Crema GANAJ

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu stiu sa fac frisca din smintina, imi iese minunata. si imi place ca e naturala, folosesc o smintina buna, nu foarte procesata.

so ... pot face cu smintina?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Buli te rog sa-mi spui si mie cum faci frisca din smintana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

tb smintina f proaspata, eu cumpar de la magazinul unei ferme.
e ideal daca o prind in prima zi, cind e subtire si dulce, fara nici un pic de gust acru.
pun in bol, adaug zahar, in ploaie, tot de la inceput si nu prea mult. nu stiu sa-ti spun cantitati, fac ochiometric. deci zaharul cu smintina proaspata le amestec cu mixerul. mai opresc din cind in cind sa verific consistenta. tb sa stea tzontzoroi pe palete. insa daca nu esti pe faza o scapi la unt. prima data e mai greu, apoi ti se formeaza ochiul si iti dai seama cind se formeaza virtejuri armonioase sub mixer ca e gata.
eu nu-i adaug nimic, daca o vreau aromata pun putin zahar vanilat, sau zahar cu aroma de rom.

doua zile e buna rau. mai mult ... nu mai e ce-a fost
www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

BULI,tie iti iese frisca intarita sa inteleg...pai pt ganache iti trebuie lichida si pusa pe foc impreuna cu ciocolata,deci aproape fiarta(pt ca eu stiu ca nu trebuie sa fiarba cele doua,doar sa ajunga la punctul de fierbere si trebuie luata de pe foc)...deci frisca intarita nu e buna pt asa ceva...de aceea este nevoie de cea lichida si fara zahar!!!




Before you judge me, try hard to love me.


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

da, mey, eu intrebam daca frisca lichida e aceeasi cu smintina ... nici prin cap nu-mi trecea sa pun frisca gata facuta pe foc

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Pai,nu-i aceeasi chestie cu smantana..eu te intrebasem ca am vazut ca explicai cum faci tu frisca din smanata,deci nu poti folosi aia ci doar frisca lichida,e diferita de smantana(cel putin aici la mine)







Before you judge me, try hard to love me.


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Anca,daca folosesti smantana de la Struga,iese o crema ganache minunata.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Miha, exact la aia ma gindeam si eu - pfiii, bine ca m-am lamurit

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

mireluta,
trebuie sa pregatesc un tort si m-am decis sa fie de ciocolata (cu crema ganache). pentru ca urasc frisca vegetala am cumparat frisca (lichida) de la milli (grasime 30%), n-am gasit ciocolata menaj asa ca am cumparat tablete de ciocolata neagra heidi (85%) ci ciocolata alba primola, ca sa fac tortul in doua culori. blatul il voi cumpara (ca e prea cald ca sa folosesc cuptorul!). ma gandesc sa insiropez blatul cu un lichior de cafea iar in creme sa pun doar ceva vanilie in crema alba si rom in crema de ciocolata. crezi ca ar fi util sa mai pun ceva oua...sau altceva ?? oricum, in interior voi arunca si niste visine din visinata. mai da-mi o idee ca vreau sa-mi impresionez mosafirii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Fetelor www.andanapan.ro/products/show_product.php?product_id=1351" target="_blank">ASTA-I smantana dulce pentru frisca(mai sunt si de la alte firme).Trebuie sa aiba peste 30 % grasime si sa fie foarte rece.Daca nu se intareste puneti cateva picaturi de lamaie si se face beton.
Nu folositi smantana normala ca nu iese.

Spor la treaba


MIRELAmami de doua zuze ANA MARIA si ANDREEA
POZICI

KG MELE

INTREBARI SI RASPUNSURI MONTIGNAC

Mergi la inceput