile de a mai trece prin asa ceva.imi cer sz daca v-am plictisit,dar am zis sa va impartasesc si eu prin ce am trecut.va pup pe toate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaancuta spune:

Dupa sarcina extrauterina este nevoie de mult sprijin din partea sotului pentru ca ceilalti din jur nu prea inteleg de ce facem din asta o tragedie numai cine doreste cu disperare un copil si se vede f. aproape de acest vis (teste pozitive'siptome de sarcina)pt. ca mai apoi sa pice vestea ca este extrauterina stie ce poti smtii..Eu incerc sa fiu optimista dar intrebarile si crizele de plins facparte zi de zi din viata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Buna fetele!! in 2007 am avut estrauterina mi-a taiat trompa in dreapta iar pe partea stanga am avut chist dermoid. Mi-a zis dupa 1 an sa incercam sa avem bebe, bineteles ca nu s-a produs minunea. Acum asteptam sa cauterizam rana de pe col si dupa sa vedem ce tre facut.
danalya9Sper sa rezolv fara fiv, ma inspaimanta ce ai scris


Acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana
Bucuta-te, ca printr-insa s-au deschis noua usile raiului;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Ma inscriu si eu in "clubul de la extaz la agonie" al celor care au vazut liniutele pentru ca mai apoi totul sa se termine prost.
Am fost operata laparoscopic in octombrie anul trecut, tot de catre magicianul Tutunaru. Si la mine tot cu ruptura si tot cu inundarea abdomenului, dar din fericire trompa dreapta a fost salvata. La mine s-a inatmplat exact in luna in care eram oricum programata pentru o laparoscopie exploratorie, asa ca recomandarea de dupa a fost diphereline datorita endometriozei gasite. La momentul respectiv am "negociat" cu T sa fac o luna pauza dar sa-mi lase decembrie pentru incercari. Imi doream cu ardoare sa-mi petrec sarbatorile iubindu-ma sa facem bebe in loc sa fiu la menopauza fortata. Prima luna ne-am protejat, iar in decembrie am descoperit cu mare bucurie ca ovulez pe partea "safe". N-a fost sa fie. Am facut tratamentul pentru endometrioza. Dupa terminarea lui am mai avut 2 incercari. Frica de o noua extrauterina m-a paralizat la inceput, nu stiu cum am trecut peste ea. probabil pentru ca am stiut ca nimic nu ma poate proteja impotriva recidivei. Dar stiu ca am strans din dinti si am hotarat sa merg mai departe. Frica nu-mi mai este dar stiu sigur ca atunci cand voi vedea 2 liniute nu voi mai putea sa ma bucur cu adevarat, ca nu voi putea da vestea cea mare pana cand sacul si embrionul nu se va vedea la eco. Si stiu ca voia avea un copil iubit si dorit pentru care am luptat si mi-am infrant toate fricile si slabiciunile. Abia il astept si va doresc tuturor sa anuntati vestea cea mare cat mai repede.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput