preturi curatenie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

albinutzza, sunt multumita de doamna pe care o am, vine la noi de un an si jumatate si inca ne intelegem bine. din pacate are toate zilele ocupate pentru ca mai merge la 2 familii.

pentru toata lumea: eu am angajat-o pe baza unui anunt in ziar, unde mi-am prezentat pretentiile si pretul oferit; a venit, mi-a cerut putin mai mult decat scrisesem eu la ziar, i-am dat un set minim de indicatii si inca de la prima sedinta stiu ca ne-a impresionat. nu stiu cata lume are incredere in astfel de angajari, eu merg cu teoria mea ca toti oamenii sunt buni cu mine. este chiar o doamna de incredere si faptul ca i-am acordat incredere de la inceput a magulit-o si a facut-o sa vina cu placere la noi (cred eu).

androix, tehnica doamnei mele este urmatoarea:
- cand a venit prima oara la noi a facut curatenie generala intr-o camera, ordine in celelalte, aspirat, sters pe jos, spalat baia, calcat rufe
- data urmatoare a luat la puricat urmatoarea incapere
- si tot asa pana le-a terminat pe toate. la noi camara si debaraua fac cat 10 camere pentru ca sunt depozitarele centrale ale casei
- odata baza fiind facuta, acum doar trebuie sa o intretina si cred ca de aceea ii este mai simplu.
- cand ne apropiem de sarbatori vine cu aceeasi tehnica; cu o luna inainte incepe sa frece serios camera dupa camera si sa intretina restul.

Bineinteles ca:
- mai exista nemultumiri
- mai descoperim colturi nesterse, praf pe sub obiecte nemiscate din loc saptamani la rand
- o mai rugam sa insiste prin anumite zone
- nu-i place baia si acolo are randamentul cel mai scazut

Iata cam ce face ea la o sedinta normala:
- intra direct in bucatarie, dus gunoiul, spalat vasele, biberoanele, etc, aranjat vasele, spalat aragaz, spalat scaun masa copil, maturat
- ajunge apoi in camara, unde verifica ce fructe si legume mai avem pe stoc, ce ni s-a stricat, etc, mai aranjeaza cratitele dupa un sistem numai de ea stiut
- urmeaza sufrageria unde strange canapeaua, pune lenjeria de pat la aerisit, aranjeaza si sorteaza jucariile (papusile la papusi, lego la lego, jucarii mici in sertarul de jucarii mici - ma rog, un sistem creat de mine), sterge praful, da cu aspiratorul, strange alte cani, vase, biberoane pe care le-am lasat acolo, face ordine, strange lenjeria de la aerisit si o pune la locul ei
- ajunge in dormitorul 1, cel mai ordonat, unde ia lenjeria si o scoate la aerisit, scoate si lenjeria patutului de copil o schimba/scutura (ea stie ce-i face dar arata ca nou), sterge praful, inclusiv pe TV si computer, aranjeaza hainele care sunt pe-afara si le pune la loc in sifonier sau la murdare, da cu aspiratorul, baga lenjeria la loc
- dormitorul 2 aceleasi operatiuni
- baia, unde spala (sau pretinde ca spala) baia, chiuveta, WC, aranjeaza perii, sampoane, machiaje si alte lucruri, sterge oglinda.

La final matura holurile si spala gresia pe holuri si in bucatarie.

Odata facute astea se apuca de calcat, si calca, si calca...noi avem multe pentru ca am mentionat ca suntem multi.

Cand face curatenie generala, muta paturi din loc, spala geamuri, da jos perdele, etc. Le mai face si atunci cand vede urme de maini pe ele, pete, etc.

Si stii ca si noi avem bebelusi, deci ordinea nu se mentine multa vreme, dar se vede. Ea vine luni si vineri, adica inainte si imediat dupa weekend. Deci noi sambata si duminica facem dezastru, luni vine ea si face ordine, ordine pe care bona reuseste sa o mentina in timpul saptamanii, cand oricum cea mare merge juma de zi la gradi, vineri iar ne aranjeaza si ne incepem weekendul intr-o atmosfera de vis.

eu nu carcotesc, ii respect munca si stiu ca eu n-as face-o mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

O, Doamne, Ymca, vreau si eu o femeie ca a ta! Mersi de raspuns asa detaliat, nu stiu cat bine mi-a facut mai ales ca ai zis de la inceput ca mai are 2 familii si nu mai are timp.

Anna, multumesc si tie pentru raspuns si pentru oferta. Cred ca ai dreptate totusi: greu e sa faci singura, greu sa dai bani si sa nu-ti placa rezultatul. Esti campioana la calcat! Mie imi trebuie 15-20 de minute la o camasa, cred hmmm chiar ieri am calcat un munte, o sa ma cronometrez data viitoare. Nu mai zic de femeiea care iti calca tie sa calce 7 camasi intr-o juma de ora??? E mega tare!

De exemplu acum mi-am dus copiii la bunici ca sa fac curat in casa si nu-mi vine sa ma apuc

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta_2009 spune:

buna ziua am si eu o intrebare locuiesc intrun apartament cu 2 camere in buc si vreau sa fac curatenie genarala vreau si eu sa stiu cu cat se plateste o femeia(la particular)pe zi sau pe ora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix


Bai deci eu sunt total depasita: cum termina frate si calcat si 3 camere in 5 ore??? Mie, la 2 camere o curatenie temeinica (adica nu doar un aspirator ci si ordine si spalat pe jos si sters praful, spalat chiuveta, cabina dus, wc la baie) imi ia o zi intreaga.



Simplu: fluiera dupa Mr Proper si... gata! Termina in 5 ore!

www.youtube.com/watch?v=gWqj6Twzd5Y&feature=related" target="_blank">THAT's ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Am o tanti, de 7 ani vine la noi, Ilunko...4 camere...de la 8 dimi pana la 5 dupamasa, calca, spala geamurile, aspira, spala, freaca tot temeinic...este ca un robotel si o apreciez tare pentru puterea ei:)
Eu ii platesc 65 de lei, mancare la pranz, cafea, apa, sucuri...ce vrea din casa/frigider, de sarbatori si de ziua ei ii dau prima de cate 50-75 de lei in functie de buget si tot ce am de dat din casa ii dau ei. Si am multe haine, mobila...tot timpul ii dau cate ceva, doar lucruri bune nu resturi! Este o doamna simpla, respectuoasa, de la tara, obisnuita cu munca si efectiv nu vrea sa faca pauza decat daca insist! Este o minune care sunt convinsa ca nu asa putea sa o inlocuiesc usor! Sper sa o tina Dumnezeu in putere!
Din cate mi-a spus la case, daca face curat, cere 100 de lei.



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Veste proasta.Dat afara femeie.Prinsa sterpelind.
Cautam o forfecuta de unghii,intr-un loc in care nu exista motivatia sa umble.Evident nimeni din casa nu avea de ce sa o ia.Gasesc in trusa ,pusa o alta forfecuta pe care nu o folosesc pe motiv de dimensiuni aiurea.Cind vine saptamina urmatoare o intreb daca a umblat ,a vazut pe undeva ce cautam si ii spun ca miercurea anterioara a pus in loc o forfecuta din portfard?Parca da...sa vada.
Cind ajung la ora 16 acasa, era scoasa forfecuta pe care o pusese cu o saptamina in urma in trusa de manichiura,pusa pe etajera in baie, si-mi spune ca a gasit-o in acea zi,in camera copilulului.
Chiar nu stiu ce sa mai zic,nu pot decit sa ma gindesc la faptul ca exista posibilitatea sa fi luat si alte lucruriN-am suspectat nimic niciodat si nu-mi venea sa cred ,pt ca e foarte bisericoasa.Forfecuta era ceva uzual.In casa sint atitea lucruri care-ti trebuie din joi in paste sau chiar care nu le remarci lipsa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta_2009

buna ziua am si eu o intrebare locuiesc intrun apartament cu 2 camere in buc si vreau sa fac curatenie genarala vreau si eu sa stiu cu cat se plateste o femeia(la particular)pe zi sau pe ora?


Nu se plateste neaparat pe ora, ci unele prefera plata raportata la suprafata apartamentului.

_

Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Buna,
Asa cum v-am mai spus si in mesaj eu pot recomanda cu incredere pe doamna care imi face mie menaj. Vrea sa mai ia si pe altcineva , face la 2 familii in Pipera si ar vrea sa renunte ca ii este greu cu transportul.Ea vrea in sectorul 2 daca se poate. Mie pentru casa imi ia 1 mil, nu sta la ore , au fost zile cand a plecat si la 9 seara. Stiu ca pentru un ap cu 2 camere ia in jur de 600.000- 700.000 lei.
Ce imi place la ea este faptul ca daca ii faci observatii nu se supara, am intalnit si din alea de se bosumflau imediat; ea chiar imi zice sa-i zic unde consider eu ca nu e bine ca da din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

absoluta,te rog intreab-o daca ar venii si in Drumul Taberii.Avem un apartament cu 3 camere,din pacate cam neglijat in ultima vreme din cauza programului meu .As vrea sa vina o data la 2 saptamani,pentru muuult timp de acum in colo.
Daca este de acord,da-mi si mie un PM cu nr telefon.
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nu pot sa cred ca numai la mine vin menajere cu pretentii!
Nu am platit pt. un apartament de 3 camere(nou si fara multe mobile)mai putin de 800.000 lei(vechi).Celelalte s-au razgandit si la 1000.000,.Poate s-au razgandit cand au vazut ca nu au cu ce sa se procopseasca.

Mergi la inceput