Tata in CIC, mama concediu boala

Tata in CIC, mama concediu boala | Autor: dalma

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati daca puteti/stiti

In speta, am fost nevoita sa ma intorc la servici, astfel sotul a intrat in CIC.
Mi-am luat cateva zile concediu de boala sa mai pot sta cu bebe. Acum as vrea sa-mi iau concediu pentru ingrijirea copilului bolnav.
Fetita noastra are 7 luni. De exemplu as vrea sa invoc o raceala sau ceva si sa stau cu ea inca 2 saptamani.
De la serviciul Personal mi s-a spus ca acest lucru nu este posibil, deoarece se presupune ca persoana care este in CIC poate avea grija si de copilul bolnav pana la 2 ani.
Stiti cumva o baza legislativa in temeiul careia as putea sa-mi iau concediu medical pentru bebe bolnav chiar daca tatal e in CIC?

Va multumesc




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Au dreptate cie de la HR. Din moment ce legal un parinte roimeste bani pentru ca are grija de copilul minor nu se poate solicita ca si al doilea parinte sa beneficieze de acelasi drept.
Pe scurt nu aveti dreptul.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Cred ca iti poti lua concediu medical din alte motive.
Ai dreptul la 3 luni pe an. Te poti duce la medicul de familie si iti poate da de 2 ori cate 14 zile, dupa, o sa te invete tot el

Mergi la inceput