Care sint pomenile?Cum se poarta Saptamina?

Care sint pomenile?Cum se poarta Saptamina? | Autor: incognito

Link direct la acest mesaj

Dupa ce m-am chinuit sa o lamuresc pe mama sa facem in casa rinduielile pentru tata si am reusit-acum nu prea stiu exact cum(dinsa vroia sa mergem la o minastire unde contra unei plati se fac toate pomenile,asa s-a procedat cind a murit mama lui tata insa era o alta situatie,ei erau doi frati,existau deci si doua nurori si asa li s-a parut potrivit,dar eu sint singurul copil si simt pina in adincul sufletului ca trebuie sa se faca in casa).Pentru moment pe mama nu ma prea bazez.
Pareri de la cei din jur sint multe si variate.
Se incepe deci cu purtatul saptaminii.Am inteles ca de simbata pina simbata.La masa din prima si ultima simbata si cea de miercuri vine preotul.In prima zi se face coliva care se duce la biserica si se merge si la cimitir.Se cumpara vase si se impart?Se fac colaci?
Voi vorbi mai detaliat si cu preotul insa poate cineva dintre voi care deja a trecut prin situatia aceasta imi poate spune si mie cum a procedat.
Multumesc frumos.

Incognito

mamai de Ioan si Ioana-06.01.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Buna, draga mea!

Obiceiurile in acest sens depind de la o parohie la alta, cu atat mai mult de la o zona la alta...

De exemplu eu nici nu am auzit pana sa citesc mesajul tau de "purtatul saptamanii", desi... mama-i ardeleanca, tata a fost moldovean iar sotu' mi-i muntean:)

Cred ca cel mai bine te poate invata ce trebuie sa faci, dupa cum bine ai spus si tu preotul cu care faci pomenirile.

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Ionella3003,ai dreptate.Si imi dau si eu seama insa sint foarte tensionata si nu mai am rabdare.
Ma gindeam ca sint lucruri universal valabile indiferent de zona geografica.Eu sint munteanca,din Lunca Dunarii.
Asa e,cel mai bine imi va explica preotul.
Oricum,multumesc.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Buna seara fetelor

incognito in primul rand Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau

Voi incerca sa te ajut cu ce ai tu nevoie , acum insa depinde si de preotul locului unde vei face tu pomenirea tatalui tau , cel mai indicat este sa vb cu el si sa-i ceri informatii cu tot ceaa ce vrei sa stii .

- parastasele se fac in a treia zi ( in amintirea zilei Invierii Domnului Iisus Hristos ) , in a noua zi( numarul puterilor ingeresti ) , in a patru zecea zi ( în amintirea Inaltarii la cer a Domnului,) si la un an .
Cei raposati se mai pot pomeni in zilele de sambata de peste an si in cele doua sambete : - Prima Sambata a mortilor, Sfintii Parinti au randuit-o inaintea Duminicii Infricosatei Judecati (a lasatului sec de carne).
- A doua Sambata a mortilor este randuita de Biserica noastra la noua zile dup#259; Inaltarea Mantuitorului nostru Iisus Hristos, adica in Sambata dinaintea Cincizecimii. La acest parastas Biserica noastra pomeneste pe toti dreptcredinciosii adormiti de la Adam pana astazi .

Lucrurile cele mai necesare pentru savarsirea unui parastas sunt: prescura (colacul), vinul, coliva, tamaia si lumanarile.
Prin milostenii întelegem: mancarea ce urmeaza dupa parastas, vasele, hainele, banii, orice alte lucruri date de pomana (spre pomenirea n.n.), pentru sufletul raposatului.
Se cuvine, insa, ca aceste pomeni sa fie impartite saracilor, nu rudelor noastre sau celor avuti.
Iar pomana sa o facem cu dragoste si cu ravna, nu pentru ochii lumii sau din sila.

Ti-am scris aici esentialul insa preotul va fi cel care te va indruma ce sa faci exact .
Te pup



danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Danybv,
Multumesc din suflet.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Incognito condoleante in primul rand si acum ca sa-ti raspund intrebare am facut pomenile pt mama exact asa cum frumos a explicat Danybv.
Si la una din pomeni fiind post ma hotarasc eu sa fac chiftele de ciuperci numa ca proasta de mine in loc sa le fac cum ma invatase mami le fac dupa o alta reteta,bineinteles ca dupa pomana o visez pe mama care-mi spune:tu fata ce a fost cu chiftelele alea,asa te-am invatat eu??!!
Asa am fost definitiv convinsa ca ea a vazut tot ce am facut si m-am straduit sa fac totul asa cum ei i-ar fi placut.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3



Teledon pt Mihaitza

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

incognito, esti o draguta

ralualexandrei , ce dragut ai povestit tu despre " mama ta " Dumnezeu s-o odihneasca .

E bine cand ne aducem aminte de cei plecati dintre noi si mai ales ca le facem randuielile cuvenite , felicitari voua .



danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput