Depozitul in lei in caz de deces al titularului

Depozitul in lei in caz de deces al titularului | Autor: incognito

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Cred ca postez in locul potrivit.
Tatal meu a decedat.In familie exista o suma de bani depusi in banca sub forma de depozit cu dobinda la trei luni(cont de economii persoane fizice cu dobinda la trei luni),depozit al carui titular este tata iar mama imputernicit.
Mama m-a intrebat cum procedeaza acum pentru a intra in posesia sumei si pentru a lichida contul.
Si daca exista un comision perceput de banca in acest caz si la ce procent se ridica.
Care este modul in care se poate rezolva aceasta problema?
Personal nu cunosc procedura.
Va multumesc mult.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In primul rand condoleante, stiu ca e un moment greu si numai de alergatura asta nu ai nevoie ...

Daca mama ta este imputernicit, teoretic poate face orice fel de operatiuni, inclusiv retragere de bani si lichidare, din contul respectiv. Si sfatul meu ar fi s-o faca si practic.

Tot teoretic, pe contractul de depozit exista o "clauza de mostenitor" pe care probabil nu ati bifat-o, cand inchei contractul de obicei se sare cu eleganta peste ea. Daca nu ar fi existat imputernicit, nu ai fi putut sa scoti banii decat deschizand succesiunea la notariat si incluzand acest depozit in bunurile pentru care ai deschis succesiunea. Evident, contra unor taxe.

Iti povestesc din experienta noastra de acum 7 ani, cand am avut o situatie similara si am rezolvat prin imputernicit. De atunci, orice depozit deschidem trecem minim un imputernicit, un alt membru al familie.


Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Condoleante

La ce banca este deschis depozitul?
Mama ta, in calitate de imputernicit mai mult ca sigur poate retrage bani. Nu stiu daca il poate si lichida, unele banci nu permit aceasta actiune decat titularului de depozit.
De obicei, daca se lichideaza sau se retrag bani din depozit in alta zi decat in ziua scadentei, se percepe comision, care difera de la o banca la alta.


de




Bazar pentru Mihaita

Bazar pentru Bogdan

Bazar pentru Sebi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Va multumesc frumos.
Ii voi comunica si mamei.
Depozitul este la BCR.
Sper sa nu intimpinam probleme.
Va voi spune ce am rezolvat.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Va multumesc frumos.
Ii voi comunica si mamei.
Depozitul este la BCR.
Sper sa nu intimpinam probleme.
Va voi spune ce am rezolvat.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

imputernicitul poate retrage bani doar cand titularul este in viata.
dupa decesul titularului banii pot fi retrasi de persoana desemnata la "clauza testamentara". daca nu exista aceasta clauza, banii pot fi retrasi dupa incheierea succesiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Condoleante!...

Mergeti la banca si spuneti ca retrageti banii. Mama ta va putea face acest lucru fara probleme fiind imputernicit.
Nu spuneti nimic la banca despre decesul tatalui ca s-ar putea sa nu mai elibereze banii si ei intra in masa succesorala, tre' sa asteptati succesiunea si alte cele.
Mergeti pur si simplu la banca, spuneti ca lichidati depozitul si nicio alta explicatie in plus ca nu-i cazul.

Edit: mama mea a lichidat astfel niste depozite dupa moartea matusii ei care o trecuse ca unic imputernicit. Erau la CEC, nu la BCR, dar procedura tot aia trebe sa fie...

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aripa spune:

am patit-o eu la bcr.am declarat ca a decedat si ca doresc sa inchid contul si ea mi l-a blocat....acum dupa succesiune, sa vedem , in cati ani o fi si aia...care stii, este si alta varianta>??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu spuneti ca a decedat !!! Altfel vi-i blocheaza si intra in succesiune !

Interesati-va intai daca imputernicitul are drept de lichidare sau doar de retragere; daca nu puteti lichida, retrageti mare parte din suma si pe urma mai vedeti.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput