Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (76)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

mqqm, merci de sfaturi , sunt linistita intr-un fel ca Daria haleste bine, nush de unde scoae da ea trage ca se vede a inghite, face pipi kk, e ok, numai ca mare mi.a fost mirarea sa vaz ca la pompa scot 30 ml cand sare o masa... nu dupa ce goleste ea sanul . In fine, tot ce vreau e sa am un bibe de o masa pe zi sau la 2 zile, cand nu calculez exact cu iesitul la plimbare si tre sa iau bibe cu mine... in rest is ok. E nice site-ul, thx a lot. Mai vb.

buburuza si blanca, am experimentat si eu durerile alea, si acum uneori mai sunt sensibile sfarcurile, cand sta cate o zi si o noapte agatata de sani, dar e incomparabil... remediile mele au fost: lapte pe sfarcuri non stop, se mai dreg, dar c m super si repede e cu lanolina. Eu am gasit la un magazin de asta gen plafar, unde miroase a tot felul de ierburi de zici ca fac vrajitorii .. e super super! Sfarcurile mi s-au format cam intr-o sapt, cu gurita bblinei si cu metoda aia barbara cu seringa.. de iti suge si carnea de sub piele, eu am fost mai blanda, nu m.am mutilat chiar, dar oricum tot doare un pic. Eh, dar dupa ce trecem prin nastere, fie naturala fie ceza... nimik nu mai e dureros

Alta faza... acum cu durerea.. e nirmal dar depinde cat de tare... daca e ace, cutite si alte instrumente, atentie, poate fi Candida Albicans (cred), nu e de indurat, n-are rost, e de mers la medic si tratat. zic pt ca o prietena asa avea, nu mai putea de durere si toti... ca e normal, pana te obisnuiesti etc... si dupa 2 sapt cand s-a dus la dr. ii zice... "nu stiu cum ai suportat durerile astea..." deh, avea candida si nu stia. Nu tre sa fim nici eroine chiar



Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Hello fetelor,

Am intrat si eu sa vad daca au aparut ceva bebei, si vad ca e liniste deocamdata. Noi suntem bine, eu rupta de oboseala, dar nu ma plang, pentru ca zmeuroica e atat de dulce, si sunt turbata dupa ea. E un copil cuminte, ziua e mai nasol, ca o doare burtica si are zile cand plange incontinuu, dar noaptea doarme dusa de pe la 12 pana la 6-7 dimineata. Astazi a fost o zi minunata, nu a plans deloc, papat, dormit, papat, dormit si tot asa. Nici n-am stiut ca am copil. Sunt zile mai bune si zile mai rele Am avut si un pic de alergat pe la administratia financiara, sa-mi rezolv cu actele pentru indemnizatie si la medicul de familie, sa o inscriu pe domnisoara...si am putut sa o lasa linistita cu mama. Am avut si vizita de o luna a pediatrei zilele trecute, care a fost palcut impresionata de ce frumos a crescut. A luat aproape 900 de grame in prima luna, si 3-3,5 cm in lungime. Astazi m-a surpins, ziua o tin cu mine pe canapea, si doarme pe burtica (nu o pot lasa pe burtica decat supravegheata) si la un moment dat s-a ridicat in manute si si-a intors singura capul...A inceput sa si gangureasca si uneori sta treaza, cuminte si studiaza tot ce e in jurul ei...E tare haioasa.
Mi-a spus medicul meu de familie ca intre 1-2 luni sunt 4 lucruri improtante de urmarit care dovedesc o buna dezoltare a bebelului. Sa isi ridice singur capul stand pe burta, sa fixeze cu privirea si sa urmareasca, sa zambeasca, si sa reactioneze la vocea mamei. M-am gandit ca poate va e de folos informatia.
ACum astept sa adoarma, a marait un pic dupa masa, din cauza burticii, si fug si eu la somnic. As dormi o saptamana...Ziua nu pot dormi, chiar daca doarme ea, stau sa motai la tv, iar noaptea imi mai gasesc eu ceva de trebaluit, ma apuca spalatul, curatenia, etc, in loc sa bag cornu'n perna cum adoarme ea...:))

Va pup! Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Am vazut ca vorbeati de medicamnete de colici...Eu am incercat sab simplex si espumisan (care are aceaisi substanta ca sab, dar am impresia ca e mai mica concentratia) si nu a ajutat nimic. Asa ca nu prea le mai folosesc, ii mai pun in laptic sa se mai duca spuma si bulele, dar nu prea mult, pt ca daca nu o ajuta, prefer sa nu o indop cu ele.La mine mai functioneaza statul pe pieptul meu si dormitul pe burtica, si Debridat-ul, pe care il dau dimineata si seara, si care ne-a fost recimandat de fapt pt constipatie, dar am citit ca e bun si pentru stomacel.

Si o intrebare pentru mamici...ce vaccinuri ii faceti la 2 luni? Eu am inteles ca au fost probleme cu cele de la stat, am si o prietena care i-a facut copilului si a avut probleme asa ca o sa le cumpar. Sunt ceva mai scumpe, dar nu risc. Am unul obligatoriu, si 2 optionale. Voi ati discutat cu pediatrii despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianka_md spune:

Seara buna si de la noi! Va citim mereu, mai ales in reprizele de alaptat ca
macar asa pot ramane si eu treaza altfel adorm. La noi azi e o zi ok, e mai linistita fetiza mea, ieri a fost mai greu ca nu prea a dormit ziua, dar se pare ca are si e zile bune si mai putin bune.
Maine implinim 3 saptamani, am mai crescut si mai zambim cateodata, mai ales in somn. Dar cu toate acestea ni-a iesit ceva cisulete pe fata, medicul zice ca e baby acne, de la hormonii mei din ultima perioada a sarcinii, ati mai patit si voi asa? Sper sa se curete fata la loc... Si eu imi faceam probleme ca i-a iesit alergie la ceva. Nu-i usor deloc alaptatul asta, defapt asa s-a exprimat si medicul meu: crezi ca nasterea e grea, stai sa vezi alaptatul.
Eu tot mameloane de silicon folosesc ca ajunsesem cu ele crapate si cred ca si besici am facut de la pompat in primele zile. Cu astea de silicon e ok, apuca foarte bine si suge la fel de bine, eu mi-am luat de la medela,asa ca sunt ok.
Am mai observat o schimbare, de ieri cere bebe mai des mancare si parca e un pic mai agitata, am citit intr-o carte ca la 3 saptamani trec bebeii printr-un puseu de crestere, voi ati observat ceva asemanator ?

Fug la datorie dar mai intru cand am timp!

Va pup si aveti grija de voi!

Diana mami de Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna fete!
am intrat sa vad noutatile.

noce, bafta! mai ai putin. si eu aveam aceleasi cutite in josul burtii inainte sa nasc.

giova, ce bine de tine ca ai mult lapte. eu reusesc sa strang 90 de ml in 3 sferturi de ora.

acum, dupa ce am folosit pompa parca iese mai bine.

am fetelor niste rani la sani, de ma urc pe pereti. dar stiti si voi cum este, cele care alaptati.

cam cat mananca un bebelus de 7 zile? al meu mananca si 90 de ml oadata...mi se pare cam mult.
o sa mergem marti la pediatra la cantarit si masurat. de-abia astept sa vad cum a evoluat.

o sa pun si eu pozici cu flacaul meu, cat de curand.

va pup si tin pumnii fetelor care urmeaza la rand!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Pogos, cica tre sa manance minim 60 ml... asa ca e bine 90, e multicel cred dar e ok, adik pe cutia de lapte praf zice ca in sapt 1 si 2 sa faci cate 90 ml, nu.ti face griji de prea mult, las' sa creasca mare!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Noce, eu scot majoretele, ca maine, cel tarziu poimaine ne dai vestea ca vine bebe si eu oi fi ocupata cu Oliver as usual, asa ca nu risc sa te ratez: Hai bebe Filip!

Wow, Alina, luni esti in biznis deja? Asa si la noi, nasti cu cine se nimereste, eu am prins un chinez de-ala mai neadaptat, m-a enervat ca era sa-l bat, doar ca nu l-am prins ca a stat doar cateva minute.

Giova, total de acord ca e mai bun chiar si congelat, am si zis.

Patricia, zau ca mie mi se pare ca esti mult mai aproape, diareea e modul organismului de a-si pregati cat mai mult loc acolo pentru iesirea lui bebe. Aici de-aia nici nu fac clisma decat daca ceri tu. Ma gandesc cam o saptamana?

Pooh, nda, frati de apucaturi de la distanta kicsi Oliver cu kicsi Balazska, clar. Si mie mi-e asa drag de haosul asta, cand vad ca face o luna curand m-apuca jalea.

Danielle, esti curajoasa, bebe 3? Whoa, sa iasa cum va doriti cand va fi timpul!

Fetele cu rani, e cam clasica asta, putine fericitele, vestea buna e ca trece pana la urma. Daca insa se inrautateste situatia, studiati cum apuca sanul, poate reusiti sa imbunatatiti acolo ceva. Si oricat doare, nu evitati sa-l dati la golit, ca dati in altele mai complicate.

Euphoria, felicitari pt progrese!

Apropos de gangurit, cu mandrie cioreasca vreau sa zic la lume ca gangurim de ieri. Parca am prins ceva si alaltaieri, dar ieri repeta incantat. Azi deja e pro. E asa de dulceeee, si are o voce asa frumoasaaaa... cand nu urlaaaa!!!

Azi am avut o zi buna, a stat treaz o gramada, admirand peisajul, apoi a dormit 3 ore jumate in pat (ok, admit ca eram si eu acolo rasturnata), acum seara si-a dat in petic un pic si-a sfarsit in wrap si de la 11 doarme. Nopatea nu face fitze de obicei, se trezeste (il trezetsc) o data sa pape si in rest e somn usor. Vedem maine ce ne mai asteapta.

Nu mai retin cine intreba, hemoroizii la mine au fost din cauza efortului si a presiunii bebelui la iesire, nu m-au durut, in schimb m-au enervat teribil!

Si tot vreau sa zic si tot uit, ca de-obicei, daca aveti minge de-aia mare e super truper la hatzait bebelul. In loc sa dai din maini si eventual din picioare, te asezi comfortabil pe ea si te hatzai cu bebelul in brate. Place si la mami si la bebe. Si daca mai scoti din aer, pui si de un exercitiu la muschi in timp ce bebe se hatzaie.

Si nu mai stiu ce mai ziceam, acu' merg la nani...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

Noce
Poate se hotarashte bebe Filip.

Multumim mamicilor care ne impartasesc din experienta lor cu bebe. Asa o sa stim cam ce ne asteapta. Si se observa, usor, usor, cum toate sunt mai grele la inceput , dupa care lucrurile se domolesc...

Se pare ca leutul meu e f incapatanat. Cand a vrut el sa iasa nu l-am lasat eu acum nu mai vrea el. Colul e moale si deschis in continuare dar capul lui bebe e inca mobil si nu mai apasa si nu mai e asa coborat cum era pe la 30 de saptamani, deci nu se shterge inca de tot colul si nici nu incepe travaliul (Ati inteles ceva?). Dr deja imi vorbeshte de inducere. Are cineva experienta cu asa ceva?


39+ Tudor Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

buna fetelor,

vad ca ati scris destul, trebuie sa citesc ca sa recuperezpana atunci va zic si eu ca ieri am fost la control, si bebelina era bine, lichid suficient, doar picioarele f. umflate si tensiunea cam mare ,14 cu 8; m am mirat ca de obicei o aveam 12 si acum de cand am picioarele asa umflate dar cred ca mi a crescut brusc cand am vazut ca desi eram prima la rand ,a intrat prima gravida care venise ultima, fara nici un pic de jena si fara sa intrebe nimic...asta e...pana vom atinge acel grad de civilizatie care trebuie, se pare ca mai avem destul...in fine......chestia importanta este ca , se pare pe 11 august imi voi cunoaste bebelina mult asteptata, dr. mi a spus de cum m a vazut ca m a programat pe 11 august pt. cezariana, ca i daduse raportul dr. Deva care i tinuse locul pe timpul concediului ca nu s a intors bebita si este tot in pozitie traversa;
acum mai merg martea viitoare la control si daca nu se intampla nimic inopinat, martea cealalta va fi cezariana; si sa vedeti coincidenta sau premonitie mai bine zis, deja eu imi ziceam ca daca ma va pune sa aleg o data, sa aleg data de 11 august pt. ca este o zi de sarbatoare



tuturor si o zi buna !

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit... sapt.37 cu Daria Nichola Miriam, INIMA, A INIMII MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Multumesc pentru agitate! Sper sa ii faca cu ochiul lui bb Filip si sa o ia spre exit! Pogos, multumesc de incurajare. Ieri n-am mai avut cutite , dar acum plec din nou la plimbare, sper sa reapara.

Mqqm, Grishca, Missy multumesc!
Bun pontul cu mingea, o sa-l tin minte.

Grishca, rabdare iti doresc! Prin asta am trecut si eu si iata-ma in s41. Poate suntem noi pregatite si fizic si emotional, daca leutii nu vor, nu-i scoti asa usor. Doar sunt vedete, se lasa asteptate. Sotul e in concediu de o sapatamana "ca sa ma ajute cu copilul". In curand se termina concediul si copilul nu a aparut .

Bibuga, AMR 2 zile!!! Sa vina bb sanatos!!!
Eu sunt in 41s si stau linistita acasa (atat de linistita cat poti fi dupa termen), mi-a zis dr ca daca vreau poate sa-mi faca inducere, eu aleg, asa ca am preferat sa mai stau, poate se declanseaza natural. Din cate stiu, acum la sfarsit nu mai cresc mult bebeii, 50-100gr pe sapt, eu pe asta ma bazez.

Dariaioanaxx, foarte buna data de 11 august dpv numerologic. Ne-ar fi placut si noua un 11 sau un 22, care per total data nastere sa dea 3 (astia-s norocosii). Deci, cezariana usoara, vine o bebita norocoasa si puternica!

Euphoria, Dianka, Motana, Buburuza, Monica, ce frumos povestiti voi acolo de puiutii vostri . Va multumim ca ne puneti in tema. Si eu mi-am facut un folder si tot salvez sfaturile mamicilor din odisee. Motana, eu cred (desi nu sunt inca mamica) ca natura functioneaza mai bine decat ne pricepem noi, poate Daria de atat laptic are nevoie, mai putin decat alti copii si ca sa nu te chinui cu surplus, atat produce si corpul tau. Multumim pentru sfatul cu lanolina, si tie si lui Mqqm, deja ati confirmat doua ca e buna, o cumpar si eu sigur.


41 Filip
dpn 20/25 iulie
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput