lipsa sexului in casnicie la 28 de ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

balanta , e ok daca tu ai gasit in caznicie alte valori si ca barbatul tau are grija de casa si de copil. dar acest lucru nu e valabil in caazul corneliei al carui barbat sta degeaba pe net.
Totusi balanta eu nu pot sa cred ca se poate sta 5 ani fara sex.. Este absolut anormal din pct de vedere bilogic , iar daca relatia ta este asa si pe tine te multumeste , go on, dar nu trebuie sa o consideri ca etalon pentru relatia corneliei.. O casnicie fara sex ( in conditiile in care nu sunt factori de sanatate la mijloc ) ESTE ANORMALA. si tot anormala va ramane indiferent cat de mult iti jura sotul pe biblie . oricum macar e bine ca il intretii macar ca bona si menajera asa ca tot face si sotul tau ceva util in casa.
Nu trebuie sa te justifici fata de mine de ce il crezi si cum ti-a jurat pe biblie... Pur si simplu este relatia ta si daca tie iti este confortabil psihogic sa crezi ca totul e ok este pur alegerea. Eu doar mi-am expus parerea din exterior la aceasta problema pe care eu o consider imposibila (5 ani fara sex)
Mie imi pare rau ca exista astfel de probleme si casnici iar ce am spus e doar parerea mea si nu intentionez sa ranesc sau sa supar pe nimeni.
Eu una din punctul meu de vedere nu as putea sta intr-o relatie fara sex satisfacator, fara intelegere si fara dragoste. Eu nu as putea accepta sa am un barbat care nu aduce bani in casa sau care nu face nimic.Un sot ca al corneliei nu este un exeplu ok pentru copil. CE VA intelege fata ei? Ca e normal ca barbatul sa stea ca trantorul toata ziua pe net si ca ea cand va fi mare o sa aiba un sot pe care o sa l intretina sa nu faca nimic? In aceste conditii e mai buna o bona si asigurarea de batranete la azil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

marius . poate exista astfel de cupluri dar acestea sunt relatii ANORMALE , iar in cazul corneliei poate fi altceva mai "normal" la mijloc. ( ca de exeplu vreo vecina sau ceva amante virtuale..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82


Totusi balanta eu nu pot sa cred ca se poate sta 5 ani fara sex..


si calugarii ce fac? sau barbatii vaduvi/singuri care nu isi gasesc o partenera si nu pot apela la relatii pasagere sau prostituate.
dar la femei? cunosc o femeie singura de 7 ani, i-a murit sotul, este singura, nu a avut nici un partener in toti astia 7 ani. Sotul ei a fost bolnav mult timp inainte sa moara, deci ani buni in timp ce traia sotul nu avusese sex.

Nu cred ca a zis nimeni aici ca o relatie de cuplu de 2-5 ani fara sex e o normalitate..dar exista cazuri (ex: cand ambii sau unul din parteneri e supraponderal, cu diabet iar celalat cu un libido extrem de redus etc...iar Balanta a zis clar ca aceasta relatie nu ii este simpla sau comoda si nu ii ofera satisfactie.

In fine... Cornelia, pe unde esti? tu ce zici? ca vorbim singuri aici :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

liliana,vezi, iar ai tras concluzii gresite...eu faceam referire ca sunt atatea topicuri la care au aparut sfaturi cum ca daca esti maritata,ai copil,exista intelegere dar nu exista sex, el ar fi mai putin important comparand cu celelalte.
Pentru mine este F.IMPORTANT, numai ca undeva , candva, cineva pe aici ma trimitea la plimbare cu libidoul meu la maturitate.
Am spus eu undeva care sunt valorile mele in casnicie?
Am spus eu ca sunt multumita de situatie?
Ia intoarcete la topicul "ralatii extaconjugale" si ai sa vezi opinia mea si cate exemple am de genul asta.
Asa cum spune si Mindy,am o pritena care pur si simplu nu a gasit nici un barbat pana acum cu care sa mearga in viata alaturi si nu a facut compromisul numai pt sanatate si are 9 ani de cand nu a pus mana un barbat pe ea si are 46 de ani. Mai am o amica care are 38 de ani si de cinci ani la fel,si nici macar nu simte lipsa.
Si cunosc si barbati,cunosc pe cineva care a divortat si nu a mai vrut sa auda de femei nici in plan sexual de 3 ani.
Sotul meu nu este bona,pt ca baiatul meu la 22 de ani nu mai are nevoie de suzeta si nu are grija de casa pt ca am o femeie care vine o data pe saptamana acasa. Am spus ca isi poarta singur de grija, isi spala, isi calca, isi face de mancare si ma mai ajuta si pe mine in afacerea mea daca chiar nu mai fac fata uneori.Poate foarte bine sa se intretina daca ramane singur.
Nu stiu de ce vezi tu unele relatii anormale...stii cate femei au proble dinferite de sanatate si nu mai fac sex cu sotii lor,nici macar din datorie conjugala? Crezi ca isi mai pun problema de sex satisfacator?
Am doua pritene cu cancer de col uterin si nici nu si-au mai pus problema de viata sexuala si nici nu le intereseaza cum isi rezolva problemele barbatii lor.
Probabil nu stii tu cate probleme au unii si ca situatiile ANORMALE sunt mult mai multe si mult mai normale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Balanta este o femeie inteleapta, o femeie care a postat lucruri interesante aici pe DC si pe care o citesc cu placere. Este greu sa poti intelege ce spune ea, dar cu un minim efort si fara prejudecati , in final ii dai dreptate.

Balanta, iti stiu povestea.
Povestea ta nu se compara cu a Corneliei. Deloc. Singurul numitor comun este lipsa vietii sexuale, atat. Cauzele difera, oamenii implicati in aceasta disfunctie difera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Nu am parte de sex, nu comunicam...cu toate astea ne iubim!
Este obisnuinta nu dragoste , nu iubire. Dragostea presupune intelegere, comunicare, prietenie, satisfactii...Aici nu vorbim despre cei bolnavi, normal ca esti alaturi de partener daca Doamne fereste are o problema medicala si nu esti absurd sa ceri ceva ce nu poate pentru o vreme sa-ti ofere.
De multe ori ma gandesc cum multe cupluri se casatoresc doar fiindca in jurul nostru asa se face. Toata lumea "trebuie" sa fie casatorita si sa faca copii. Si multe cupluri sfarsesc intr-o nefericire crunta. Dar stau impreuna fiindca asa "trebuie"! Cum de nu exista si o regula pentru viata in general: trebuie sa fim fericiti, trebuie sa ne bucuram de viata si sa tinem cont si de treburile astea nu doar de regula "trebuie sa fim casatoriti".
Ce ne invatam copiii, ca trebuie sa fie casatoriti si sa ramaana cramponati in insatisfactii sau in nefericire doar fiindca si vecinii stau la fel. Sau le spunem sa faca pasul cu mare grija si sa rupa cordonul daca treaba nu merge?
In jurul meu mai mult de 50% din cupluri sunt nefericiti si nesatisfacuti si totusi stau impreuna. Gresit mod de a vedea lucrurile (parerea mea) si sper sa-i insuflu copilului meu o doza de ciudatenie - sa nu vea sa fie ca ceilalti sa aiba curajul sa-si faca viata asa cum doreste.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Deus ai perfecta dreptate, se cheama obisnuinta, respect si dependenta de orice alta natura. Nu vezi ca de fapt asta se promoveaza peste tot ca iubirea se transforma in cele enumerate mai sus? Eu niciodata nu am inteles ce are iubirea cu respectul si obisnuinta. Eu nu cred ca daca nu mai iubesti un om ii doresti raul sau nu il respecti sau nu mai grija de nevoile lui.
Poti sa-ti intelegi partenerul, poti vorbi cu el, poti fi prieten dar nu e musai sa il iubesti. Cate fete nu ajung la varsta biologica care vin aici si posteaza ca il iubesc dar vreau altul care vrea familie si vad eu, daca avem aceleasi valori poate apare draguta de ea dragostea.
Deus chiar tu crezi ca toti barbatii si toate femeile stau sa isi puna problema daca mai iubesc sau nu?
Ce spui tu e perfect adevarat...dar nu le stim de la inceput experimentam, experimentam si dupa cum ne duce valul "postam".
Acum cativa ani buni eram satula de "iubire" si vroiam atasament si siguranta....acum nu mai imi pasa de astea, vreau iubire ca ma usuc.
Avem etape, stadii, unele le inlocuiesc pe altele,ne transformam.
O sa putem sa ne educam copii asa cum spui peste multe generatii...cand barbatul roman va descoperi ca femeia e o partenera de viata si nu ia locul mamei.
Nu o sa-ti vina sa crezi cati barbati mi-au spus ca tot ce conteaza pt ei e sa aiba o sotie care sa stie sa tina casa ca ce nu ii ofera ea isi iau din alta parte. Si nu sunt tocmai de varsta mea....ci se apropie de media celor ce posteaza aici.
Nu vrem si nu putem privi adevarul...dragostea si iubirea poate exista daca este pasiune si pasiunea trebuie sa te stradui sa o oferi si sa muncest pt ea...daca apar pretextele ca sunt probleme de stress, sanatate,job si cate se mai scriu(fac exceptie tragediile)nu mai e loc de pasiune si dragoste...iubirea presupune sa oferi mereu fara sa ti se para ca obosesti...si zau Deus, cati oameni sunt capabili de asa ceva.
Unii nu recunosc, unii nu simt, unii nu isi dau seama, unii stiu dar nu mai vor,altii vor dar nu mai au de unde si uita asa se ajunge la ce spuneai tu "ca trebuie si ca esti in rand cu lumea".
Stii Deus, eu daca regret ceva cu adevarat regret ca nu m-am cunoscut cu adevarat si ca am lasat garda jos si m-am "prostituat" acceptand "valori morale" care nu sunt ale mele si nu simt ca fiin nevoile mele si asta de frica de a nu fi izolata de societate.
Acum e pe undeva tarziu sa fac greva...am si obosit...lupta din creierul meu m-a sleit si acum viata ma traieste pe mine si nu eu pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

balanta : ce bine ne-am simti daca nu am obosi sa speram!
cu toate am visat in adolescenta ca vom avea parte de povesti de dragoste ca in filme, ca noi nu vom ajunge ca "ceilalti" si totusi o mare parte, eu spun ca poate mai mult de 70% din cupluri, au parte de BINE primii doi, trei ani, dupa care, parca se angajeaza la o firma unde nu se simt bine dar fiindca nu gasesc altceva mai bun sau nu le aduce cineva pe tava ceva mai bun, raman acolo cramponati in nefericire pana la pensie! Asta-i oare normalul societatii? De acord ca nu-ti cladesti fericirea pe nefericirea celorlalti, dar din cate stim SIGUR, avem doar o singura viata! si de aia ne batem joc?
Sincer nu ne casatorim cu cel pe care-l luam de barbat ci ne casatorim cu ideea pe care ne-o creeam in cap si suflet despre partener! Ideea care se destrama destul de repede dupa casnicie cand trebuie sa invatam sa iubim si sa convietuim cu noul/noua persoana din casa.Unii reusesc, altii nu.

Referitor la subiect - indiferent pt ce motiv nu faceti sex, indiferent, fiindca el nu face nimic si sta la calculator ceea ce denota faptul ca nu-i pasa, as pleca azi de langa el. Nu as mai sta sa-l plimb la medici si sa "comunic" cu el nici o clipa. Trenul a plecat in timp ce el statea pe net.


„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina86 spune:

pareri, pareri, cui dam sfaturi? cornelia mai esti cu noi?

Mergi la inceput