somaj tehnic

somaj tehnic | Autor: dimoi

Link direct la acest mesaj

buna,
sunt noua pe acest forum si as avea si eu nevoie de ajutor.
Firma la care lucrez ne obliga sa intram in somaj tehnic un anumit nr. de zile din luna.Eu am acum 17 sapt si in august o sa am 2 sapt concediu de odihna.Poate cineva sa imi spuna cum e mai bine pt mine:sa imi iau concediu medical sau sa intru in somaj tehnic.Din cate stiu eu cu somajul tehnic imi va fi mai mic brutul si implicit imi va fi mai mic salariul in prenatal si apoi indemnizatia.
Va rog sa ma lamureasca cineva daca poate!
Merci!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

E preferabil concediul medical ,e tot 75% dar se platesc contributii mai mici sau deloc si rezulta netul ceva mai mare.Si netul conteaza la indemnizatie ...

MONI 34s+ SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimoi spune:

Merci Moni!
asa ma gandeam si eu ca brutul va fi mai mare la concediu medical si voi lua ceva mai mult la concediu prenatal,bani care imi vor afecta si indemnizatia.
Am inteles ca automat cu somajul tehnic imi va scadea si brutul-asta e problema mea de fapt.
Luna trecuta am stat 4 zile in somaj tehnic si brutul mi-a scazut cu 300.Eu nu prea inteleg cum se calc sau care e diferenta ca stai 4 zile in somaj tehnic sau 4 zile in concediu medical...
Poate exista cineva care stie exact cum se calculeaza sa ma lamureasca.

Mergi la inceput