Cum e in Romania ? (2)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Vad ca un nou capitol la topic este deschis de dimineata si nimeni nu s-a atins de el...
As vrea sa pun si eu o intrebare celor ce sustin ca "e bine in Romania": ce spuneti de nedreptatile si ororile intamplate numai in ultimele 48 de ore?
Ma refer la cazul nefericit la copilasului care a murit la CMU si unde, "bineinteles" tot personalul medical e curat ca lacrima si nevinovat....si la cazul accidentului mortal din primavara trecuta de pe Kiseleff, unde soferita implicata nu a luat nici o pedeapsa pentru ca a omorit un om!?!?
Este ok in Romania, nu?
Daca nici astea nu sunt treburi esentiale, sanatatea si justitia ...







Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

**************************************************************************
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Danat , despre cazul baietelului nu se stie nimic, iar despre femeia aia , ce sa zic... jenanta decizia.Eu traiam ci impresia ca pedepsele sunt mai mari , poate e cineva care aterminat dreptul si ne explica putin.



Hilde, tu ai facut medicina generala in SUA , sau stoma?
Daca ai facut generala zi-mi si mie te rog cum sunt structurate materiile, din ce an lucrezi cu pacientii, samd.




"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Vad ca un nou capitol la topic este deschis de dimineata si nimeni nu s-a atins de el...
As vrea sa pun si eu o intrebare celor ce sustin ca "e bine in Romania": ce spuneti de nedreptatile si ororile intamplate numai in ultimele 48 de ore?
Ma refer la cazul nefericit la copilasului care a murit la CMU si unde, "bineinteles" tot personalul medical e curat ca lacrima si nevinovat....si la cazul accidentului mortal din primavara trecuta de pe Kiseleff, unde soferita implicata nu a luat nici o pedeapsa pentru ca a omorit un om!?!?
Este ok in Romania, nu?
Daca nici astea nu sunt treburi esentiale, sanatatea si justitia ...




Nu inteleg de ce spui "personalul e curat ca lacrima si nevinovat". Nici macar nu s-a inceput ancheta, cum ai putea sti un asemenea lucru?

In cazul soferitei, a aparut o noua ipoteza pe subiectul respectiv care pare plauzibila, si daca e reala inseamna ca verdictul este corect. Daca soferita a urmat semnalele politistului care dirija traficul si care i-a facut semne sa accelereze, atunci ea era obligata sa faca lucrul asta chiar daca era o trecere de pietoni. Asta in conditiile in care era Summitt si politistii erau disperati sa elibereze zona pentru coloanele oficiale. Felul in care s-a purtat ulterior este discutabil, insa nu ofera o baza legala sa fie condamnata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui danat

Vad ca un nou capitol la topic este deschis de dimineata si nimeni nu s-a atins de el...
As vrea sa pun si eu o intrebare celor ce sustin ca "e bine in Romania": ce spuneti de nedreptatile si ororile intamplate numai in ultimele 48 de ore?
Ma refer la cazul nefericit la copilasului care a murit la CMU si unde, "bineinteles" tot personalul medical e curat ca lacrima si nevinovat....si la cazul accidentului mortal din primavara trecuta de pe Kiseleff, unde soferita implicata nu a luat nici o pedeapsa pentru ca a omorit un om!?!?
Este ok in Romania, nu?
Daca nici astea nu sunt treburi esentiale, sanatatea si justitia ...




Nu inteleg de ce spui "personalul e curat ca lacrima si nevinovat". Nici macar nu s-a inceput ancheta, cum ai putea sti un asemenea lucru?

In cazul soferitei, a aparut o noua ipoteza pe subiectul respectiv care pare plauzibila, si daca e reala inseamna ca verdictul este corect. Daca soferita a urmat semnalele politistului care dirija traficul si care i-a facut semne sa accelereze, atunci ea era obligata sa faca lucrul asta chiar daca era o trecere de pietoni. Asta in conditiile in care era Summitt si politistii erau disperati sa elibereze zona pentru coloanele oficiale. Felul in care s-a purtat ulterior este discutabil, insa nu ofera o baza legala sa fie condamnata.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)




pai asta e un exemplu elocvent despre cum e in RO!

un accident petrecut acum ceva vreme in Nürnberg, un tir a prins sub puntea tirului un biciclist. a indoit bicicleta. o alta masinuta din spate a lovit tirul... politie sosita in 5 minute, ambulanta si pompieri la fel...scos accidentatul de sub tir, in viata, cu fracturi. in 20 de minute s-a decongestionat locul accidentului. politia a luat actele soferului de tir, la chemat la sediu.
soferul de tir era roman, angajat la o firma din Ungaria. asa injura....(vb la mobil) pe toata lumea, pe politistii nemti mai ales.
cand sa plecam spre politie, m-am dat aproape de el si i-am spus in romaneste (pana atunci vb doar germana si engleza) "chiar ai incurcat-o, aici esti in Germania, ai grija ce vb!" a ramas fara cuvinte...
la politie, un politist la intrebat de ce a vb atat de urat la locul accidentului....iarasi masca...a primit 7 ani de inchisoare, permis suspendat, si are de platit accidentatlui bani grei.

numai in Ro, cei care fura gaini si porumb merg la inchisoare, cei privilegiati de soarta, care au bani, le merge bine, sunt prieteni cu prietenul avocatului X-ulescu primesc suspendari, li se gasesc scuze...tot felul de tertipuri romanesti. ca asa functioneaza sistemul!

in Ro, nu este bine doar pentru faptul ca mie, de ex, imi merge bine ca am un job super si-mi permit vacante pe alte planete, am doua case, una pe pamant si alta pe luna, dau copii la scoala in Elvetia...si mai am si prieteni asisderea...ca vad flori si iarba verde in cateva locuri...
iar sistemele de baza sunt putrede in cele mai multe locuri. sanatatea, invatamantul, curatenia, traficul, etc, etc, functioneaza cu perfuzii...din alea sarate...accidental am vazut pe net la Prima cateva stiri despre sistemul de sanatate .

hai ca ma opresc aici....




Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

pai asta e un exemplu elocvent despre cum e in RO!

un accident petrecut acum ceva vreme in Nürnberg, un tir a prins sub puntea tirului un biciclist. a indoit bicicleta. o alta masinuta din spate a lovit tirul... politie sosita in 5 minute, ambulanta si pompieri la fel...scos accidentatul de sub tir, in viata, cu fracturi. in 20 de minute s-a decongestionat locul accidentului. politia a luat actele soferului de tir, la chemat la sediu.
soferul de tir era roman, angajat la o firma din Ungaria. asa injura....(vb la mobil) pe toata lumea, pe politistii nemti mai ales.
cand sa plecam spre politie, m-am dat aproape de el si i-am spus in romaneste (pana atunci vb doar germana si engleza) "chiar ai incurcat-o, aici esti in Germania, ai grija ce vb!" a ramas fara cuvinte...
la politie, un politist la intrebat de ce a vb atat de urat la locul accidentului....iarasi masca...a primit 7 ani de inchisoare, permis suspendat, si are de platit accidentatlui bani grei.

numai in Ro, cei care fura gaini si porumb merg la inchisoare, cei privilegiati de soarta, care au bani, le merge bine, sunt prieteni cu prietenul avocatului X-ulescu primesc suspendari, li se gasesc scuze...tot felul de tertipuri romanesti. ca asa functioneaza sistemul!

in Ro, nu este bine doar pentru faptul ca mie, de ex, imi merge bine ca am un job super si-mi permit vacante pe alte planete, am doua case, una pe pamant si alta pe luna, dau copii la scoala in Elvetia...si mai am si prieteni asisderea...ca vad flori si iarba verde in cateva locuri...
iar sistemele de baza sunt putrede in cele mai multe locuri. sanatatea, invatamantul, curatenia, traficul, etc, etc, functioneaza cu perfuzii...din alea sarate
...accidental am vazut pe net la Prima cateva stiri despre sistemul de sanatate .

hai ca ma opresc aici....


Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!




Nici ca puteai sa explici mai elocvent ceea ce as fi vrut si eu sa spun.





Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

**************************************************************************
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Cred ca o sa mai fie 50 de capitole si tot acceleasi argumente pro ci contra.Poate pentru unii chiar e bine si sunt bine in Romania.Daca pentru altii e bine in afara asta e problema strict a fiecaruia.Bun am inteles de ce atatia romani fug din tara ca sistemul de sanatate e cum e, ca spaga, etc dar atunci ma intreb si eu retoric de ce sunt atatia francezi, englezi, americani, etc care emigreaza din tarile lor pe care noi le prezentam de parca ar fi tara perfecta..Deci dupa mine nu este nici o tara perfecta totul depinde unde ne simtim bine..
Si referitor la sistemul de sanatate , sefa mea de aici a pierdut un copil pe holul spitalului ca nu puteau s-o ia la urgenta din cauza de prea multa lume..Cred ca daca se intampla in Romania toata lumea ar fi zis doar in Romania e posibil..asta un pic off topic

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In canada langa un mall s-au rafuit 2 bande de negri si au tras cu pistoalele ca in vestul salbatic.
Wow , groaznic!Ce sa mai spun de chinezul care l-a macelarit in autocar pe baiatul acela.
Este o tara de criminali!



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Aici vad la tv din cand in cand, o emisiune numita "Goodbye Deutschland" care prezinta cazuri de nemti care aleg sa emigreze in diferite tari, cum ar fi: Thailanda, Spania, USA, etc.
Aproape in unanimitate, motivul plecarii din Germania este unul legat de realizarea materiala. Acolo unde se duc isi deschid un business si isi vad de treaba ca si in Germania, numai ca le merge mai bine. Nu cred ca motivele lor tin de sistemul administrativ, sanitar, invatamint...lucruri, de altfel, foarte importante in viata oricui, caci te lovesti de ele vrand-nevrand la un moment dat.







Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

**************************************
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In canada langa un mall s-au rafuit 2 bande de negri si au tras cu pistoalele ca in vestul salbatic.
Wow , groaznic!Ce sa mai spun de chinezul care l-a macelarit in autocar pe baiatul acela.
Este o tara de criminali!



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Stai sa-ti spun ca aici un om de afaceri rus se intorcea de la plaja cu nevasta si copil si unul pe scooter a tras in el ziu ain amiaza mare..Vestul salbatic maica..

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui cait

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In canada langa un mall s-au rafuit 2 bande de negri si au tras cu pistoalele ca in vestul salbatic.
Wow , groaznic!Ce sa mai spun de chinezul care l-a macelarit in autocar pe baiatul acela.
Este o tara de criminali!



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Stai sa-ti spun ca aici un om de afaceri rus se intorcea de la plaja cu nevasta si copil si unul pe scooter a tras in el ziu ain amiaza mare..Vestul salbatic maica..

Cait
Home is where heart is...



Eu propun sa ne cumparam rapid o insulita pustie si ne mutam acolo, e mai sigur.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput