Fierbinte:Cel mai bun tort Diplomat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

mindy, daca nu ai o forma "profesionala" pentru tort pui o folie transparenta in cratita in care pregatesti tortul,asezi cu grija piscoturi de sampanie de jur-imprejur, torni toata compozitia dupa reteta / retetele recomandate de fete si deasupra pui in forma de grilaj piscoturi de sampanie. nu le insiropezi!!. pui tortul in frigider pana a doua zi si cand rastorni vei obtine un suport destul de consistent si aspectos, asemanator unui blat. piscoturile vor fi la baza tortului. ornezi, imbraci cu frisca, ma rog...inspiratia sau gustul fiecareia.
daca ai o forma detasabila, pui piscoturile tot asa, grilaj, de la inceput, eventual si pe marginile formei (va arata spectaculos) si apoi torni compozitia. pe marginea formei de tort se pot pune, in loc de piscoturi, felii subtiri de portocala (fara coaja), kiwi...

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

dar nu are nici un fel de blat? nimic de copt in cuptor? eu tin minte tortul de cofetarie avea un strat inalt de crema alba inchegata cu fructe in ea, intre doua blaturi subtiri si insiropate.
Sau ala nu e diplomat?

nu am facut niciodata nimic cu gelatina, orice cu gelatina mi se pare complicat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Va multumesc mult pentru intrebarile puse si-am sa va raspund scurt la toate: tortul este foarte usor de facut,nici eu n-am stiut ca gelatina poate fi fiarta direct in compozitie,dar dupa ce lucrezi intr-un laborator de cofetarie afli multe secrete.Si nu se fierbe in clocot,ci la bain-marie,atinge cam 60grade.Cand crema sta pe lingura ca o smantana,e gata,o pui la racit,amestecand din cand in cand.Si apropo de lingura:1lingura de gelatina=1plic de gelatina Dr.Oetcker.Acasa fac tortul din 8 oua cu 3 plic gelatina.Ouale,da,se pun cu totul,intregi,iese tortul mai bogat,mai consistent.La cofetarie fac cantitati mari,din cate 112 oua,le punem in multe forme de tort,mai mici sau mai mari,de 1,5kg sau de 4-5kg,la congelator.Apropo de frisca,va mai spun un secret:frisca ce-o folosim se numeste MEGLE,pentru cofetarie ne vine in cutii de 10 litri,dar acasa iau MEGLE la 1 litru,si la 8 oua bat doar jumatate de cutie.E cea mai buna,e cremoasa,se bate si se tine bine.Nu ca Hulala sau frisca praf.La batere mai puteti picura 100ml apa rece la litrul de frisca.Se pot pune si piscoturi sau blat sus si jos,se poate pune si ness in jumatate din compozitie si iese tortul in straturi albe si crem(maro deschis),multe cliente prefera asa,dar mie imi place diplomatul alb cu multe fructe proaspete si stafide.Am zis ca sunt scurta in raspuns si m-am intins.Sper ca v-am raspuns intrebarilor si voi reveni si cu alte retete si secrete ale maistrilor-cofetari din Pitesti.Pentru ca doar daca daruiesti din tot sufletul,vei primi si tu la randul tau inzecit.


www.gatestesanatos.webs.com

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Multzu Mireluta, Manon cu piscoturi ar fi excelent.

Musai sa il fac si eu odata sa ii dau pe spate pe americanosii astia.. ca asa ceva pe aici io nu am vazut.
Tin minte sora mea baga in el si branza de vaci pe langa fructe, iesea bestial..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

mirela sa traiesti ca ne dai asemenea ponturi ,daca nu stim ceva la o prajitura putem apela la tine? te rog sa-mi spui cum face-ti eclerele ca sunt tare bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Mindy,nu stiu ce fel de frisca se gaseste in USA,dar,oricum,trebuie sa fie o smantana dulce lichida cu peste 30%grasime,si pentru a pune si branza dulce in compozitie,injumatatesti cantitatea de frisca.Ex:in loc de 500g frisca batuta,pui 250g branza dulce si 250g frisca batuta.


www.gatestesanatos.webs.com

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Da,Anita,daca stiu,va raspund cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

trebuie sa sti doar lucrezi la cofetarie sau acolo nu se fac eclere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dar amandine fac??? De ani de zile caut o reteta de amandine ca la cofetarie si nu gasesc

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ai dreptate Ina cu amandinele DA trebuie pusa reteta daca o stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Mindy, ai facut tortul? Spuneai ca ,din cauza gelatinei,de teama ca nu-ti iese,n-ai incercat pana acum sa faci tort diplomat acasa.In final l-ai facut?


www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput