Calendarul gradinarului vesel :- ) 9

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Petra, whitewash e varul nostru. Aici in sud se pare ca il mai folosesc oamenii, cred ca mai mult cei care au animale, dau pe pereti si poate pe jos acolo unde tin animalele, sa dezinfecteze.
Poate gasesti pe internet o sursa, sau cauta magazinase independente in zona ta, trebuie sa aiba cineva.

Tala cred ca-ti zice bine Olympia. Gazonul din fata casei mele are mereu multe buruieni, ca sintem pe colt, linga un parc si pe aici bate mereu vintul. Acolo folosesc inseticid obisnuit, dar cind il diluez adaug sapun lichid. Inspre gradina vecinului vrei sa plantezi copaci sau gard viu? Nu mai stiu cum se numeste al nostru, creste foarte inalt si des, ramine mereu verde, daca vrei ii fac o poza.
Noi trebuie sa schimbam copacul din fata casei, ca s-a tot rupt la fiecare furtuna. Acolo avem nevoie de ceva rezistent la toate intemperiile, din cite am studiat Chinese Pistachio indeplineste conditiile.
Am inceput sa culegem primele smochine, yummy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Olympia, acum am inteles. Referitor la ce am stropit, o singura data a dat soacra-mea cu ceva antipurici (nu mai tin minte) dar oricum l-a spalat ploaia repede si am rugat-o sa nu mai stropeasca pt ca altfel imi cumpar din piata si e acelasi lucru. Cat despre pir, voi incerca. Doar ca pana acum m-am apucat de 4 ori sa smulg buruienile si n-am reusit niciodata sa termin treaba pana m-au napadit iar. Ma gandeam si eu ca daca totusi as fi plantat ceva s-ar fi intamplat ca in zona in care am cultivat legume si tot plivind locul n-au mai razbit.
Ramona, multumesc de sugestie, ma documentez
multumesc mult de sfaturi

incerc sa aflu cum pun linkul la albumul picasa, sa vedeti ce dezastru e acum (dar ce frumos va fi la anul )

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:



http://picasaweb.google.com/lacramioarab/CurteaSiGradina?feat=directlink

sper sa functioneze

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Hai Tala, ca-i foarte frumos! L-am admirat si pe gradinar...
Daca ai de gind sa plantezi unde e pirul eu zic sa iei un strat de pamint de acolo, cu ocazia asta scoti si radacinile. Noi asa am facut in curte si am adus pamint proaspat ca asta era oricum amarit.
Sau incearca varianta sugerata de Olympia (parca), sa le sufoci cu o folie de plastic sau ceva de genul asta. Merge si mulch (help, nu mai stiu cum se traduce!). Acum depinde ce vrei sa faci in locul ala, ca daca nu pui nimic tot apar buruieni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mulch e oare rumegus, Ramona?
Tala ti-am vazut pozele si puiul mic de gradinar si gradina si nu-i deloc dezastru cum zici! La mine printre brazde, buruienile-s inalte de ma rog sa n-apara serpii, ca salamandre am deja!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Hai Tala, ca-i foarte frumos! L-am admirat si pe gradinar...
Daca ai de gind sa plantezi unde e pirul eu zic sa iei un strat de pamint de acolo, cu ocazia asta scoti si radacinile. Noi asa am facut in curte si am adus pamint proaspat ca asta era oricum amarit.
Sau incearca varianta sugerata de Olympia (parca), sa le sufoci cu o folie de plastic sau ceva de genul asta. Merge si mulch (help, nu mai stiu cum se traduce!). Acum depinde ce vrei sa faci in locul ala, ca daca nu pui nimic tot apar buruieni.

Lume multa, oameni putini

multumesc de incurajari...Ideea cu folia o citisem eu dintr-o carte dar trebuie sa mai aduc pamant inainte pt ca este exclus sa sap dupa radacina pirului (am incercat asta si cred ca mai aveam putin si ajungeam la panza de apa)Ma gandeam sa pun iarba in prima faza dar in perioada in care nu am voie sa calc pe gazonul care creste ma vor napadi iar buruienile.
Oricum deja e f cald si s-a uscat pamantul, nu-mi mai ramane decat sa cosim si sa aram pamantul.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Mulch e oare rumegus, Ramona?
Tala ti-am vazut pozele si puiul mic de gradinar si gradina si nu-i deloc dezastru cum zici! La mine printre brazde, buruienile-s inalte de ma rog sa n-apara serpii, ca salamandre am deja!

Pene colorate... cate putin din toate!

ar fi bine sa fie rumegus pt ca mi-ar fi usor sa fac rost de el (cred ca afana si pamantul (am cautat traducerea pt mulch dar spune doar 'strat protector')

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, mulch e rumegus nu atit de fin, cel special pentru gradina. Daca pui un strat mai gros functioneaza ca bariera pentru buruieni si ingrasamint natural. Ca sa functioneze mai bine pune intii un strat de ziare (usor udate, sa nu le zboare vintul pina termini operatiunea).
Uitai sa adaug ca se pastreaza mai bine si umezeala, nu mai trebuie udat atit de mult. Eu pun vara printre flori, altfel multe dintre ele mor din cauza caldurii. Iarna ajuta daca ingheata pamintul, daca pun mulch peste bulbii sensibili nu mai e nevoie sa-i scot din pamint. Ma rog, asta nu cred ca-i valabila in Romania, unde ingheata de-adevaratelea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala
ar fi bine sa fie rumegus pt ca mi-ar fi usor sa fac rost de el

Tala, nu e nici un dubiu ca e rumegus, dar nu din ala ca faina de la fabrica de mobila, ci bucatele. Eu stiu ca rumegusul asta mai mare se traduce "talas". Uite un linkul in care sunt si poze, ca sa stii exact ce cauti. Acolo ii spune "aschii de lemn biomasa", eu zic ca e o descriere foarte buna:
http://www.woodbusinessportal.com/rom/Mesaje/Aschii-de-lemn-biomasa_id-101430.html

Cum spune si Ramona, talasul are f multe avantaje in gradina, in afara aspectului decorativ. Acum e strat protector si anti-buruieni, iar cand vei sapa pamantul mai tarziu, influenteaza pozitiv calitatea solului, fiind materie organica (celuloza) cu valoare nutritiva pt pamant. Ce nu stiu e daca materia prima pt talas are f mare importanta, aici stiu ca predomina mulch din brad si cedru, deci esente moi.

Pentru bururieni si eu iti recomand amestecul cu otet si sapun de care s-a mai pomenit. Eu folosesc o reteta luata de pe internet care contine si sare de bucatarie (~ 4L otet, 1 cana de sare si o lingurita sapun lichid de vase). E f eficient, dar trebuie stropit cu atentie numai pe buruiana, caci topeste tot. Multi colegi de serviciu folosesc si ei acum reteta asta de ierbicid organic, dar mai mult pentru iarba crescuta in pavaj si pe langa borduri.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Foarte interesante explicatiile, Ramona si Krissy
De unde se procura mulch-ul asta? La Walmart o avea?
Cred ca pun in curte sa nu ma mai inunde bucurienile, am o portiune cu pietricele si tot cresc buruieni.. mai bine pun rumegus din asta ca e pe parti.. daca ma lasa barbatu sa stric peisajul

Mergi la inceput