Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

cum se foloseste FOITA CONTRACEPTIVA?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

amik
amik
forever not yours

Romania
bucuresti

1574 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 16/09/2003 :  19:01:52 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui amik Adauga semn de carte la mesaj Trimite amik un Mesaj Privat

cum se foloseste FOITA CONTRACEPTIVA?

cat de adanc se introduce?ce trebuie sa fac in plus?e cat de cat sigura?;)
mi-am cumparat acum si instructiunile sunt in lb japoneze/chineza etc.doar de-astea am gasit...

asa ca,cine stie imi raspunde si mie?

pupici.
alexandra mare & alexandra mica.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Otilia
membru senior

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 France, * Jewelry World *
3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 16/09/2003 :  19:54:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de amik

cat de adanc se introduce?ce trebuie sa fac in plus?e cat de cat sigura?

Pelicula contraceptiva vaginala este un spermicid (contine nonoxynol-9 NX9).
Foita se pliaza si se introduce in fundul vaginului cu virful degetului, cit mai aproape de col. Pelicula se topeste foarte rapid in interior (spalati-va si uscati-va miinile cu atentie inainte caci altfel se pot lipi de miini daca acestea sunt calde si umede). Eficacitatea, avantajele si inconvenientele sunt aceleasi ca pentru celelalte spermicide.
Se introduce cu cel putin 15 minute inainte de un raport sexual, dar nu mai mult de o ora.
Folosite singure, ele sunt eficace in 70-80% din cazuri pentru a preveni o sarcina. Combinate cu alte metode anticonceptionale (prezervativ, diafragma) eficacitatea creste (pina la 95% pentru foite + prezervativ).

Avantaje:
- nu sunt costisitoare
- sunt disponibile fara reteta
- sunt usor de utilizat
- pot fi utilizate ca metoda contraceptiva + lubrifiant :)))
- pot proteja contra anumitor boli venerice

Dezavantaje:
- pot reduce din spontaneitate
- sunt voluminoase si nu trebuie uitate acasa ;)
- fac putin cam multa... mizerie :p
- trebuie evitate relatiile buco-genitale din cauza gustului neplacut al produselor chimice continute
- pentru un alt contact trebuie o foita noua
- pot provoca alergii sau iritatii

Trebuie folosita o noua foita daca a trecut mai mult de o ora de la introducerea primei, fara nici un raport.

Otilia&LaAdelita

Editat de - Otilia on 16/09/2003 20:03:27
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Mitzi
Mitzi
membru incepator

Canada, Kitchener
171 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/09/2003 :  23:07:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mitzi un Mesaj Privat
Atentie! Prietena mea a folosit hirtiuta dintre foite! Ne-am distrat atunci dar i-a cam tremurat fundul pana la urmatoarea menstruatie.
Iti dai seama ce-a mai ras cand a vazut ca "naste" hartia mototolita?!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
palmyrah2002
palmyrah2002
life is...

Romania, Iasi
3115 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2003 :  09:51:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite palmyrah2002 un Mesaj Privat
La noi in Iasi se gasesc foitze made in China.
In China daca ai mai mult de un copil platesti impozit la stat,asa ca ma gindesc ca nu au chef de glume si am incredere in ele.Cristina
Veronicai
Veronicai
membru incepator

Romania, Bucuresti
320 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2003 :  10:12:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiVeronicai Adauga semn de carte la raspuns Trimite Veronicai un Mesaj Privat
Eu am folosit foita si nu am avut probleme.
Deci, iei foita (vezi ca se simte, este mai transparenta; hartia care este langa ea se vede ca e hartie) o faci micuta (o impaturesti) sa ajunga cam cat o unghie si apoi o bagi tu (de preferinta EL)in pozitia culcat sau putin ridicata de spate pana intra tot degetul mijlociu (se spune ca ar trebui chiar sa simti ceva).
Apoi mai astepti 10 minute si poti sa treci la atac. Am intrebat doctorul si mi-a spus ca, daca sunt folosite corect, nu sunt probleme. Eu, ca sa fiu mai sigura, dupa actul sexual, mergem si faceam treaba mica si nu ma spalam inauntru deloc.
Daca vrei sa mai intrebi ceva te astept.
BAFTA LA
IULIA
amik
amik
forever not yours

Romania, bucuresti
1574 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2003 :  11:16:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiamik Adauga semn de carte la raspuns Trimite amik un Mesaj Privat
multam,fetelor!ma rog mereu la dumnezeu sa nu raman gravida acum,caci inca un copil ar fi prea mult pt mine.si tot ce imi doresc este sa nu fiu vreodata in postura de pacienta in salonul de avorturi...

sper sa fie totul ok!
pupici.

cristinamh
mama lu' Bing si Bong

Romania, Bucuresti
4809 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/09/2003 :  11:25:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui cristinamh  Trimite mesaj yahoo luicristinamh Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristinamh un Mesaj Privat
amik, eu dupa ce an "vazut" instructiunile, m-am lasat pagubasa. am optat pt altceva. oricum, daca vrei asa neaparat, nu le folosi ca singur mijloc contraceptiv, combina-le cu ceva. poti avea MARI surprize, de care nu ai nevoie dupa nastere!

cristina si andrei
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com