preturi curatenie

preturi curatenie | Autor: Olina87

Link direct la acest mesaj

cu cit se plateste o persoana la curatenie de intretinere, daca vine o zi pe saptamina? La un apartament de bloc, suprafata mica, de doua sau trei camere?

Se plateste la zi, la ora?

Doar curatenie si calcat, fara gatit, spalat rufe etc; calcatul se plateste separat?

Edit: ma refer la Bucuresti si la persoana particulara

se poate gasi astfel de persoana prin agentie? stiti cumva preturile in cazul acesta?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Pentru un apartament de 3 camere in Bucuresti, curatenie si calcat 60 de RON o data pe saptamana. Sunt care cer si mai mult, dar dam asta e media din ce stiu eu.

Pe ora, habar nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

se calculeaza si la numar de persoane.

adica apartament cu 3 camere, curatenie si calcat: 70 RON, pentru ca suntem 3 adulti si 2 copii, de aici rezultand mai multa dezordine si mai multe haine de calcat.

daca sunteti doar 2 adulti in casa...atunci cred ca se poate merge mai jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

si cite ore sta la pretul asta? in medie

daca de exemplu sta 7 ore si ia 70 RON vine cam 10 RON/ ora;

intreb pentru ca stiu si pe cineva care lua 50 RON la 2 camere dar statea doar 5 ore si calcatul era taxat separat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

in principiu cam asta e pretul 10 RON/ora...voi vorbi in procente: in 60% din timp munceste 7 ore pentru ca avem multe haine la calcat(adica vine la 8-8.30 si pleaca pe la 3-4, mai vorbeste la mobil, mai sta la o barfa cu mamaia care vine sa o controleze si sa mai dea un sfat pretios, deci mai are niste mici pauze); in restul de 40% pleaca la 1-1.30 - pentru ca e destul de bine organizata si termina repede, mai ales in zilele in care nu avem haine spalate si deci e vorba doar sa faca ordine.

oricum noi am vorbit despre ambele menaj+ calcat si am oferit pretul pentru acest pachet. am auzit ca se practica si tarife separate pentru fiecare activitate dar nu am analizat problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Ymca, sa inteleg ca 4esti multumita de doamna. Mi-o poti recomanda si mie?!



Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

dar unde la gasiti la tarifele astea, ca eu sub 1 milion/zi n-am gasit. Nu vb de agentii, ca am luat o mare plasa acum 2 ani si nu vreau sa mai repet.
deci, 2 camere, 3 persoane, menaj simplu ( curatenie+ calcat), cam care-i pretul ? Aveti recomandari si pentru mine ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu vreau sa va spun ca la mine a fost bolnava femeia si o luna n-a venit.Dupa aceasta perioada am inteles ca la ap. de 3 camere ar trebui sa vina o data la doua saptamini,ca in rest un dat cu aspiratorul ,sters ,iti ia vreo ora.La dublu ,cu sotul ,ca doar nu sintem singure pe lume ,rezulta chiar mai putin.E buna munca fizica, echivalent cu o ora la sala.
Totusi un milion e mult.Dupa un calcul simplu ar rezulta ca ar putea lua 22 mil venit net pe luna.Le luati cu studii superioare?Totusi nu sapa santuri ,nu asaneaza balti ,nu stau cu capul in soare.Eu compar cu ce primeste un om pentru o munca calificata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Si noi avem o doamna care vine deja de vreo 2 ani odata pe sapt si acum ii dau 60 pt curatenie in 3 camere si calcat aprox 10 produse (camasi ale sotului, tricouri, etc).
Nu sta mult, uneori sta de la 9 la 14 dar in general sta vreo 4 ore.
Noi nu avem multa mobila si in general e ordine in casa iar ea are experienta si face repede.
Eu o las singura in casa, are chei de la noi si vine in lipsa noastra daca am fost plecati din Bucuresti.
De 2 ani nu am semnalat nimic neplacut, doar ca nu face intotdeauna ca lumea, si eu care sunt o critica prin vocatie (deh, Fecioara) ma deranjeaza ca trebuie sa mai asez o mobila, sa ascund un cablu,etc.
Si oricum, femeia nu face asta strict pt bani, ca lucreaza si la straini si a mai renuntat la altii ca nu mai poate fizic.
Din pacate, am mai propus sa mearga si la o prietena si nu merge, isi alege persoanele si are "carnetelul" plin...
Eu as vrea sa mai gasesc pe altcineva, pt ca mi se pare ca in ultima perioada - cateva luni - nu mai da atentie la fel si nu-mi place. Dar cred ca e normal cand te obisnuiesti... si nu mai esti in alerta sa faci totul f bine...
Cine imi poate recomanda pe cineva, as vrea sa incerc ceva "nou

Annablue & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Bai deci eu sunt total depasita: cum termina frate si calcat si 3 camere in 5 ore??? Mie, la 2 camere o curatenie temeinica (adica nu doar un aspirator ci si ordine si spalat pe jos si sters praful, spalat chiuveta, cabina dus, wc la baie) imi ia o zi intreaga. Concret poate sa povesteasca una din voi ce anume fac femeile astea in 5 ore? Pentru ca eu sunt de parere ca pretul ar trebui sa fie in functie de volumul de munca, adica de suprafata casei si numarul de persoane, respectiv de inaltimea muntelui de rufe la calcat nu al numarului de ore. Combinat si cu frecventa la care vine. Adica sunt de parere ca dacaq vine regulat o data pe saptamana sau la doua saptamani ar trebui sa aibe alt tarif decat daca imi vine ocazional la smotru serios. Una ca e mai putin de munca si a doua ca are un venit regulat, stabil etc etc.
Eu la a mea ii dadeam si doua mese, venea o data pe saptamana si ajunsese la un tarif de 50 de ron, cu marturisirea ca sunt una din clientele preferentiale ca altfel tariful ei e de 70 pe zi. Nu conteaza orele ci "ziua". Putin aiurea pentru ca acum tot 50 dar nu am mai chemat-o pentru ca si-a gasit de lucru si s=a mutat si din bucuresti ceea ce ar insemna sa vina la 14-15 si sa munceasca pana la 18 cand trebuie sa plece daca vrea sa prinda trenul spre casa, pe 50 de ron. Nu conteaza ca nu termina treaba. ceea ce pentru mine e egal cu a nu fi facut nimic in casa. Cine are copii mici si nu numai stie ca degeaba faci intr-o camera, daca nu termini peste tot in cateva ore mizeria se redistribuie in mod egal. Iar la cum o stiu eu, si asa cum am povestit mai sus la cum stiu ca dureaza o caratenie la mine acasa, este absolut imposibil sa termine in 3-4 ore.

E complicata treaba asta cu menajerele. Cine are una de care e multumit e un fericit. De fapt eu in urma experientei cu a mea am ajuns la concluzia ca mi-as dori mai mult o persoana de incredere care o data pe saptamana sa vina dimineata si sa=mi ia copiii la ea acasa si sa ii aduca seara timp in care eu sa-mi fac singura menajul!

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Bai deci eu sunt total depasita: cum termina frate si calcat si 3 camere in 5 ore??? Mie, la 2 camere o curatenie temeinica (adica nu doar un aspirator ci si ordine si spalat pe jos si sters praful, spalat chiuveta, cabina dus, wc la baie) imi ia o zi intreaga. Concret poate sa povesteasca una din voi ce anume fac femeile astea in 5 ore? Pentru ca eu sunt de parere ca pretul ar trebui sa fie in functie de volumul de munca, adica de suprafata casei si numarul de persoane, respectiv de inaltimea muntelui de rufe la calcat nu al numarului de ore. Combinat si cu frecventa la care vine. Adica sunt de parere ca dacaq vine regulat o data pe saptamana sau la doua saptamani ar trebui sa aibe alt tarif decat daca imi vine ocazional la smotru serios. Una ca e mai putin de munca si a doua ca are un venit regulat, stabil etc etc.
Eu la a mea ii dadeam si doua mese, venea o data pe saptamana si ajunsese la un tarif de 50 de ron, cu marturisirea ca sunt una din clientele preferentiale ca altfel tariful ei e de 70 pe zi. Nu conteaza orele ci "ziua". Putin aiurea pentru ca acum tot 50 dar nu am mai chemat-o pentru ca si-a gasit de lucru si s=a mutat si din bucuresti ceea ce ar insemna sa vina la 14-15 si sa munceasca pana la 18 cand trebuie sa plece daca vrea sa prinda trenul spre casa, pe 50 de ron. Nu conteaza ca nu termina treaba. ceea ce pentru mine e egal cu a nu fi facut nimic in casa. Cine are copii mici si nu numai stie ca degeaba faci intr-o camera, daca nu termini peste tot in cateva ore mizeria se redistribuie in mod egal. Iar la cum o stiu eu, si asa cum am povestit mai sus la cum stiu ca dureaza o caratenie la mine acasa, este absolut imposibil sa termine in 3-4 ore.

E complicata treaba asta cu menajerele. Cine are una de care e multumit e un fericit. De fapt eu in urma experientei cu a mea am ajuns la concluzia ca mi-as dori mai mult o persoana de incredere care o data pe saptamana sa vina dimineata si sa=mi ia copiii la ea acasa si sa ii aduca seara timp in care eu sa-mi fac singura menajul!

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele


Andreea mama de Filip si Georgia


Androix, la mine cazul e ca femeia face evident nu la fel de serios ca mine, daca as face.
Te inteleg perfect, pt ca si eu daca fac curat in casa (3 camere, un balcon, o baie si o bucatarie) imi ia 7-8 ore.
Dar, am ajuns la concluzia ca decat sa fie facut prefect curat si sa cad lata dupa atatea ore de facut treaba (plus ca eu nu suport sa mai fie cineva i ncasa cat fac eu si sa se plimbe ca sa plimbe si praful) am ales aceasta varianta.
Dar, e enervant cand dau acesti bani si vad ca lucrurrile nu sunt facute cu atentie si de aia as incerca o alta persoana.
Daca te ajuta cu ceva, putem face un aranajament si stau eu cu pustii tai, ca oricum sunt mari si cel putin filip s-ar juca cu Adi al meu iar Georgia ar fi fascinata de Calin al meu
Cat despre calcat, am stat si am urmarit-o pe tanti a mea si intr-adevar se vede diferenta cand faci asta constant si ai un stil propriu - in juma de ora a calcat pe bune 7 camasi si vreo 4 perechi de blugi din aia dificili, plus vreo 3 tricouri de-ale lui Adi. Mie imi ia 7 min pt o camasa de-a sotului...

Editez, ca am uitat ceva: LA mine, femeia calca doar chestii gen camasi, tricouri si pantaloni. Restul eu nu calc, ca mi se pare ca e pierdere de vreme si curent consumat. Mama avea boala sa calce tot si eu nu suportam chilotii si cearceafurile calcate "la dunga"

Annablue & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput