copilul meu este suspect de hipoacuzie

copilul meu este suspect de hipoacuzie | Autor: laurlivia

Link direct la acest mesaj

baietelul meu are 5 saptamani si in urma unei testari cu otoemisiuni i s-a pus diagnosticul suspect de hipoacuzie.El reactioneaza la zgomote puternice si mie imi pare ca aude dar nici nu prea stiu ce sa urmaresc.Totusi am impresia ca nu localizeaza sursa zgomotului.Dr ne-a spus sa-l stimulam auditiv pana la 4 luni cand i se va face o noua evaluare.Oare e posibil sa recupereze?Sant inspaimantata pentru ca nu m-am mai lovit niciodata de o astfel de problema,nici nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva.Poate ma ajuta cineva cu un sfat,ce as mai putea face penru el,cum ar arata viitorul daca chiar nu aude?????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:


Sigur sunt parinti care sunt mult mai in masura sa iti raspunda, poate o sa iti citeasca subiectul.
Eu ii doresc multa sanatate si sa nu aiba chiar nimic...pana la 3 luni eram terminata din cauza auzului.Problemele lui erau mari, la ce a patit putea sa ii afecteze si auzul.Asa ca pana la 3-4 luni l-am terorizat cu soptit, chitait de jucarii, fosnit, daca aude se va oprii din plans , miscat , privit peretii , o sa stea tablou si o sa caute sursa zgomotului, la 5 sapt nu cred ca o poate gasii asa de repede dar macar sa il vezi daca l-a deranjat ceva.
Succes cu testele pe bebe si nu iti pierde speranta

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurlivia spune:

Citat:
citat din mesajul lui wnimra


Sigur sunt parinti care sunt mult mai in masura sa iti raspunda, poate o sa iti citeasca subiectul.
Eu ii doresc multa sanatate si sa nu aiba chiar nimic...pana la 3 luni eram terminata din cauza auzului.Problemele lui erau mari, la ce a patit putea sa ii afecteze si auzul.Asa ca pana la 3-4 luni l-am terorizat cu soptit, chitait de jucarii, fosnit, daca aude se va oprii din plans , miscat , privit peretii , o sa stea tablou si o sa caute sursa zgomotului, la 5 sapt nu cred ca o poate gasii asa de repede dar macar sa il vezi daca l-a deranjat ceva.
Succes cu testele pe bebe si nu iti pierde speranta

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurlivia spune:

iti multumesc pentru mesaj,o sa continui sa sper ca sa nu o iau razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Testarea cu otoemisiuni reprezinta aceeasi investigatie ca si audiograma? Ca eu i-am facut audiograma baiatului meu cand avea 4-5 luni si rezultatul a fost foarte clar, ca aude, fara loc de dubii si interpretari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Pe http://dialoguri.forumulmeu.com puteti sa puneti intrebari si sa va raspunda doctori si logopezi.

Mergi la inceput