Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(37)*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Fetelor, iarasi poveste!

V-am citit nostalgia anului trecut... Cate s-au mai intamplat de atunci! Ne-am inscris, rand pe rand, la odiseea celor 40 de saptamani, fiecare venind aici si povestind cateva clipe din viata ei. Pe langa o intreaga viata, aceste clipe de clapotat pe DC ne par doar cat niste secunde, dar lasa in noi toate, amintiri mai lungi ca anii. Vom tine minte sufletul atat de artistic, delicat si totusi puternic al Aylei, vom zambi gandindu-ne la dragoanca de Chatonel-metronom, vom povesti mai departe, foarte "exacte", nasterea razand by Aris26, vom cauta, poate, cizme mov, ca ale IlincaiM, sasha cu cei 3 indieni si acea poza mirifica, alb-negru de la nasterea lui bb-Petru, frumoasa Oliska cu emotiile si nerabdarea ei si desigur, la prima lectie de Paintbrush, vom invata pe prichindeii nostrii sa deseneze un morcov a la Gigelica20. Si multe alte amintiri, cate ceva de la fiecare dintre fete.

Despre mine... am venit aici la voi anul trecut, dupa ce povestisem deja la capitolul Mame si tati singuri/albumul parintilor singuri (II), paginile 5-6, si imi amintesc ca am primit multe "flori si imbratisari" de la cele dintre voi care "m-au lecturat" la acea data. Apoi, "la urma dar totusi cu voi", am nascut si eu, si iarasi v-am mai daruit cateva capitole de poveste...

Si iata-ma din nou, scriind...

Marti, pe 21 iulie, fiind ziua lui daddy, m-am gandit ca doresc sa-l sun pt un simplu la multi ani. Veti rade de mine, insa eu din noiembrie anul trecut ii pierdusem numarul de telefon, si pana acu marti nici nu am incercat sa il gasesc. Asadar, impreuna cu nasica lui bb3, cea mai tanara si frumoasa nasa din sud-estul Europei [12 ani, ati vazut-o in pozele de la botez], in noaptea 20-21 iulie am gasit, in vreo 2 ore, din link in link pe net, the daddy's number. Nu stiu daca la inceputul odiseei m-am prezentat complet, eu sunt inginer programator si, sometimes, chiar am talent de hacker!!!. Deci pe 21 iulie seara il sun, raspunde mirat [stia ca ii pierdusem numarul], ii spun "la multi ani", el "merci...", ceva clipe de tacere grea, cand amandoi am vorbi si n-am vorbi, apoi eu zic "bine, nu te mai retin, pa" si inchid. Probabil o fi zis si el un pa. Dupa tonul lui am dedus ca n luni de zile a fost destul de convins ca, la cerinta lui, eu am facut intrerupere de sarcina... Si parea ca asa va ramane, convins. Dar stupoare, a doua zi suna mobilul meu, am crezut ca este el... Raspund, aud o voce de fata. M-am prins instant ce va urma, un dialog intre ea, "logodnica" oficiala si eu, o amintire incomoda. Desigur, fata incepe brusc cu: "cine esti si ce vrei de la el?", eu: "dar tu?"... A urmat o discutie de juma de ora, in care ea a fost o mica Andreea Marin, adica a plecat de la statusul de inocenta si nestiutoare a povestii dintre mine si el, si a ajuns la a povesti ea mai bine ca mine tot ce s-a intamplat... Eu nu i-am dat apa la moara deloc, mult timp, doar o ascultam cum pe langa relatarile ei, tot repeta intr-una 3 chestii: "stiu TOTUL", "sunt fff sigura pe relatia mea cu el", "de ce l-ai mai cautat, ca nu cred ca doar pt un la multi ani, intelege ca esti mai mare decat el cu 10 ani, in timp ce eu sunt mai mica". I-am raspuns, cu frumosul, ca un om inteligent, cu cat stie mai multe, cu atat intelege cat de multe nu stie, ca nu ea e persoana careia sa-i explic de ce am dorit sa urez un la multi ani, si ca daca este atat de sigura pe relatia lor nu ar trebui sa isi consume minutele connex cu o simpla amintire din trecut. Eiii, si aici apare surpriza. Ea zise: "am citit impreuna cu el toate mailurile dintre voi si stiu ca urma sa intrerupi sarcina, dar, desi i-ai spus ca i-ai redat libertatea, el totusi are dubii. Deci, te intreb, ai facut vreun bb? Ai 3 copii in loc de 2?" In acel moment, am simtit ca, desi in continuare vreau sa ii las lui daddy impresia de libertate, totusi nu vreau sa mint despre existenta lui bb3. Asa ca am ales o cale de mijloc si raspund: "este adevarat ca din mai nu mai am 2 copii, ci 3, insa asta nu inseamna ca am nascut copilul lui". Ea, docta si sigura pe ea, zise: "din calcule cromozomiale [!!!] deduc ca este al lui". Eu nu voiam ca el sa afle prin ea despre bb, asa ca am raspuns: "Degeaba esti atat de sigura pe tine, insa te-ai gandit ca poate am infiat un copilas? Am spus ca am 3 copii, nu ca am nascut..." Cu vocea mea calma si didactica am bagat-o in ceata, ea: "aaa, daca ai infiat, atunci felicitari!" dupa care, nu a mai pomenit nimic de vreun bb si iarasi n minute a repetat chestiile alea de mai sus. Ea nu stia ca repetitia este intr-adevar mama invataturii, dar depinde la ce "materia scolara" se aplica :). Spre final mi-a zis ca totusi ma admira desi o enervez la telefon ca nu o scoate la capat cu mine, ba chiar cica o racai, si ca totusi, ea imi cere sa nu il mai sun pe el, pt ca el a ramas foarte marcat de relatia cu mine, il chinuie dubiile legate de sarcina, si ca e mai bine sa ne vedem fiecare de viata lui. I-am mai explicat inca 1 data ca rugamintea ei nu reprezinta nimic pt mine, atata timp cat aceasta discutie doar cu el ar fi fost domneste sa o port, nu cu ea. Ea a sperat ca macar in final ma va dobori spunandu-mi ca este ca si cum am vorbit cu el, caci si el este in camera, dar ca ea se exprima mai bine la telefon. Evident ca prima tentatie ar fi fost sa il cer la telefon sa verific, dar mi-am zis in sinea mea ca nici nu am nevoie de vreo verificare, important este ca, daca el inca are dubii dar nu cauta sa afle adevarul, insemana ca inca ii este frica, si in aceste conditii refuz sa vb cu el. Asa ca i-am spus ca nu ma intereseaza dc este acolo sau nu, stiu ce este in gandurile lui, iar discutia cu ea este redondanta, asa ca putem pregati finalul discutiei. Ea a mai incercat inca 1 data sa ma "lamureasca" sa nu il mai sun vreodata, eu la fel, inca 1 data am "lamurit-o" ca nu am nimic de negociat cu ea, si au urmat pa/pa.

Stiu ca primele voastre ganduri vor fi impotriva lui. Cine mi-a citit povestea de la capitolul parinti singuri stie ca desi m-a suparat, desi nu am fost si nici acum nu sunt de acord cu modul lui de gandire, totusi eu l-am inteles, si nu il urasc deloc. L-am iubit f mult, dar mai mult decat iubirea a fost sentimentul meu de fericire de a fi intalnit, in sfarsit, pe acel om cu care sa si iubesc, sa ma si potrivesc perfect pe multe multe planuri, si sa fiu si fericita. Acum am de la el acest bebelus frumos si dragastos, deci si mai mult nu l-as uri. Stiu ca macar acum, in al 12-lea ceas, cand probabil, el deja a aflat ca am 3 copii, ar trebui sa se miste pt a se lamuri ceva. Azi e sambata si au trecut 2 zile fara nici un semn de la el. :)).

Eu nu mai misc nimic. Consider ca am facut destul anuntand ca am 3 copii, iar el... tot nimic. Poate peste ceva timp, cand am sa ma simt mai mult "reprezentantul intereselor copilului" decat fosta lui iubita, atunci poate ma voi mai gandi. Deocamdata v-am povestit voua, il privesc pe bb cum doarme el asa frumos, trag aer in piept si respir putere, putere pentru munca de mama singura cu 3 copii, dar mai ales putere pentru a fi un om vesel si fericit!

Va pup.

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

anca_nicolae,
eu nu m-as baza ca el se afla intr-adevar in camera cind te-a sunat actuala iubita. nu cred ca ar fi avut ea tupeul asta, nu cred ca el ar fi rugat-o sa iti spuna sa nu il mai suni, nu cred ca ea ar fi insistat atit de mult pe cele 3 chestii pe care le-ai mentionat. Faptul ca a repetat la nesfirsit cit e de sigura pe relatia lor denota tocmai faptul ca e nesigura... iar pe mine zau nu stiu ce m-ar putea determina sa ii contactez partenerului foste prietene ca sa le impui capul.
Asadar eu nu sint sigura ca el chiar stie ca ai 3 copii, si daca stie, asa este, mingea este in terenul lui acum. Dar care ar fi interesul actualei lui prietene sa ii dea teme de gindire spunindu-i ca in viata ta exista acum 3 copii, cind ar putea sa o lase balta in speranta ca el nu va afla? Adica oricit de mult nu ti-ai dorit un copil, cind afli ca acesta s-a nascut tot se trezeste in sufletul tau o indoiala, o curiozitate, o farima de responsabilitate... si nu vad care ar fi avantajul prietenei lui in acest context.

Dar daca ai ales cindva sa fii o femeie puternica si sa te descurci singura, cred ca o poti face si in viitor...preferabil cu cit mai putin "ajutor" de-asta telefonic de la prietene geloase



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Anca, asa cuma spus si Pisi, tare nu cred ca individa i-a comunicat schimbarea din viata ta. Ba din contra ai bagat-o si pe ea in corzi si in tensiune, daca bb ar fi al lui.
Oricum pentru puterea de a creste 3 copii singura ma inchin si iti spun sa ai puterea sa treci cu fruntea sus peste toate damburile vietii.

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Am pus poze noi cu Grasu Contrabasu pe picassa.

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza
am vazut ca vorbeati de premergator, eu l-am folosit la Andrei, mai mult de nevoie, adica sa mai pot face si eu una alta in casa;pediatrul mi-a spus ca dupa 7 luni e ok sa- pun cate putin. El niciodata nu a mers pe varfuri..si a umblat foarte devreme singur

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ilinca-facem club?...si eu sunt o mare friguroasa, asa ca eu dorm si iarna si vara cu o plapuma, iar mariulcu o patura subtirica...mie imi era frig cu ce vroia el, iar el cica se "sufoca" cu plapuma mea...e drept, ca aici nu-s nici caldurile si nici frigurile din ro.
Dyana-uite ca nu-i situatia chiar asa neagra...cand veti reusi sa va mai odihniti, altfel vei vedea lucrurile...Eu, inainte de a aplica ce ti-am scris mai inainte, era f suparata pe sotul meu ca venea tarziu acasa.motivul: statul peste program la serviciu sau.....umblatul prin magazine dupa haine si jucarii pt bebe.Cu prima varianta mai era cum mai era, dar cand umbla aiurea dupa body no 100(exagerez putin cifrele) cand din alea 99 de acasa folosisem doar 9, turbam.Oricat incercam sa-i explic ca eu am nevoie de el acasa ca-s obosita sa ma mai ajute si ca lui bebe putin ii pasa de cumparaturile lui il vrea pe el-nu pricepea!!!Lui i se parea ca e vital pt copil ce cumpara el, nu vedea ca o face pt el ca asta ii dadea senzatia ca el contribuie asa cum se pricepe mai bine.Initial am facut tambalau, apoi mi-am dat seama ca de fapt lui ii e putin "teama" de copil...se juca cu el, il pupacea, il schimba, cand nu avea incontro......se lauda cu baietelul lui la toata lumea,dar daca se putea doar sa-l admire de departea era si mai simplu....Dupa ce am trecut la strategia bebe-tata si i-am apropiat lucrurile sau aranjat....Mai are el scapari rare prin magazine si acum, dar de data asta ma ajuta Alex, care e la usa cum suna interfonul: tata, eu si bebe mic te-am asteptat sa mancam impreuna si eu nu vreau sa ma culc pana nu ma pupicesti-si copilul tr sa se culce devreme!!!...dupa cum vezi, daca motivele disputelor nu sunt "grave" solutii se gasesc.....in timp.
Petra-eu am sarit(vorba vine)la 7 luni din patutut. Am strans toate jucariile, m-am urcat pe ele ai apoi m-ar ridicat usurel cu mainile si am aterizat in partea cealalta -in cap, bineinteles.Urmareste-l, dar sansele sa nu aiba complicatii sunt mari... Fetelor, sa nu puneti niciodata multe jucarii in patut ca nu se stie cand vor fi strangatori ca mine si gata tramlbulina.
Anca-amica actuala mie nu mi se pare o persoana f inteligenta(dupa discutia voastra)...Tot am vrut sa-ti spun ceva si am uitat:ai facut o alegere excelenta cu "nasica" lui bebe...copilul va fi extrem de mandru si legatura intre ei va fi "puternica"...poate o sa te dezamagesc "putin" cand o sa-ti spunca recordul e doborat de ceva ani buni (eu am fost nasa la o varsta mai frageda), dar sa stii ca finuta mea era si este extrem de incantata de "nasa ".ai mei au multi finuti si au relatii stranse cu toti, dar intre mine si finuta mea (acum studenta) e o relatie...fuzionala.
Mi-a cam pierit inspiratia...ma duc sa pregatesc trupa ca mergem in vizita la 2 baietei, care abia asteapta sa se joace cu un bebe fetita (cica)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Chatonel, multumesc.

Ce citesti? Eu folosesc tot mai rar laptopul aici, citesc in timp ce-l alaptez pe pui si cand doarme. Isabel Allende acum.

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)




pup si io pe bogdanel si pe mami lui!
M-am apucat de recitit Shogun, de fapt nu sint sigura ca am mai citit-o in viata asta, ca nu-mi aduc aminte nimic din ea

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Fetelor, Pisi, Floric, multam de gandurile voastre. Va simt foarte aproape de mine, pe toate !.

Legat de cazutul din pat, cum bine a spus Chatonel, cam toti copiii cad, macar 1 data... Ai mei Veronica si Tudor au cazut din carucior, respectiv pat sub 1 an. De fapt, exista 2 vorbe prin popor:
- mama ce se lauda ca nu i-a cazut nicicand copilul inseamna ca nu l-a crescut ea;
- loviturile copiilor sunt "moi", adica tehnic spus, forta de reactiune aparuta in urma impactului este f mica si corpul bebeilor este foarte elastic, de aceea 99% din cazaturi [mai ales cele in cap !!!] nu lasa urmari. Sigur, cazaturi de la distante acceptabile, nu mult peste inaltimea lor...

Andiroro, felicitari pt doborarea recordului de nasica tanara... si sa stii ca ai mare dreptate, deja intre nasica si bb3 este, putem spune, mare iubire. Dupa cateva zile de la botez nasica sta la noi, in vacanta, si e topit bb dupa ea :), mai ca sa fiu geloasa..., dar nu, nu sunt .

Intrebare [#3 try]: unde sa postez si eu filmulet cu bb, ca sa va fie voua usor sa le vedeti?

Premergator: idei pro si contra vad ca le stiti, eu cred ca dc nu se exagereaza cu el, este acceptabil, adica prin casa, mai ales cand mama are nevoie de libertate pt alte treburi, e ok, dar NU trebuie pus egal intre premergator si modul cel mai frecvent de joaca al copilului. La primii mei copii nu am avut, insa acum l-am primit cadou si poate o sa-l folosesc, insa asa, punctual...

Weekend placut!

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Am pus poze noi cu Grasu Contrabasu pe picassa.

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami


cam putine pozicile cu raru, mai vrem!!!

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Shogun rocks !

Moooor de caaaald !! Si pt azi s-au anuntat 38 grade (la umbra, fireste, ca asa se anunta la meteo) ! Azi-noapte Motanu nu mai putea de cald si a adus ventilatorul in dormitor...si cind s-a trezit asta mica si m-am dus la ea in camera nu mai reuseam sa adorm, ca transpiram ca un magar...

Denisamada, ma tot tineam sa-ti spun ca ma bucur ca Vulpone e mai bine; Liv poti sa intrerupi si sa ii dai iar 10-12 zile luna viitoare... si sa il tii din scurt cu deparazitarile externe.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput