Angajata noua direct in concediu maternitate

Angajata noua direct in concediu maternitate | Autor: simic

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi in urmatoarea situatie.

Un patron are 2 firme. O angajata a intrat in luna iunie 2009 in concediu maternitate insa patronul doreste sa inchida firma pe care figureaza ca angajata. Se poate sa fie salariata transferata pe cealalta firma si acolo sa-si "inceapa" activitatea direct cu concediu maternitate? Adica o incadrez din 1 iulie pe noua firma si sa figureze direct in concediu maternitate? Baza zilnica de calcul pentru medical o consider pe cea care reiesea de la vechea societate?

Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie, dar as avea mare nevoie de sfaturi.

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, poate fi angajata cu contract de munca pe noua firma si in acelasi timp sa fie in concediu de maternitate. Pentru baza de calcul, vechea firma va elibera o adeverinta catre noua firma cu salariile persoanei pe ultimele luni.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e chiar asa.... in perioada concediului de maternitate contractul de munca nu poate sa inceteze fiind suspendat.
Procedural:
1. Revine cu data de x la serviciu
2. Decizie de incetare a CM cu aceeasi data X
3. Contract nou cu aceeasi data X
4. Concediu medical din data X in continuare

OBLIGATORII:
revenirea la serviciu, reluarea contractului vechi . decizia de incetare a contractului vechi si asa mai departe... chiar daca angajata nu va lucra efectiv circuitul actelor este obligatoriu.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simic spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Marius[/b], Multumesc in mod special. Recunosc ca esti prima persoana la care ma gandesc cand am nevoie de un sfat pe parte de salarii-desi e prima oara cand cer un sfat aici, dar am urmarit alte raspunsuri de ale tale. Meriti cu siguranta multe multumiri -nu stiu cate persoane ar face asta pe gratis si intr-un mod profesional.

Mergi la inceput