Fierbinte:Cel mai bun tort Diplomat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleopatra09 spune:

O intrebare pt Mireluta39: gelatina se dizolva in prealabil, nu? cum? cat timp? in ce? as vrea sa incerc si eu tortul acesta dar gelatina asta imi da batai de cap...stiu eu ce stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Nu,Cleopatra,nu se dizolva in prealabil,ci o amesteci direct cu ouale,zaharul si laptele.Urmezi intocmai reteta.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Cate grame are un plic de gelatina in romania? Ca sa stiu sa aproximex aici cu ce gasesc. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Carmenbr,un plic de gelatina are 10grame,plicuri de la Dr.Oetcker.O lingura este exact un plic.Incearca sa faci tortul si te asigur ca nu te vei satura de el.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu am o reteta de tort diplomat foarte buna, cu care nu dai gres niciodata si e foarte usor de facut. Puteti vedea reteta, imagini, sectiune la tort si explicatii aici:
reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/torturi-cu-imagini-f4/tortul-meu-diplomat-t621-90.htm

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damdam spune:

Revin si eu cu o intrebare cam tarziu... Caut o reteta de blat de diplomat, sa iasa alb asa cum iese in cofetarie. Banuiala mea e ca nu se pun galbenusurile ca sa iasa asa alb, dar astept confirmarea si poate si retata. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

blatul ala alb e cu praf de oua in loc de oua reale. deci nu stiu cat de buna e culoarea aia albicioasa.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Oauu,acum am citit si eu reteta,si imi par enorm de multe 16 oua si 6 plicuri de gelatina pentru 1 kg de frisca.reteta ce o am eu e si mai simpla si iese garantat.si gelatina o innmoi in apa rece,apoi o pun pe bain marine cat sa se dizolve si apoi o las sa se racoreasca putin inainte de a o amesteca cu restul ingredientelor .Voi reveni cu reteta ca acum trebuie sa las locul la Pc

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Mirela, faceti amandine la cofetarie? Daca da ne poti spune si noua reteta de glazura. Am incercat diferite retete si nici una nu mi-a iesit casanta ca cea de la cofetarie.
Multumesc

Oana mama lui Tudor (24/07/02) si a lui Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui damdam

Revin si eu cu o intrebare cam tarziu... Caut o reteta de blat de diplomat, sa iasa alb asa cum iese in cofetarie. Banuiala mea e ca nu se pun galbenusurile ca sa iasa asa alb, dar astept confirmarea si poate si retata. Multumesc anticipat!


Poti face un blat cu compozitie de pandispan,iar galbenusurile le freci cu zeama de la o lamaie. Incredibil pt unii, dar zeama de lamaie albeste compozitia si blatul nu mai iese galbui/crem ci alb.
SUCCES


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput