Ai grija ce-ti doresti, ca ti se poate indeplini

Ai grija ce-ti doresti, ca ti se poate indeplini | Autor: petrean

Link direct la acest mesaj

Am sa incep si eu sa-mi scriu povestioara nasterii celor 2 minuni gemene..Aveam 27 ani, si un baiat de 1,5 ani, cand ne-am decis ca ar fi bine sa mai avem un copil, dupa care sa imi pot continua cariera. Am considerat ca e mai bine sa fie mai apropiati ca varsta, ca se vor iubi, si nu vor fi gelosi.Bun si facut..au inceput sa treaca zilele....pana cand m-am trezit ca-mi intarzie CM. Mi-am facut un test, si culmea, a iesit o liniuta. Nu am fost suparata, nici bucuroasa, ca mi era oarecum teama de ideea de a creste 2 copii relativ mici deodata. CM tot nu venea, am facut al doilea test, a iesit o liniuta, si liniua de control..f putin vizibila. Am mai stat vreo 4 zile, pana am refacut testul..si au iesit 2 liniute foarte clare..tin minte..ca era un adevarat razboi inauntrul meu...fericire...bucurie...disperare...frica...toate sentimentele veneau de-a valma..si abia acum ma intrebam oare cum voi putea sa ma descurc cu 2 copii, si cum va fi viata noastra.
Nu am mers imediat la doctor, ca aveam un drum programat in concediu in Ardeal, si am hotarat sa merg cand ma intorc. Bun si facut, am mers in concediu, si la intoarcere mi-am facut programare la dr cu care nascusem primul copil. Stiu ca toti au fost fericiti ca vor mai avea un nepotel..(nepotica)...si se bucurau pentru noi. A venit ziua cea mare, primul control...am ajuns la dr..si m-a intampinat razand, intrebandu-ma cati copii vreau sa fac(cu el nascusem si primul copil)...am raspuns foarte sincer, ca ne mai dorim unul..si gata. M-am intins pe pat, a pus gelul pe burtica...si..a inceput sa se uite; la un moment dat s-a oprit....m-a privit...si a spus"cati copii vrei?2?"2 ai"...si a intors ecranul ecografului catre mine...nu am sa uit nici acum..socul avut, am vazut doi saci embrionari, aveam 10 saptamani, sarcina gemelara...Imi aduc si acum aminte..ca parca era ieri..m-au navalit trairi ce nu le poate simti decat o mama care afla ca are gemeni..si nu se astepta...fericire, durere, contradictie...mi-au dat lacrimile..am amutit..si auzeam ca prin vis..ca dr mi-a spus"du-te acasa, vorbeste cu sotul tau..si ma suni". Nu stiu nici acum cum am iesit din cabinet...stiu doar ca la un moment dat mi-am sunat sotul si i-am spus"avem gemeni"la care el a raspuns "foarte bine"...stiu ca am inceput sa anunt rudele(soacra, mama)care au ramas socate la aflarea vestii. EU eram cea mai contrariata, nu stiam de ce..cum unde..dinc e cauza..erau milioane de intrebari care ma nelinisteau. Stiam cat de greu mi-a fost cu Andrei, ca nu am avut ajutor, ca pana la 4 luni nu a dormit o ora in 24, si ma navaleau amintirile....si clipele acelea de stres enorm. Ma gandeam constant cum voi putea sa cresc 2 odata..si ce ma voi face daca vor fi la fel de rai ca Andrei.A trecut timpul, si singurul care m-a sprijinit si-mi dadea putere era sotul meu, care spunea mereu ca ne vomd escurca, ca nu putem renunta daca Dumnezeu ni i-a dat.
Mama era impotriva, in sensul ca mereu spunea ca nu ma voi descurca, nici fizic, nici material, soacra la fel, intr-un cuvant..toti in afara de mine si sotul meu. Pana la 12 sapt cand s-a mai putut face avort(dupa cum mi-a spus dr)s-a dat un razboi launtric cumplit..plangeam singura...noaptea..sa nu ma vada sotul meu..si ma gandeam, daca chiar voi putea face fata. Stiu ca au tercut saptamanile..si am inceput sa-i ador pe cei doi ghemotoci care cresteau in burtica mea, incepusem sa-i povestesc lui Andrei ca va avea 2 fratiori, si incepuseram sa ne obisnuim cu totii. Mereu auzeam vorbe de genul"nu vei duce sarcina,vor avea probleme, vei naste 2 copii foarte mici.."si cate si mai cate minunatii, insa am decis sa merg inainte si sa sfidez orice comentariu aiurea. Mi-a fost foarte greu, eu fiind foarte slaba si mica..stiu ca din luna a 6-a dormeam cate 3 ore pe noapte, din cauza durerilor infernale de burta(intinderea ligamentelor)...nu mai aveam chef de nimic..eram obosita..insa..speram sa duc cat mai mutl sarcina. Cu fiecare saptamana trecuta imi era tot mai greu. Stiu ca la 4 luni am aflat ca avem 2 baieti..si cand am isit de la dr i-am spus sotului care ma astepta cu Andrei in masina."daca iti spune o veste"...raspunsul lui a fost"orice..numai nu-mi spune ca sunt tripleti"i-am spus ca avem 2 baieti..si s-a bucurat..oricum noi ne doream orice, fara pretentii, important era sa fie sanatosi. Asa am ajuns la 39 sapt+5 zile, si probabil mai duceam sarcina insa o raceala luata de la fiul meu mi-a declansat travaliul...mi-am culcat copilul seara la 10..imi aduc aminte ca era foarte marait..si abia vroia sa adoarma(parca presimtea ca plec)..si la cateva minute mi s-a rupt apa...am sunat dr, am plecat la spital si la ora 1 jumate s-a nascut primul baiat, Vlad. Ce a urmat, a fost un chin teribil, travaliul s-a oprit, exosta riscul ca al doilea copil sa moara...si m-au chinuit...incercand sa-mi provoace nasterea. Imi amintesc si acum..ca l-au scos pe catalin vanat, fara viata..si ca am inlemnit..am vazut cum toti se agita..sa-l reanimeze..si cand i-am auzit tipatul..am plans ...de durere...de liniste..de tot.Eram cat de cat linistita ca s-a terminat cu bine. Au tercut groaznic momentele de atunci..si pana dimineata cand mi-am vazut copiii cu mine in rezeva, sanatosi. De atunci..stiu...ca ...Dumnezeu ni i-a dat sa ne lumineze viata, sa ne intregeasca familia pe deplin. Mi-e greu uneori, insa cu sigurnat mi-ar fi fost greu toata viata daca as fi renuntat la ei. ACum, nici soacra nici mama nu mai vor sa recunoasca ca au fost impotriva..deh.."dupa razboi multi viteji se arata"..insa stiu ca baietii mei au fost de la inceput niste luptatoti..au luptat cu viata, au luptat cu prejudecatile, si acum sunt mai iubiti decat orice copil de pe pamant(asa-si lauda cioara puii). Andrei ii adora, mereu ii pupa si se roaga sa creasca sa aiba parteneri de joaca. Lumea ne admira pe strada..asa cum eu admirat candva parintii de gemeni..si inainte sa-l avem pe andrei..ma gandeam mereu cum o fi sa ai gemeni. Acum Dumnezeu ni i-a dat..si stim cum e sa ai gemeni. E o minune sa vezi doua ghemotoace razand, sa-i vezi chicotind..rostogolindu-se..si cate vor mai urma...
Speam sa ne dea Cel de Sus sanatate sa putem sa-i crestem asa cum trebuie.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
www.ziarulactualitatea.ro/copii.html" target="_blank"> suntem cei mai frumosi copii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Felicitari! Sa-ti traiasca cei trei feti frumosi!
Oau! Sarcina cu gemeni pana la 39 de saptamani si!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Bogdana, ai 3 baieti minunati. Ai fost o graviduta eroina, esti o mama eroina, pe care o apreciez si... o invidiez (stii tu invidia aia, in sensul bun).
Chiar daca e greu, si bucuriile sunt duble (sau triple?).
Felicitari! Ma bucur ca ai scris povestea nasterii.
Sa cresteti mari si sa fiti toti sanatosi, sa va bucurati de familia minunata pe care o aveti!


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Multumesc Roxie, Monicalove you

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

FFF frumoasa povestea voastra!Felicitari!

Imi imaginez ce a fost in sufletul si mintea ta dar ma bucur ca ai fost tare si n-ai cedat la vorbele celor din jur! Tot respectul pt voi!

Sa fiti puternici si-n continuare, sa va bucurati de cei 3 feciori, sa-i vedeti mari, la casa lor - iar tu sa fii cea mai fericita soacra cu 3 nurori !

Felicitari inca odata pt minunea dubla si multa sanatate!


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Cum a intrat Andra in viata mea...
Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Petrean, fff frumos povestesti! Si gandeste-te ce veselie va fi in casa voastra de Craciun! Te invidiez (in sensul bun!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ce poveste frumoasa..........sa-ti traiasca baietii, imi inchipui ca nu ti-e usor, dar pe cand mai cresc putin, o sa ai casa plina de joaca si de rasete, esti o mamica implinita si fericita acuma, sa va dea DD multa sanatate!
Ai dus sarcina pana la aproape 40 de saptamani cu gemeni??? Wow, cred ca le-a fost tare bine la caldurica

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bravo, Bogdana! Sa fiti fericiti - asta trebuie sa fie rasplata pt curaj.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Sa iti traiasca piticii , sa se faca mari si sanatosi

Aveti o familie superba



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Noi doi si maimutzica
Exploratoru' Bitzu'
M-am nascut de ziua mea!!!
Poveste siropoasa
www.TickerFactory.com/weight-loss/w6inu1h/" target="_blank">
Sa revenim la normal
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU !


Impreuna vom reusi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

petrEan- superba povestea. mi-au dat lacrimile citind-o pentru ca imi aduc aminte in parte trairile tale din perioada sarcini. felicitari capritzo cu trei iezi! sa fie sanatoshi si fericiti ...si voi langa ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

ce frumos Sa-ti iti traiasca baietii, si sa iti aduca numai bucurii!! Chiar o sa ma mai gandesc inainte de a-mi dorii ceva, si eu visam gemeni inainte sa o am pe Adriana, dar acum nici macar inca unul nu ar incapea la noi in casa sau buget...Cu timpul, cine stie, vom vedea!

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)
Suparici de 2 ani
Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput