nasterea normala sau cezariana?

nasterea normala sau cezariana? | Autor: papimeu

Link direct la acest mesaj

acum m-am inscris pe acet forum si mi se pare extem de interesante discutille si parerile care le gasesc aici.impreuna cu viitorul sot ne gandim foarte mult sa avem un copil si as dori sa imi impartasiti din experientele voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns domneasca spune:

sa stii ca eu tio impartasesc pe a mea cu mare placere chiar daca nu e cine stie ce la mine a fost un caz cu ghinion am nascut anu trecut la prima mea nastere la 7 luni normal nu a fost dureros inafara ca am stat 3 zile cu dilatatii si contractii dureroase si apoi am nascut nu a fost zic eu usor dar nici greu nu a fost dar acuma am alta dilema eu eu la prima sarcina am nascut copilu mic de 1400 de gr si ma taiat rau tare de tot iar acuma ca sunt insarcinata in 39 de sapt si 2 zile toata lumea ami zice ca eu nu am sa pot naste normal cas prea mica de inaltime si jos si ca am burta prea mare eu am un metru 59 si am 54 de kg iar bebele meu are in jur de 2700 de gr poate mai mult sau mai putin dar nus ce sa mai cred oare am sa pot naste normal pana la termen sau nu?mie frica de cezariana serios nu vreau vreau normal cai mai bine oare am sa pot fetelor?mie frica zau numai la chestia asta ma gandesc si ma sperie gandu.ast sfaturi ajutatima plsssss.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Domneasca, in primul rand nu are nici o legatura marimea burtii cu greutatea copilului. Daca are la 39 saptamani 2,7kg este un bebelus mic, dar fiind la termen nu vei mai avea probleme cu prematuritatea. Inaltimea ta si greutatea sunt normale, probabil ca nu ai pus multe kg in sarcina. In cel mai rau caz ar conta diametrul oaselor bazinului, dar nici asta nu cred ca e confirmat. Cand am nascut eu, la spital era o chinezoaica putin ponderala, dar mica de inaltime, normal. A nascut un ditamai baiatul de 4kg, normal fara forceps sau complicatii. Nu-i lasa sa te opereze, vorbeste cu medicul tau, pregateste banii si pentru nasterea normala si cand se declanseaza sa ii dea sotul inainte. Te va ajuta pe perioada travaliului si daca Doamne fereste va fi vreo complicatie, se va trece la cezariana, dar trebuie sa incerci normal, mai ales ca esti la a doua nastere (sunt mai usoare). Si taietura mare nu-si avea rostul la 1,4kg...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_dinca spune:

Eu am optat pentru cezariana gandindu-ma initial ca este "fara dureri". Numai ca durerile au venit dupa aceea...

Privind alte mamici din salon, am observat o recuperare mult mai rapida la cele care au nascut normal. Majoritatea au reusit sa se ridice din pat in aceeasi zi, pe cand mie mi-a luat f mult timp sa fac cativa pasi. Cel mai greu mi-a fost sa-l tin pe bb in brate pentru ca ma durea f rau operatia.

Presupun ca sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti. Te-as sfatui sa-ti faci o lista cu ce e important pentru tine si sa te hotarasti dupa aceea.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Domneasca, bine se mai zice ca femeile insarcinate ar trebui sa fie surde la parerile celor din jur! bebe e micut, bine 2,700 e greutatea relativa, cu exactitate nu ai cum sa stii, burta pare mare in raport cu inaltimea si greutatea ta, deci nu mai baga in seama toate parerile. cum zicea si cineva inainte....n-au legatura kg cu conformatia bazinului. esti la a 2 a nastere, asta ar trebui sa simplifice lucrurile. tocmai pe asta se bazeaza si unii medici, pe frica viitoarelor mame. informatia e putere, asta sa nu uiti....
curaj si nastere usoara
39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Raspuns direct: nastere normala, in cazuri in care nu se poate sau sunt probleme: cezariana. Asta e parerea mea.


Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

exact! cum spune si makydenis

Mergi la inceput