cat costa un laptop bun?

cat costa un laptop bun? | Autor: olim

Link direct la acest mesaj

salutare
am si eu o rugaminte la cei care se pricep la calculatoare, adica inteleg mai mult despre ele
sora mea ma roaga sa ii cumpar un laptop bun si ieftin, dar nu stiu la ce sa ma uit, si nu am idee cat is preturile acasa, ca sa merite sa il cumpere de aici.
Spuneti-mi va rog frumos la ce sa ma uit, si daca are importanta firma, ca unii zic ca cel mai bun e acer altii hp, ea este studenta si vrea unu calculator bun, dar nu cel mai bun de pe piata.
va multumesc anticipat orice sfat e binevenit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Salut...

In ceea ce priveste alegerea unui notebook, iata cum stau lucrurile , pe scurt :)

Numele de firma costa. Dell, HP isi pun cel putin 50 Euro in plus doar pentru nume. Marele favorit al anului asta e Acer sau Toshiba. Acer are o oferta acum extraordinara din punctul meu de vedere. Pentru o suma de 52 Euro fara TVA = aprox. 62 Euro cu TVA obtii un pachet promotional: Geanta, mouse optic si GARANTIE EXTINSA 3 ani. O chestie super!
Toshiba vine cu o alta oferta. Asigurare No Matter What, adica notebook-ul tau se va repara sau inlocui in cazul unei defectiuni, indiferent de defectiune sau cum a apparut aceasta (este o taxa in plus tot in jurul sumei de 60 Euro cu TVA).
Pentru un notebook decent poti sa pregatesti in jur de 530 Euro cu TVA inclus. Pentru un notebook cu ceva pretentii in jur de 600 Euro cu TVA inclus. Depinde foarte mult la ce va fi folosit. De oobicei net, messenger, filme, muzica... in jurul sumei de 550-600 Euro e OK.
Grija foarte mare in schimb la locul achizitiei. Garantia sa fie Internationala (in cazul in care il cumperi din Spania si-l trimiti in Romania). Oricum mi se pare ca nu exista o diferenta intre preturile din Spania si cele din Romania, la notebook-uri , cel putin. Merita sa-l cumperi din Romania. Si inca ceva... evita pe cat posibil notebook-urile cu sistem inclus. Sistemul inseamna un plus de 40 Euro inclus in pret. Notebook-urile "free DOS" sau "Linux" au imbunatatiri de cei 40Euro, iar pentru instalarea unui Windows gasesti pe cineva pentru catziva zeci de RON.

Daca vrei si variante de configuratie (ce procesor, cat RAM, ce HDD etc) spune-mi si pot sa detaliez.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

laura multumesc mult pentru informatii
am gasit un hp 15.6 ecran, procesador intel dual core t4200 grafica ATI HD 453 cu 512 MB, 4096 mb de memorie DDR2, disc dur de 250G sistem Windows Vista Premium,telecomanda, lector de tarjete 5 in 1.
Pretul e 559 de euro la reducere, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ia-l! E bun ca si configuratie si in comparatie cu ce preturi sunt aici, e si rentabil.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

sora mea nu vrea hp ca zice ca is foarte proaste
vrea acer ca zice ca alea is cele mai bunecica modelu 4810t-353 sau 5810t .
oare chiar asa slab e hap mie mi-a placut tare mult.
sper sa nu te stresz prea tare laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Eu am un hp si sunt ff multumita.

Bine, nu ma pricep sa dau detalii, sa iti spun ce are si ce nu ... si eu am cerut sfaturi la vremea aia tot aici, pe DC, si mi s-a spus ca e bun. Si l-am gasit atunci la reducere €450,00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Acer 5810t ... asta inseamna:
1. Parti bune: Procesor SOLO inseamna timp de lucru fara alimentare 220V mult mai mare (pana 15%). Voltaj mai scazut pentru memorii ca sunt DDR3. Viteza mai mare la memorie DDR = 1066MHz si PRETUL e in jur de 28 milioane RON cu TVA
2. Parti proaste: Procesor SOLO inseamna capacitate de prelucrare mai mica. Viteza mai mica la procesarea de informatii (gen compilare sau prelucrare video). Latenta mai mare la memoriile DDR3 (adica aceste memorii prelucreaza mai greu informatia). Chipset video integrat Mobile Intel GS45 Express Chipset care inseamna viteza mai mica la video.

HP-ul gasit de tine:
-are placa video separata ATI, asta inseamna RAM liber,adica viteza mai mare.
-are procesor DUAL CORE = 2 nuclee de procesare... de 2 ori mai bun decat SOLO (ma rog... e aproape de 125% mai bun nu chiar 200%)
- are 4 Gb de DDR2 care are latenta mica;

Parerea mea: ia HP-ul! Iar despre afirmatia "HP-urile sunt f. proaste.."na, eu nu as merge pe generalizari asa, mai ales ca HP este o firma mare, recunoscuta. Un plus e ca au achizitionat si firma COMPAQ si au unit cele 2 tehnologii, devenind chiar mai de incredere acum.




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ia un Apple It rulz!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

laura multumesc mult despre sfaturi, am sa ii trimit mesaj sorei mele cu ce mi-ai zis, acum de ea depinde, dar cred ca pana la urma o sa imi iau eu un hp ca tot am nevoie de un calculator, si multa lume zice ca e o oferta super buna.
abramburika, am inteles ca la voi in italia is foarte ieftine calculatoarele, e adevarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

xio am inteles ca apple e fff scump doar pt ca e aple, nu si pentru prestanta care o ofera, plus ca sunt programe care nu sunt compatibnile, asa am inteles de la un vecin care are un pic habar, ca trebe in format special, plus ca sericiu tehnic e ffffff scump.
vreau ceva mai normal, oricum multumesc de sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

eu am avut un HP si il recomand. Se incalzea insa cam tare. Acum mi-am luat un Toshiba si e destul de bun. E un raport ok pret/calitate.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput