Proteina C reactiva si sarcina

Proteina C reactiva si sarcina | Autor: Ashera

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 9 saptamani. De cateva zile am inceput sa am temperatura, in general in jur de 38. Nu am infectie urinara, nu e vreo viroza, nu sunt dintii, nimic ceea ce ar putea explica temperatura.
In urma analizelor de sange, diagnosticul a fost leucocitoza cu neutrofilie. Speriata, am fugit la ginecolog sa vad daca bb e ok. La eco, totul pare bine, ii bate inimioara, da din manute si din picioruse. Cu toate astea, dr mi-a mai zis sa mai fac o analiza, si anume proteina c reactiva, sa fim siguri ca totul e bine.
Insa, din pacate, proteina c reactiva a iesit pozitiva. Sunt foarte foarte speriata. Nu stiu daca voi putea pastra sarcina si cu ce riscuri...
La dr voi merge abia luni, si pana atunci simt ca innebunesc. Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta proteina, daca ati trecut prin ceva asemanator, va rog sa-mi spuneti si mie. Sint foarte nelinistita.


Mami de
Chris (08.08.07) )

si 9+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Draga Ashera - in primul rand stai linistita ca boala pe care o ai tu se poate trata cu succes iar bebe este in siguranta. Foarte bine ca ai aflat acum la inceputul sarcinii! Felicitari ca te-ai dus la medic.
Eu sufar de aceeasi boala ca si tine adica TROMBOFILIE prin rezistenta la proteina C activata prin anomalie de factor V Leiden - heterozigot si deficienta de proteina S.
Am doi copilasi superbi. Sarcini normale duse pana la sfarsit cu bine cu tratament cu heparina injectabil pe tot parcursul sarcinii.

Felicitari pentru bebe si sa fii curajoasa si sanatoasa! Bucura-te din plin de aceasta perioada suberba din viata ta si ai incredere ca totul va fi bine atat pentru tine cat si pentru bebe.

Citeste un topic de aici de pe clinica care se numeste - "TROMBOFILIA- o boala ignorata" si vei gasi acolo foarte multe informatii utile si de asemenea mai exista un topic ffff bun pe Asteptand un ingeras in viata noastra - "Cauzele opririi din evolutie a sarcinii - Trombofilia" topic creeat de mcrissa ().

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Zadi, iti multumesc din suflet ptr raspuns . M-am mai linistit putin.
De cand am aflat rezultatul la analiza, plang intr-una. Sper sa fie totul bine.


Mami de
Chris (08.08.07) )

si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu, nu , nu!
Proteina C este altceva decat proteina C reactiva!
Nu faceti confuzii!
Proteina C reactiva este un marker al inflamatiei, proteina C este tot o proteina, dar implicata in coagulare.
Deci vorbim de boli diferite.
Ashera nu mai plange, nu trebuie sa renunti la sarcina, vei vedea!Se trateaza si nu ai de ce sa-ti faci griji. Ai rabdare pana ajungi la medic si nu te mai framanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Delia, multumesc ptr lamuriri
Pls, ma poti lamuri cu ceva? Ce inseamna proteina C reactiva pozitiva?

Tot citesc pe la subiectele cu trombofilie...Parca nu mi se potriveste ceea ce scrie acolo.. Adica, nu am avut niciodata astfel de simtome.
Luni o sa refac analizele si la un alt laborator.


Mami de
Chris (08.08.07) )

si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Leucocitoza cu neutrofilie + proteina C reactiva pozitiva indica ca pe undeva exista o inflamatie, un proces inflamator.Corelat si cu febra , pentru ca la 38 de grade discutam de febra, inseamna ca inflamatia este in cadrul unei infectii, cel mai probabil. Unde anume este infectia, va stabili medicul tau sau vor fi nevoie si alte investigatii, oricum ...ideea este ca este tratabil !
E adevarat ca era mai bine sa nu fie, ca era mai bine sa nu fie nevoie de pastile in primele 3 luni, dar acum asta este...nu esti tu de vina, astea se intampla...asa ca nu te mai stresa, face mai rau copilului daca esti agitata...sunt sigura ca se va gasi solutia potrivita. Succes si tine-ne la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Multumesc mult, Delia


Mami de
Chris (08.08.07) )

si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Delsim mersi de lamurire , chiar ma miram si ma intrebam peste ce am sarit eu de nu-mi suna bine
Ashera , nu te stresa , cum a zis si Delsim e doar o infectie /inflamatie in organism.
Sa mergi la un consult stoma sa vezi daca nu ai ceva la dinti , sinuzita , etc .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Iti tin pumnii, sper sa fie bine

Mergi la inceput