Dislexia copilului

Dislexia copilului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Dislexia este o dizabilitate a invatarii care poate afecta capacitatea unei persoane de a citi, scrie si uneori de a vorbi. Dislexia este cea mai frecventa dizabilitate a invatarii la copii si persista de-a lungul intregii vietii. Copiilor care au dislexie le este greu sa invete sa citeasca desi merg la scoala, au cel putin un nivel mediu de inteligenta si li se ofera oportunitati adecvate de invatare. Este cauzata de un defect al capacitatii creierului de a traduce imaginile primite de la ochi sau de la urechi in limbaj inteligibil, fara a duce la probleme de vedere sau de auz. Iata totul despre dislexia copilului - de la Desprecopii.com:

www.desprecopii.com/info.asp?id=1805" target="_blank">Dislexia copilului
www.desprecopii.com/info.asp?id=1806" target="_blank">Semnele si simptomele dislexiei
www.desprecopii.com/info.asp?id=1807" target="_blank">Cum este diagnosticata dislexia?
www.desprecopii.com/info.asp?id=1808" target="_blank">Cum se trateaza dislexia?




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Fetelor, tot citesc zilnic mesajele voastre cautand noi metode pentru copilul meu. Baietelul meu are 6 ani.Este in tratament de peste 2 ani pentru epilepsie mioclonica si in noiembrie anul acesta vor fi 2 ani fara crize. Intre timp tot facand diverse investigatii au aparut ca potentiale pb.: sindrom hiperkinetic, sindrom Asperger, tulburari instrumentale toate in observatie.In aparenta, cine nu ii cunoaste pb. zice ca e un copil normal.
De peste un an incerc sa il invat literele si numerele.Daca literele a reusit sa le invete (dar numai asociate cu o imagine, de ex: A de la avion), cu numerele nu am nici o sansa. Am folosit toate metodele cunoscute de mine: jocuri, CD, carti diverse desene si imagini.Nu reuseste sa memoreze nimic si nici sa numere de la 1 la 10.
Am nevoie de sfaturile voastre .
Multumesc si tot respectul pentru mamicile care lupta cu problemele copilasilor.
Ella.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
subiectul s-a mai dezbatut pe acest forum.Eu l-am gasit mai demult, din intamplare. Poate iti va fi de ajutor.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127228&SearchTerms=nu,stie,cifrele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga ra-mi-ella, asa cum ai vazut a invatat literele asociindu-le imaginii. Deci intuitiv. La fel se lucreaza si pentru numere. Cu obiecte reale sau imagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Multumesc betiana. Inca ne mai luptam cu problema asta. Mai are de invatat pe 5,6,7 si 9. Inca nu le poate retine. Progresam lent de tot desi muncim mult, dar macar se vede ceva.
multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si fata mea in conditii de stres mixeaza enunturi...e o foma usoara de dislexie, am observat in cadrul concursurilor scolare si invata sa-si controleze starile...uneori se intepeneste int-un cuvant banal...efectiv se blocheaza...acum sare la ceva evident pt a reusi sa iasa din capcana... deci sunt forme si forme ale dislexiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

ramiella nu-i gaseste inca utilitatea...fetita mea a invatat sa numere aproape de 6 ani, zilele saptamanii spre sfarsitul clasei intai iar pe la 8 ani a reusit sa se pozitioneze in timp (ieri, azi, maine, poimaine)...intreband-o de ce nu a invatat mai repede mi-a raspuns sec:nu m-a interesat. Este clasa a 6-a, a terminat clasa a V a cu media generala 10, a mers la faza nationala la olimpiada, are o logica extraordinara dar daca nu e interesata de ceva chiar nu invata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Gratiela, ma gandesc cu ce crezi tu ca o ajuta pe ra_mi_ella ultimul tau post ?? Stii bancul cu : tanar, frumos, destept, bogat, nu vand nimic, doar ma laud .

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Sibylle m-ai facut sa zambesc.
Ce sa zic? M-am mai calmat. Le luam incetul. Culmea e ca stie sa faca adunari si scaderi pana la cinci fara nici o problema, multe alte chestii de matematica merg foarte bine, multimi, insa inca nu tine minte 6,7,9. Si degeaba am incercat cu asocierea, cu jetoane, cu CD, nu merge si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hipopas spune:

Gratiela a vrut sa sublinieze ca trebuie starnit interesul pt. invatare, gasind o utilitate, numai ca s-a pierdut cu altele.
Ca s-a oprit la cifra 5 pot sa mai gasesc o explicatie. Intrebarea mea este cum a invatat cifra "8" fara sa invete 5,6,7 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

El singur a zis ca 8 seamana cu doua cerculete, a scis pentru gradinita o pagina intreaga cu nr. 8 si nu l-a mai uitat. Ce e curios e ca fara sa-l invat deloc face adunari si scaderi pana la 5, dar restul numerelor tot nu le retine.

Mergi la inceput