Crema GANAJ

Crema GANAJ | Autor: mireluta39

Link direct la acest mesaj

Ingrediente: 1l frisca lichida,600g ciocolata neagra.Se fierb impreuna intr-un vas de inox,la foc mic,si cand incepe sa se umfle,se da jos de pe foc.Se lasa la racit de pe o zi pe alta.
Este crema cea mai fina de ciocolata,din care,francezii fac renumitele trufe de ciocolata.Se foloseste la umplerea torturilor Joffre(in amestec cu frisca si arome)si la pricomigdale umplute.



www.blogulluiaurel45.blogspot.com


www.gatestesanatos.webs.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ciocolata musai neagra sau merge si de menaj am intrat pe blog dar nu sunt poze la praji ,nu poti pune niste poze ca sa stie omu ce gateste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Anita,gasesti ciocolata de menaj de 2feluri:tabletele mai groase sunt cu lapte,iar cele subtiri sunt de ciocolata neagra,are o concentratie mai mare de cacao.Din ea se face crema de Ganaj,se incheaga foarte bine si merge amestecata cu frisca batuta.Daca pui ciocolata menaj cu lapte,crema iese moale,nu se incheaga,n-o poti folosi la umpluturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

sar'na

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

E fff buna, eu numai d-asta folosesc la torturi. Si in reteta mea mai intra o lingurita de ness, iar toate ingredientele se fierb la bain-marie. Iar eu stiu ca se cheama crema Ganache.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

mai Mirelutza cam cita crema iese din ingredientele care le-ai pus tu? pt un tort e prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Anita,iti ajunge crema pentru un tort,cred ca-ti ramane sa mai faci si niste trufe de ciocolata pudrate cu cacao,sau sa umpli niste paleuri,fursecuri sau pricomigdale.Acum,depinde cat de mare faci tortul si cata crema pui in el.La cofetarie faceam crema din 3l de frisca si-mi iesea o cratita de inox de 6l,plina pe 3sferturi.Se pastreaza foarte bine in frigider,pentru ca si frisca si ciocolata au termene mari de garantie.Foarte bun iese si tortul de bezea sau bezele umplute,cu crema asta(erau foarte cautate la noi), dar nu uita sa-i pui cat mai multe arome(dupa gustul tau):vanilie,rom,coniac,esenta de portocale.Daca pastrezi crema la frigider si s-a inchegat prea rau o readuci la temperatura camerei incalzind-o putin pe foc.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

www.gatestesanatos.webs.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

mireluta!! (39)
am vrut sa-ti trimit un mesaj personal...pagina ta gatestesanatos (daca e a ta...) mi-a dat niste idei pe care as fi vrut sa le discut "in particular". dar cum...?? poate imi sugerezi o posibilitate, evident daca esti de acord sa porti un dialog privat. daca nu...nu ma supar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Da,Manon,si site-ul si blogul sunt ale mele,amindoua sunt in faza de inceput.Imi poti lasa un comentariu pe site www.gatestesanatos.webs.com (la pagina de blog) sau chiar pe blogul meu www.blogulluiaurel45.blogspot.com (Aurel e numele sotului meu),imi lasi adresa ta de email(daca vrei),si eu iti trimit un mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

frisca lichida inseamna smintina?
ca mi-a cam neclar

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

nu tocmai, e o smantana speciala. scrie pe sticla/cutie...
se poate face frisca si din smantana, eu am facut, dar e mai pretentioasa operatia ca daca nu esti atent(a) te alegi cu o frumusete de bulgare de unt dulce. daca vrei sa faci frisca din smantana, iti recomand ca in momentul in care ai obtinut consistenta si aspectul specific sa opresti mixerul ca altminteri...in doua secunde se face totul bulgare pe tel si nu mai ai ce face.

Citat:
citat din mesajul lui buli

frisca lichida inseamna smintina?
ca mi-a cam neclar

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput