recuperarea dupa operatia de hernie de disc

recuperarea dupa operatia de hernie de disc | Autor: bobocel_07

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema.Mama mea s-a operat de hernie de disc acum 2 saptamani si de o saptamana este acasa.La plecare din spital medicul care a operat-o i-a spus ca doua saptamani dupa operatie sa nu se dea jos din pat decat la toaleta si cam atat.In rest nici o alta lamurire despre ceea ce ar trebuie sa faca dupa astea 2 saptamani.Ma poate ajuta cineva sa imi explice ce a facut dupa operatia de hernie de disc si la cat timp si-a reluat activitatile zilnice?Multumesc anticipat.

alexia_07

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Chiar nu stie nimeni?Ajutati-ma va rog.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

alexia eu sunt operata de dubla hernie de disc, sindrom coada de cal...
dupa cateva saptamani de la operatie...nu mai tin minte cate dar nu multe am inceput tratamentul de recuperare: kineto plus masaj la spitalul 10...dupa 3 luni am inceput sa conduc si dupa 6 am anchilozat iar ...am facut din nou kineto..si fac anual..si aucm fac desi au trecut 10 ani...ma rog am alta hernie e mai complicat
sanatate multa mamei tale

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Buna alexia,

Socrul meu s-a operat in martie si i s-a spus sa stea la pat 10 zile. Apoi i-au scos firele. Cand a plecat din spital i-au aratat cateva exercitii pe care trebuia sa le faca zilnic la vreo 4 zile dupa operatie. Le-a facut aproape o luna, dupa care a mers la kinetoterapie si a contiunuat cu gimnastica medicala. Acum este f. bine, face exercitiile aratate la spital plus cateva mai noi invatate la kineto cam o data, de 2 ori pe saptamana.
Ai grija sa nu stea in frig, sa nu care greutati, daca ridica ceva sa fie egal distribuit in ambele maini si sa-si mentina o musculatura buna in zona sirei spinarii, mai exact sa fie lucrati muschii paravertebrali.
Trebuie sa mergeti la un cabinet de recuperare medicala si ei va vor indruma, sau sa mai faceti o vizita la medic si sa intrebati mai multe. Cine a operat-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

tocmai am aflat ca sotul meu trebuie sa se opereze de hernie de disc... deci o sa stau pe aproape, sa "fur" toate informatile pe care le scrieti...

multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

alexia eu sunt operata de dubla hernie de disc, sindrom coada de cal...
dupa cateva saptamani de la operatie...nu mai tin minte cate dar nu multe am inceput tratamentul de recuperare: kineto plus masaj la spitalul 10...dupa 3 luni am inceput sa conduc si dupa 6 am anchilozat iar ...am facut din nou kineto..si fac anual..si aucm fac desi au trecut 10 ani...ma rog am alta hernie e mai complicat
sanatate multa mamei tale

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze




Eu am hernie de disc, deci multumesc pentru acest mesaj
Multa, multa sanatate iti doresc si cand ai timp, te rog sa ne povestesti despre cum a debutat la tine, dc te-ai operat si cum a fost imediat dupa si mai ales cum a fost in sarcina

AlexaIoana,

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

mamagiuliei a debutat din copilarie cu o scolioza, apoi scolioza dubla ...pe urma parestezii..o semipareza la volan...si in sfarsit s-a prins cineva ce aveam de fapt(fusesem la multi, multi dr renumiti pana atunci): hernie de disc..la 21 de ani ..apoi operatie, recuperare, din nou la pat..etc..in timpul sarcinii..a fost nasol..dureri mari, imi mai amortea un picior pe urma altul etc..dupa nastere la o luna am facut a treia hernie de disc...nu vreau sa ma mai operez...fac kineto si incerc sa indur, din pacate la piciorul stang cam din iarna a ramas amortita o bucata...cam asta...intreaba-ma ce mai vrei sa stii si iti spun ...sanatate multa

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Fetelor a trecu aproape 1 luna de la operatie si mama nu mai suporta sa mai stea in pat.Vrea sa isi reia activitatile zilnice de gospodina iar medicul care a operat-o nu a lamurit-o prea bine dupa cat timp o sa poate sa se aplece caci deocamdata nu are voie.Peste o luna trebuie sa mearga la control si sigur o va lamuri atunci dar ea nu mai are rabdare vrea sa stie de acum caci s-a plictisit sa stea in pat.Pupici si multa sanantate.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Fetelor a trecu aproape 1 luna de la operatie si mama nu mai suporta sa mai stea in pat.Vrea sa isi reia activitatile zilnice de gospodina iar medicul care a operat-o nu a lamurit-o prea bine dupa cat timp o sa poate sa se aplece caci deocamdata nu are voie.Peste o luna trebuie sa mearga la control si sigur o va lamuri atunci dar ea nu mai are rabdare vrea sa stie de acum caci s-a plictisit sa stea in pat.Pupici si multa sanantate.

alexia_07



Perioada de repaos dupa operatie este extrem de importanta pentru reusita operatiei.

Mama mea a fost operata de curind (in aprilie)...ei i-a spus sa nu faca NIMIC in casa cel putin 3 luni pentru ca recidiveaza. Avea voie doar sa se plimbe (incet, in pasul ei) cit putea de mult...de preferabil de citeva ori pe zi si in rest stat in pat la orizontala. Putin pe canapea (pozitia sezut pune prea mult presiune pe coloana).

Nu am lasat-o nici macar o zi sa se ocupe de gospodarie...o zi doua de gateala si spalat pot complica viata mai tirziu si degeaba s-a operat. Cele mai multe cazuri ce herie care revine se datoreaza faptului ca n-au avut rabdare.

In orice caz, pe viitor oricum nu va avea voie sa ridice nimic greu (ei i s-a spus nimic mai greu de 1 kg), nici sa stea aplecata, nici sa se rasuceasca prea mult.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibivaly spune:

Salutare tuturor Eu am un caz mai ciudat anul trecut au inceput simptomele:urinari foarte dese usturimi disconforturi la canalul urinar plus dureri in zona anala senzatie deasa de a avea scaun tot felul de simptome ciudate .Am consultat foarte multi doctori .urologi.proctologi.neurolog.si alti am facut multe tratamente in zona anala, etc multe analize rmn prostata foarte multe ,doctori nu stiau ce sa imi mai faca nu vedeau de unde vine problema mea pana am dat de un uroolog care ma trimis la o doctorita rematolog,, cand a vazut setu de analize pe care al facusem de-a lungul timpului sa speriat si mi-a zis baiatule tu in proportie de 85% ai hernie de disc -sindromul coada calului acesta da simptomele mele cica ,acum urmeaza sa fac alt rmn la coloana si dupa rezultat cred ca osa urmeze operatia .......am cheltuit o groaza de bani degeaba pana acum ...va rog sa ma scuzati pt povestea mea dar nu am cu cine sa vb problema asta ...ideea este ca as vrea sa ma lamuriti si pe mine daca chiar acest sindrom poate sa imi dea asa fel de simptome totusi mi-se pare ciudat ??? va rog sa ma iertati

Mergi la inceput