Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (5)

(1 vot)    Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 20

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  16:53:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat
Nedumerirea mea este cum sa aplici un tratament medicamentos fara sa ai nici un motv concret de afectiune? Antibiotic este asa cum ii spune numele un produs chimic ce are efect biochimic asupra unui virus. Ori daca nu ai nici un virsu sau simptom sau ceva oricat de mic in ce baza se aplica un tratament chimic? Preventiv? La ce? Ati facut analize? Au venit rezultate? Sunt cele scontate? Nu asa ar trebui sa inceapa normal orice discutie? Gresesc eu undeva in logica mea?
Dr. Bozsik a facut(vazut) analize(rezultate)?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video
Pagina legislativa
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
gabi25
gabi25
membru junior

Romania
968 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  17:44:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigabi25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabi25 un Mesaj Privat
MARIUS crede-ma ca in cazul borreliei antibioticul e raul cel mai mic. Ce nu as fi dat eu acum 4 ani sa stiu de muscatura de capusa si de bolile transmise de ea...scapam cu 3 saptamani de antibiotic....asa, acum am a 5-a luna de antibiotic plus protectoare
Daca nu iei antibiotic si astepti simptome....e de rau...la mine au aparut la 2 ani....1 an si 6 luni am umblat de nebuna la medici si m-au trimis la psihiatru ca nu am nimic.... am luat un an atidepresive....in final am aflat singura ce am si asta e finalitatea.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
Evolutie Daria
Poze

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  17:57:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat
Cum ai aflat?

Pagina legislativa
gabi25
gabi25
membru junior

Romania
968 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  18:15:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigabi25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabi25 un Mesaj Privat
Am acut norocul sa vad un reportaj cu Stefania la tv, in care spunea de toate simptomele cu care ma luptam si eu....la ea lupta era de mai multi ani....si cum in final un medic batran a banuit ca e borrelia si a trimis-o sa faca analizele. Eu am luat legatura cu ea si cu Geta si ele m-au lamurit si la randul meu am facut testul ELISA care mi-a iesit pozitiv....din "fericire" pentru ca multi au rezultate fals negative si atunci....daca sunt din Romania sunt si mai mult ignorati.....sau tratati pentru boli ca lupus, scleroza multipla, parkinson....etc
In multe alte tari la pacientii cu rezultate fals negative, medicii aplica totusi tratamentul pe simptomatologie....iar daca exista siguranta muscaturii si eritemului atunci nici nu se mai fac atatea testari.
La noi in tara mai au mult de invatat....sper sa nu o faca prea tarziu....deja ma ingrijoreaza cazurile care tot apar.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
Evolutie Daria
Poze

oradeanca
oradeanca
nou venit

Donator R. Moldova
 Romania, Orades
82 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  18:48:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
buna din nou - imi cer scuze daca s-a iscat polemica, cineva anterior intrebase daca am trimis capusa la analiza la Budapesta si am raspuns - habar nu am cum sa dau quote.
in schimb, vestea buna e ca totusi mi-au raspuns acum cateva minute - deci exact la 14 zile - si mi-au spus ca nu au gasit urme de borrelia asa ca merg sa sarbatoresc! ca de 2 saptamani cred ca numai cosmaruri cu capuse am avut.
Sanatate tuturor!
si o precizare: antibioticul e impotriva bacteriilor posibil transmise de capuse, nu impotriva virusului. Baietelul meu a facut o amigdalita la 2-3 zile dupa muscatura si m-am stresat sa nu fie un eventual simptom, care se manifesta prin febra & etc. asa cum am citit pe aici!
Mariaa
Mariaa
peacefull soul :)

Donator Teodora
 Romania
5810 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  21:11:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mariaa un Mesaj Privat
scuze ca am disparut asa, treburi urgente...
Zadi, Lorena, Cris, poate aveti posibilitatea sa faceti un fisier pe care sa-l putem atasa cumva aici, nu stiu cum dar aflam...
zilele astea chiar sunt prinsa cu ceva insa am sa pun si eu pe lista ce mai stiu si eu.

rabdare cu mail-ule ca intotdeauna raspunde asa cum a facut-o recent cu o vorba buna:

'My honour that people became free from their burdens...'

Dr. Bozsik

multa sanatate si multa putere tuturor.

_______________________________________________________________________________________

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”

Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

membru veteran marius

Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  21:31:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat
Ce ati dori sa atasati?

Pagina legislativa
Mariaa
Mariaa

Donator Teodora
 Romania
5810 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  21:59:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mariaa un Mesaj Privat
in ideea spusa de Zadi, de ex. ar fi ok de atasat traducerea indrumarului pe care l-am primit cred toti, de la Dr. Boszik, traducere postata de cataset in urma cu cateva pagini (am s-o caut)

_______________________________________________________________________________________

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”

membru veteran marius

Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  22:17:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat
Sa vedem concret Ok?

Pagina legislativa
Mariaa
Mariaa

Donator Teodora
 Romania
5810 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2009 :  22:36:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mariaa un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui marius

Sa vedem concret Ok?

inteleg ca poti si doresti sa ajuti, Marius?
ideea e ca primul post e deja foarte lung si inca o 'lista' l-ar lungi si mai tare..de asta m-am gandit la un link sau fisier cu informatia respectiva.

Pagina: din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com