cum se foloseste FOITA CONTRACEPTIVA?

cum se foloseste FOITA CONTRACEPTIVA? | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

cat de adanc se introduce?ce trebuie sa fac in plus?e cat de cat sigura?;)
mi-am cumparat acum si instructiunile sunt in lb japoneze/chineza etc.doar de-astea am gasit...

asa ca,cine stie imi raspunde si mie?


pupici.
alexandra mare & alexandra mica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Initial creeata de amik

cat de adanc se introduce?ce trebuie sa fac in plus?e cat de cat sigura?

Pelicula contraceptiva vaginala este un spermicid (contine nonoxynol-9 NX9).
Foita se pliaza si se introduce in fundul vaginului cu virful degetului, cit mai aproape de col. Pelicula se topeste foarte rapid in interior (spalati-va si uscati-va miinile cu atentie inainte caci altfel se pot lipi de miini daca acestea sunt calde si umede). Eficacitatea, avantajele si inconvenientele sunt aceleasi ca pentru celelalte spermicide.
Se introduce cu cel putin 15 minute inainte de un raport sexual, dar nu mai mult de o ora.
Folosite singure, ele sunt eficace in 70-80% din cazuri pentru a preveni o sarcina. Combinate cu alte metode anticonceptionale (prezervativ, diafragma) eficacitatea creste (pina la 95% pentru foite + prezervativ).

Avantaje:
- nu sunt costisitoare
- sunt disponibile fara reteta
- sunt usor de utilizat
- pot fi utilizate ca metoda contraceptiva + lubrifiant :)))
- pot proteja contra anumitor boli venerice

Dezavantaje:
- pot reduce din spontaneitate
- sunt voluminoase si nu trebuie uitate acasa ;)
- fac putin cam multa... mizerie :p
- trebuie evitate relatiile buco-genitale din cauza gustului neplacut al produselor chimice continute
- pentru un alt contact trebuie o foita noua
- pot provoca alergii sau iritatii

Trebuie folosita o noua foita daca a trecut mai mult de o ora de la introducerea primei, fara nici un raport.

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Atentie! Prietena mea a folosit hirtiuta dintre foite! Ne-am distrat atunci dar i-a cam tremurat fundul pana la urmatoarea menstruatie.
Iti dai seama ce-a mai ras cand a vazut ca "naste" hartia mototolita?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

La noi in Iasi se gasesc foitze made in China.
In China daca ai mai mult de un copil platesti impozit la stat,asa ca ma gindesc ca nu au chef de glume si am incredere in ele.Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

Eu am folosit foita si nu am avut probleme.
Deci, iei foita (vezi ca se simte, este mai transparenta; hartia care este langa ea se vede ca e hartie) o faci micuta (o impaturesti) sa ajunga cam cat o unghie si apoi o bagi tu (de preferinta EL)in pozitia culcat sau putin ridicata de spate pana intra tot degetul mijlociu (se spune ca ar trebui chiar sa simti ceva).
Apoi mai astepti 10 minute si poti sa treci la atac. Am intrebat doctorul si mi-a spus ca, daca sunt folosite corect, nu sunt probleme. Eu, ca sa fiu mai sigura, dupa actul sexual, mergem si faceam treaba mica si nu ma spalam inauntru deloc.
Daca vrei sa mai intrebi ceva te astept.
BAFTA LA
IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

multam,fetelor!ma rog mereu la dumnezeu sa nu raman gravida acum,caci inca un copil ar fi prea mult pt mine.si tot ce imi doresc este sa nu fiu vreodata in postura de pacienta in salonul de avorturi...

sper sa fie totul ok!
pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

amik, eu dupa ce an "vazut" instructiunile, m-am lasat pagubasa. am optat pt altceva. oricum, daca vrei asa neaparat, nu le folosi ca singur mijloc contraceptiv, combina-le cu ceva. poti avea MARI surprize, de care nu ai nevoie dupa nastere!

cristina si andrei

Mergi la inceput